Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Risk Committee Verantwoordelijkheden De taak van het risk committee omvat onder meer toezicht op het risicobeleid van de raad van bestuur, risk management en het bijbehorende risicoprofiel. Hieronder valt ook het functioneren van het productgoedkeuringsproces en de mogelijke risico's die voortkomend uit het beloningsbeleid. Het risk committee bespreekt ook de financieringsstructuur en het beleid voor de toereikendheid en allocatie van kapitaal, liquiditeit en de korte-/langetermijnfunding in het licht van de business-strategie en het vastgestelde risicobeleid. Feiten en cijfers Leden op 31 december 2016 Overige deelnemers Jan Nooitgedagt, voorzitter vanaf 14 september 2016 Regulier: Leo Degle Wiebe Draijer, Petra van Hoeken, Bas Brouwers Leo Graafsma Rudi Kleijwegt, Hoofd Audit Rabobank Ron Teerlink Externe accountants PwC Pascal Visée, lid vanaf 14 december 2016 Wout Dekker, lid tot 14 september 2016 Erik van de Merwe, voorzitter tot 14 september 2016 Overige leden van de raad van commissarissen woonden met regelmaat de vergaderingen bij als toehoorders. Vergaderingen Er vonden acht reguliere vergaderingen plaats en twee extra vergaderingen. De aanwezigheidsgraad van de leden was meer dan 90%. Twee bijeenkomsten in het kader van Permanente Educatie (PE) werden georganiseerd samen met leden van het Audit Committe. Zie het hierna volgende overzicht. Onderwerpen Reguliere onderwerpen Pillar 3-rapportage Capital plan/Capital Management Framework Internal Capital Adequacy Assessment Process (ICAAP) Internal Liquidity Adequacy Assessment Process (ILAAP) Balance Sheet Management Mandaat (voorheen Fundingmandaat) Groepsrisicobeleid (update) Risk Governance/Risk Committee-structuur Group Integrated Risk Assessment (top risk-analyse en mitigerende factoren) Group Risk Appetite/Risk Appetite Statements voor het komende jaar Risk Charter Integrated Risk-rapportage Risk appetite-statement Rapportages over specifieke risicotypes, zoals kredietrisico, marktrisico, model risk, operational risk en rentescenario's Halfjaarlijkse risk disclosure Risicocultuur Risk Oversight Committee - Regulatory Heatmap Recovery en Resolution Planning Speciale onderwerpen Op verzoek van het risk committee is in 2016 extra aandacht geschonken aan verschillende markten en sectoren. Het risk committee onderzocht voorts periodieke rapportages op het gebied van datamanagement en datakwaliteit. Het risk committee monitorde het nieuwe Risk Control Framework (RCF) ter ondersteuning van het Three Lines of Defense-model. Verder besprak het risk committee de resultaten van verschillende risicogerelateerde on site-onderzoeken door ECB/DNB. Aanvullende opmerkingen De raad van commissarissen zal tijdens een PE-sessie in 2017 expliciet aandacht schenken aan het onderwerp productgoedkeuring/productinnovatie. Commissie voor Coöperatieve Aangelegenheden Verantwoordelijkheden De Commissie voor Coöperatieve Aangelegenheden (CCA) beoordeelt onder andere de rapportages van de raad van bestuur op het gebied van de inrichting en het functioneren van de Rabobank als coöperatie. De CCA besteedt ook specifiek aandacht aan het thema duurzaamheid. Feiten en cijfers Leden op 31 december 2016 Arian Kamp, voorzitter vanaf 14 september 2016 Irene Asscher-Vonk Petri Hofsté, lid vanaf 30 december 2016 Marjan Trompetter Ron Teerlink, voorzitter ad interim tot 14 september 2016 Wout Dekker, lid tot 14 september 2016 Vergaderingen Er vonden drie vergaderingen plaats waarbij elke keer alle leden aanwezig waren Onderwerpen In 2016 reflecteerde de CCA uitgebreid over het aandachtsgebied van de CCA en de thema's die de CCA wenst te bespreken, gegeven de nieuwe governancestructuur van de Rabobank. De voornaamste taak van de CCA is het beoordelen en het ondersteunen van de raad van bestuur met betrekking tot de Rabobank als coöperatie. In dit kader verzocht de raad van bestuur de CCA om kritisch mee te denken en te adviseren over de vraag hoe de Rabobank invulling kan (blijven) geven aan de doelstelling 'betekenis volle coöperatie'. De CCA debatteerde met de raad van bestuur over vragen als 'Hoe kan de Rabobank voor haar stakeholders een betekenisvolle coöperatie zijn die waarde toevoegt voor haar leden, klanten en de (lokale) gemeenschap?' en 'Hoe kan de coöperatieve structuur van de Rabobank een bijdrage leveren aan de strategie van de Rabobank en de wijze waarop de bank zijn taken uitvoert?'. De CCA beoogt de pijler'betekenisvolle coöperatie'te koppelen aan de duale strategie Banking for Food en Bankieren voor Nederland. Daarbij wordt aandacht geschonken aan aspecten als lidmaatschap, participatie, (lokale) community's, nieuwe markten, nieuwe technologieën en innovatie. Om een idee te krijgen hoe de buitenwereld naar deze aspecten kijkt, ontving de CCA de resultaten van een bijeenkomst met jonge leden van lokale Rabobanken over de verwachtingen die zij hebben van de bank. Verder beoordeelde de CCA onder andere het functioneren van de nieuwe governancestructuur, inclusief de nieuwe rol van de kringdirecteur richting lokale Rabobank. Ten slotte besprak de CCA diverse duurzaamheidsthema's. Overige deelnemers Regulier: Wiebe Draijer en Rien Nagel Dirk Duijzer, Hoofd Coöperatie Besturing Bij gelegenheid Bas Rüter, Hoofd Duurzaamheid 163 Verslag van de raad van commissarissenvan de Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 164