Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Benoemingscommissie Verantwoordelijkheden De Benoemingscommissie ondersteunt de raad van commissarissen bij de voorbereiding van de besluitvorming over de samenstelling en (her)benoemingen in de raad van commissarissen en de raad van bestuur. Feiten en cijfers Leden op 31 december 2016 Overige deelnemers Marjan Trompetter, voorzitter sinds 14 september 2016/vicevoorzitter tot deze datum Regulier: Irene Asscher-Vonk Wiebe Draijer Arian Kamp Janine Vos, Hoofd Human Resources Ron Teerlink, lid vanaf 14 september 2016 Pascal Visée, lid sinds 14 december 2016 Wout Dekker, voorzitter tot 14 september 2016 Vergaderingen Er vonden vier vergaderingen plaats en enkele besloten sessies. De aanwezigheidsgraad van de leden was meer dan 90%. Onderwerpen Reguliere onderwerpen In grote lijnen adviseert de Benoemingscommissie over personele wijzigingen in de raad van commissarissen en de raad van bestuur op basis van het successieplan en de profielschets van de raad van commissarissen, respectievelijk op basis van assessments van de leden van het senior management. De commissie adviseert de raad van commissarissen ook met betrekking tot benoemingen op een aantal sleutelposities voor het senior management binnen de Rabobank en de daaraan gelieerde ondernemingen. Als een onderdeel van talentmanagement, stelt de commissie tevens het onderwerp (gender)diversiteit aan de orde. Speciale onderwerpen In 2016 werden de activiteiten van de Benoemingscommissie voornamelijk bepaald door wijzigingen in de samenstelling van de raad van commissarissen (zie hier boven), in het bijzonder wat betreft de rol van de voorzitter, de vicevoorzitter en verschillende vacatures in de raad als gevolg van het vrijwillig vertrek van Wout Dekker en Erik van de Merwe. Deze activiteiten behelsden onder andere een review van de profielschets van de raad van commissarissen, het opstellen van functieprofielen voor elke rol, het identificeren van potentiële kandidaten en het organiseren van een selectieproces in nauw overleg met de Vertrouwenscommissie uit de ALR. HR-commissie Verantwoordelijkheden In 2015 wijzigde de renumeratiecommissie van de raad van commissarissen haar aandachtsgebied en naam om een bredere reikwijdte van HR-onderwerpen te omvatten, waaronder renumeratie. De HR-commissie ziet toe op de ontwikkeling en implementatie van beleid op personeelsgebied en ondersteunt de raad van commissarissen bij de voorbereiding en besluitvorming over de remunerate van de leden van de raad van bestuur en het beloningsbeleid voor het senior kader. De raad van commissarissen hecht goedkeuring aan het beloningsbeleid voor het senior kader en houdt toezicht op de uitvoering daarvan door de raad van bestuur. Voorts wordt de beloning van de leden van de raad van bestuur periodiek gebenchmarkt op verzoek van de raad van commissarissen. De HR-commissie bereidt de jaarlijkse bespreking van het beloningsbeleid door raad van commissarissen voor. Dit debat omvat aspecten als een evaluatie van de uitgangspunten en de toepassing daarvan binnen de Rabobank Groep, geldend voor de hoogstbetaalde medewerkers. Dit gebeurt aan de hand van een groepsbrede rapportage waarin informatie staat over vaste en variabele beloningen, en - indien van toepassing - retentie- en welkomstpakketten en vertrekpremies. De HR-commis- sie volgt de marktontwikkelingen op het gebied van het beloningsbeleid en adviseert de raad van commissarissen over de toepassing van de richtlijnen voor belonings beleid in de bancaire sector. Feiten en cijfers Leden op 31 december 2016 Overige deelnemers Marjan Trompetter, voorzitter vanaf 1 april 2016/lid tot die datum Regulier: Irene Asscher-Vonk, voorzitter ad interim tot 1 april 2016 Wiebe Draijer Arian Kamp Janine Vos, Hoofd Human Resources Ron Teerlink, lid vanaf 14 september 2016 Pascal Visée, lid vanaf 14 december 2016 Wout Dekker, lid tot 14 september 2016 Vergaderingen Er vonden vier vergaderingen plaats. De aanwezigheidsgraad van de leden was meer dan 90%. Onderwerpen Reguliere onderwerpen De HR-commissie richt zich op een breed spectrum aan HR-gerelateerde thema's. In 2016 besteedde de HR-commissie aandacht aan diversiteit, talentontwikkeling, duurzame inzetbaarheid, opleidingsinspanningen, gezondheid/vitaliteit, de transitie van de Rabobank en de impact van boventalligheid op medewerkers, medewerkerparticipatie en een aantal beloninggerelateerde onderwerpen. De Rabobank volgt een prudent, terughoudend en duurzaam beloningsbeleid. In 2016 heeft de raad van commissarissen, op advies van de HR-commissie, goedkeuring gehecht aan een beperkt aantal materiële uitzonderingen op het Groeps- breed beloningsbeleid. Geen van deze uitzonderingen hield verband met leden van de raad van bestuur. Bedoelde uitzonderingen zijn gebaseerd op afwijkende lokale wet- en regelgeving en/of op wat gebruikelijk is in de betreffende markt. De HR-commissie besprak de algemene performancedoelstellingen voor Identified Staff (voor een toelichting op deze term zie het hoofdstuk Belonen). De commissie bereidde de beraadslagingen in de raad van commissarissen voor over het jaarlijks beschikbare totaalbedrag voor variabele beloning en het bijbehorende risico- assessment op groepsniveau en op individueel niveau voor medewerkers die zijn gekwalificeerd als Identified Staff. Speciale onderwerpen De raad van commissarissen verwelkomde de initiatieven van de raad van bestuur om via voorbeeldgedrag de juiste 'tone at the top' uit te dragen. In 2017 zal (de HR-commissie van) de raad van commissarissen toezien op de opvolging van de acties die voortvloeien uit de OHI. 164 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 165