Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Beroepscommissie Verantwoordelijkheden De Beroepscommissie verzorgt de voorbereidingen voorde raad van commissarissen in de rol van beroepsorgaan of adviseur, indien er een conflict ontstaat tussen een lokale ledenraad, een lokale raad van commissarissen of een lokaal directieteam en de raad van bestuur. Feiten en cijfers Leden op 31 december 2016 Overige deelnemers Irene Asscher-Vonk, voorzitter LeoGraafsma Arian Kamp Vergaderingen Er werden geen conflicten voorgelegd aan de Beroepscommissie in 2016. Contacten met stakeholders/belanghebbenden De leden van de raad van commissarissen zien zichzelf als 'liaison officers' voor de Rabobank. In het onderstaande overzicht geven zij een beeld van hun contacten met stakeholders/belanghebbenden. Type stakeholder Toelichting Contact met leden Leden zijn, naast trouwe klanten, onze ogen en oren in de lokale gemeenschap. Zij kunnen enerzijds als ambas sadeurs voorde Rabobank fungeren, maar anderzijds kritisch de keuzes en acties van de Rabobank ter discussie stellen. Contact met de externe accountant PwC Aangezien externe account PwC in staat is de activiteiten van de Rabobank te vergelijken met best practices in de financiële sector, stellen we hun outside in-blik op de organisatie en werkwijze van de Rabobank erg op prijs. Nederlandse of buitenlandse toezichthouders Toezichthouders in Nederland/Europa en daarbuiten, zoals De Nederlandsche Bank (DNB), de Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) en het Joint Supervisory Team van de ECBen DNB. Leden van de raad van commissarissen wonen drie tot vier keer per jaar de ALR bij. Bij gelegenheid is er afstemming met de ALR of wonen leden van de raad van commissarissen vergaderingen van commissies uit de ALR bij. In 2016 had de Benoemingscommissie vanwege de wijzigingen in de raad van commissarissen, regelmatig contact met de Vertrouwenscommissie uit de ALR. De voorzitter en/of vicevoorzitter bezoekt alle acht kringvergaderingen per ALR, samen met een lid van de raad van commissarissen. De voorzitter van de raad van commissarissen is technisch voorzitter van de ALR. Voorts woont hij de vergaderingen bij van de coördinatiecommissie en de vertrouwenscommissie uit de ALR. De leden van de raad van commissarissen bezoeken, indien en voorzover daartoe uitgenodigd, individuele lokale Rabobanken, conferenties en informatiesessies voor lokale directeuren en/of lokale raden van commissarissen, alsmede vergaderingen van lokale ledenraden. De externe accountant woont elke vergadering van het audit committee en het risk committee bij. Ten minste eens per jaar is er een besloten sessie van het audit committee en de externe accountant. Op reguliere basis is er informeel contact tussen PwC en de commissarissen, vooral met de voorzitter van de raad en de voorzitter van het audit committee. De voorzitter van de raad van commissarissen, de voorzitter van het audit committee, de externe accountant en de interne accountant komen ten minste vier keer per jaar bijeen voor overleg. De voorzitter van de raad van commissarissen onderhoudt, individueel of samen met de voorzitter van de raad van bestuur, contact met externe toezichthouders. De vicevoorzitter en de voorzitters van de commissies spreken regelmatig met de leden van het Joint Supervisory Team. Bij gelegenheid heeft een delegatie van de raad van commissarissen contact met of bezoekt zij Amerikaanse toezichthouders. Contact met leden van de raad van bestuur en andere Rabobank-professionals De voorzitter van de raad van commissarissen heeft nauwe banden met de voorzitter van de raad van bestuur en met de Chief Financial Officer. Doorlopend De voorzitter van de raad van commissarissen overlegt regelmatig met het Hoofd van Audit Rabobank en met de Chief Compliance Officer. Informeel overleg over auditaangelegenheden tussen de voorzitter van de raad van commissarissen, de voorzit ter van het audit committee, de externe en de interne accountant Twaalf keer per jaar Ten minste vier keer per jaar Informeel overleg over risk-aangelegenheden tussen de voorzitter van de raad van commissarissen, de voorzitter van het risk committee, de Chief Risk Officer en de interne accountant. Op regelmatige basis Informele bijeenkomsten of formele vergaderingen (PE- sessies) met directeuren, Rabobank-specialisten of externe deskundigen, gericht op het uitwisselen van informatie. Verschillende keren per jaar Bij toerbeurt wonen leden van de raad van commis sarissen als toehoorder overlegvergaderingen van de Verschillende keren per jaar Ondernemingsraad Rabobank bij. Lokale vestigingen en Rabobank-klanten in Nederland en daarbuiten Medio 2016 bezocht een delegatie uit de raad van commissarissen een aantal vestigingen en klanten in de VS. Vanuit deze positieve ervaring is het plan opgevat om elk jaar één vergadering van de raad van commissarissen in het buitenland te houden. Bij gelegenheid bezochten individuele leden van de raad van commissarissen informeel (klanten van) lokale Rabobanken, aan de Rabobank gelieerde ondernemingen en netwerkbijeenkomsten om voeling te houden met de kernactiviteiten en klanten van de bank. 165 Verslag van de raad van commissarissenvan de Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 166