Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Alle leden van de raad van commissarissen nemen deel aan commissies. Hieronder treft u een beschrijving aan van de taken en verantwoordelijkheden en enkele feiten en cijfers per commissie uit de raad van commissarissen. Audit Committee Verantwoordelijkheden Het audit committee ondersteunt de raad van commissarissen bij het toezicht op de activiteiten van de raad van bestuur op het gebied van financiële rapportages, interne control, compliance en audit, waaronder: a. het interne control-systeem b. het financiële rapportagesysteem en -proces c. externe rapportages en het aanleveren van financiële informatie aan toezichthouders d. compliance met betrekking tot interne codes, wet- en regelgeving e. het kader en de werkzaamheden van interne en externe auditors f. het opvolgen van auditbevindingen en -aanbevelingen g. het functioneren van de compliance-organisatie, alsmede van interne en externe auditors Feiten en cijfers Leden op 31 december 2016 Overige deelnemers Leo Graafs ma, voorzitter Regulier: Irene Asscher-Vonk Wiebe Draijer, Bas Brouwers, Petra van Hoeken Leo Degle Angelique Keijsers, Hoofd Compliance Petri Hofsté, lid vanaf 30 december 2016 Jan Bos, Hoofd Group Control Jan Nooitgedagt, lid vanaf 14 september 2016 Rudi Kleijwegt en Dick Duit, respectievelijk hoofd en plaatsvervangend Ron Teerlink hoofd Audit Rabobank Marjan Trompetter Externe accountants PwC Wout Dekker, lid tot 14 september 2016 Erik van de Merwe, lid tot 14 september 2016 Overige leden van de raad van commissarissen woonden met regelmaat deze vergaderingen bij als toehoorders. Vergaderingen Er vonden zeven reguliere vergaderingen plaats en één extra vergadering. De aanwezigheidsgraad van de leden was meer dan 90%. Twee bijeenkomsten in het kader van Permanente Educatie (PE) werden georganiseerd samen met leden van het risk committee. Zie het hierna volgende overzicht. Onderwerpen Reguliere onderwerpen Jaarverslag en financieel overzicht 2015 en halfjaarverslag 2016 inclusief de besprekingen van onderwerpen zoals de waardering van financiële instrumenten, hedge accounting en de evaluatie van equity-investeringen. Audit report EY bij het jaarverslag 2015 Board report PwC bij het halfjaarverslag 2016 Voorziening voor kredietverliezen en leningen en voorschotten aan klanten Legal claims en voorzieningen (het Risk Committee behandelt ook procesvoering, toezicht en zorgplicht) Pillar 3-rapportage Rapportage met betrekking tot auditbevindingen en de bijbehorende voortgangsrapportages op kwartaalbasis Kwartaalrapportage Audit Rabobank Audit Charter Jaarplannen interne en externe accountants Onafhankelijkheid en kosten externe accountants Kwartaalrapportage Compliance Compliance Charter Jaarplan Compliance Ma a nd-/kwartaal resultaten Rabobank Groep Situatie op de financiële markten en de mogelijke impact voor de Rabobank De ontwikkeling van de rating van de Rabobank Middellangetermijnplanning en Budget Rabobank Groep voor het komend jaar High level-benchmark met branchegenoten Fiscaal beleid en ontwikkelingen Periodieke updates op het gebied van klantintegriteit, privacy, specifieke compliance-vraagstukken en toezichtgerelateerde items Speciale onderwerpen Voorbereiding voor de introductie van IFRS 9 Initiële observaties van PwC met betrekking tot Control/Financial reporting ECB on site-onderzoek Compliance Het audit committee was betrokken bij de aanstellingsprocedure van het nieuwe Hoofd Compliance, Angelique Keijsers, en het nieuwe Hoofd Audit Rabobank, Rudi Kleijwegt. In november 2016 woonde het JST/ECB een vergadering van het audit committee bij als toehoorder in het kader van de tweede thematische review op het gebied van risk governance en risk appetite (RIGA II). Begin 2017 woont JST nogmaals een vergadering van het audit committee bij, evenals een vergadering van het risk committee. Aanvullende opmerkingen In 2015 besloot de Algemene Vergadering om PricewaterhouseCoopers Accountants N.V. (PwC) als externe accountant van de Rabobank aan te wijzen voor een periode van vier jaar (controle over de boekjaren 2016-2019). De raad van commissarissen is van mening dat de interne accountant, Audit Rabobank, in 2016 over voldoende middelen beschikte om haar kerntaken uitte oefenen. Vanwege reorganisatie en vrijwillig vertrek vormt de beschikbaarheid van voldoende capaciteit een aandachtspunt. Het audit committee en de raad van commis sarissen zullen dit in 2017 nauwlettend monitoren. De onderliggende principes van het Audit Plan 2017 zullen worden beoordeeld en vergeleken met een externe benchmark om na te gaan of de noodzakelijke audits in beeld zijn en tijdig kunnen worden uitgevoerd. ECB/JST voerde in 2016 diverse on site-onderzoeken uit. In de herfst deed ECB een on site-onderzoek op het gebied van Compliance. De ECB signaleerde enkele verbeterpunten, waaronder het functioneren van het audit committee. De ECB benadrukte dat het audit committee ten minste één maal per jaar op een gestructu- reerder wijze het functioneren van de compliance-functie moet evalueren. Er zijn maatregelen getroffen om de vereiste verbeteringen door te voeren. 162 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 163