Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 PE-sessies en andere opleidingsinitiatieven Bijeenkomsten voor de raad van commissarissen: In 2016 kwam de raad van commissarissen bijeen voor zes PE-sessies. De bijeenkomsten gingen over de volgende onderwerpen: 1Ontwikkelingen in de hypotheekmarkt en de strategie van de Rabobank in dit segment 2. Wereldwijde trends op het gebied van food en agri, waaronder genetische modificatie en de Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) 3. Regulatory framework met betrekking tot de resolutiestrategie van de Rabobank 4. Economische ontwikkelingen 5. Toezicht en interne controls (RIGA I) 6. Ontwikkelingen op het gebied van wet- en regelgeving voor de bankensector Tijdens deze bijeenkomsten waren alle of nagenoeg alle leden van de raad van commissarissen aanwezig, evenals een aantal leden van de raad van bestuur. Bijeenkomsten voor het audit en/of risk Committee In 2016 vonden twee bijeenkomsten plaats, waarin diepgaand werd gesproken over de onderwerpen datamanagement en ICAAP/ILAAP/SREP risk control. Overig In 2016 woonden enkele leden van de raad van commissarissen een Financial and Economie Crime (FEC)-training voor de raad van bestuur bij. Hierin werd ingegaan op compliancecultuur en FEC-gerelateerde wet- en regelgeving. De nieuw benoemde leden van de raad van commissarissen volgden een introductieprogramma, bestaande uit gesprekken met verschillende managers en deskundi gen binnen de Rabobank en bezoeken aan verschillende locaties en activiteiten van de Rabobank, waaronder enkele lokale Rabobanken. Voorstel aan de Algemene Ledenraad en conclusie Conform het bepaalde in de statuten van de Rabobank heeft de raad van commissarissen het jaarverslag en de jaarrekening 2016 van Rabobank Nederland en van de Rabobank Groep, en de daaraan toegevoegde gegevens, onderzocht. De raad van commissarissen besprak deze stukken met de raad van bestuur, de interne accountant en de externe accountant (PwC), en nam kennis van de goedkeurende verklaring van PwC bij de jaar rekening 2016. De raad van commissarissen stelt de Algemene Ledenraad voor om de jaarrekening 2016 vast te stellen. Tot slot: een woord van waardering De raad van commissarissen bedankt de klanten voor het in de Rabobank gestelde vertrouwen. Voorts danken wij alle mede werkers voor de getoonde inzet en geleverde prestaties in 2016. Wij zijn ons ervan bewust dat deze tijden van transitie zwaar zijn voor zowel degenen die de bank verlaten als voor degenen die achterblijven. Dit motiveert ons om waakzaam te blijven en erop toe te zien dat de transitie op een verantwoorde en waardige wijze verloopt. De Rabobank is op weg om zijn coöperatieve missie te volbrengen. Dat doel is echter nog niet bereikt. Er komen de komende jaren onvermijdelijk nog meer uitdagingen op ons pad. Het blijft dan ook noodzakelijk om de klantfocus en het bedrijfsresultaat verder te verbeteren. Vanuit onze toezichthoudende rol blijven wij als raad van commissarissen ons uiterste best blijven doen om de stake holders van de Rabobank in dit proces zo goed mogelijk te blijven dienen. Utrecht, 8 maart 2017 Raad van commissarissen Rabobank 166 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 167