Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Terugblik op ons eigen functioneren in 2016 In oktober en november 2016 voerde het Bestuurssecretariaat evaluatiegesprekken met de leden van de raad van commis sarissen, de leden van de raad van bestuur, de externe accoun tants en met enkele direct reports van leden van de raad van bestuur die frequent contact hebben met de raad van commis sarissen. Tijdens deze gesprekken werd onder andere aandacht geschonken aan gedrag en cultuur in de raad, de bijdrage van de verschillende leden van de raad van commissarissen en de effectiviteit - per lid, per commissie en van het gehele team. Voorts werd ingegaan op de relatie tussen de raad van commis sarissen en de verschillende stakeholders binnen en buiten de Rabobank. De raad van commissarissen besprak de diverse thema's van de evaluatie tijdens een besloten sessie. Een van de conclusies luidde dat de raad van commissarissen de raad van bestuur frequent en grondig moet (blijven) bevragen, zeker als het om zorgplichtcases gaat, die juridische en reputatierisico's voorde Rabobank met zich kunnen meebrengen. De uitkomst van de evaluatie van ons functioneren bracht ons ertoe om enkele aanpassingen door te voeren in onze werkwijze, waar onder het innemen van een proactievere rol bij het formuleren van prestatienormen voorde leden van de raad van bestuur en het benoemen van drie a vier thema's waar de raad van commissarissen expliciet aandacht aan wil schenken in 2017. Elieronder presenteren we een overzicht van enkele feiten en cijfers over de activiteiten van de raad van commissarissen en zijn commissies in 2016. Raad van commissarissen Verantwoordelijkheden In de nieuwe governancestructuur is de raad van bestuur verantwoordelijk voor de gehele Rabobank. In dat kader houdt de raad van commissarissen sinds 2016 toezicht op het beleid van de raad van bestuur en op de algemene gang van zaken bij de Rabobank (de lokale Ra bobanken en Rabobank Nederland) en de daarmee verbonden ondernemingen. Aanvullend op deze toezichthoudende rol, functioneert de raad van commissarissen als adviseur voor en werkgever van de raad van bestuur. De leden van de raad van commissarissen treden tevens op als 'liaison officers' voor de Rabobank door contacten te onderhouden met leden, klanten en andere stakeholders. Feiten en cijfers Leden op 31 december 2016 Overige deelnemers Ron Teerlink, voorzitter vanaf 14 september 2016 Regulier: Marjan Trompetter, vicevoorzitter vanaf 14 september 2016 Leden van de raad van bestuur Irene Asscher-Vonk LeoGraafsma Hoofd Audit Rabobank, Rudi Kleijwegt Petri Hofsté, lid vanaf 30 december 2016 Externe accountants PwC LeoDegle Arian Kamp Jan Nooitgedagt, lid vanaf 14 september 2016 Pascal Visée, lid vanaf 14 december 2016 Henk van Dalen, lid tot april 2016, niet meer actief sinds november 2015 (zie hoofdstuk Bestuur) Wout Dekker, voorzitter tot 14 september 2016 Erik van de Merwe, lid tot 14 september 2016 Vergaderingen In totaal 17 vergaderingen inclusief extra ingelaste vergaderingen De aanwezigheidsgraad van de leden was meer dan 95%. Zes sessies voor Permanente Educatie (PE) voor de voltallige raad van commissarissen. Aanvullend hierop vonden er diverse besloten vergaderingen plaats buiten aanwezigheid van de raad van bestuur. Onderwerpen Reguliere onderwerpen Artikel 25 van de statuten van de Coöperatieve Rabobank U.A. beschrijft de verantwoordelijkheden van de raad van bestuur, inclusief de besluiten die de raad van commissarissen moetgoedgekeuren. De raad van commissarissen besprak in 2016 strategische onderwerpen zoals de uitvoering van de strategie van de Rabobank en de betrouwbaarheid en continuïteit van IT-systemen. Dit in aanvulling op de onderwerpen die in de verschillende commissies zijn besproken. Zie de hierna volgende overzichten. In de commissievergaderingen worden specifieke onderwerpen die binnen het domein van de commissie vallen, diepgaander besproken. Indien en voor zover goed keuring van de raad van commissarissen vereist was, heeft de betreffende commissie een advies ter zake voorbereid voor de voltallige raad. Speciale onderwerpen In 2016 besteedde de raad van commissarissen regelmatig aandacht aan de business en (compliance)organisatie van de Rabobank in de Verenigde Staten (VS). De raad van commissarissen besprak de ontwikkelingen bij RNA meerdere keren met interne en externe deskundigen. In de zomer bezocht een afvaardiging van de raad van commissarissen de VS om met Amerikaanse toezichthouders van gedachten te wisselen over de lokale governance en onderwerpen aangaande het toezicht. Onze ervaring is dat dergelijke bezoeken het wederzijdse begrip en respect ten goede komen. In 2016 wijdde de raad van commissarissen enkele extra vergaderingen aan het onderwerp rentederivaten voor de mkb-sector. Ander speciale gespreksthema's in 2016 waren de nieuwe organisatiestructuur van Rabobank Nederland, de verkoop van Athlon en Swap Dealer Registration. Het laatstgenoemde onderwerp zal in 2017 nader worden besproken. Aanvullende opmerkingen De Algemene Ledenraad (ALR) hechtte, conform het advies van de vertrouwenscommissie uit de ALR, goedkeuring aan de beloning van de leden van de raad van commissarissen. De remuneratie is niet afhankelijk van de resultaten van de Rabobank. Op 14 september 2016 ging de ALR akkoord met een vereenvoudiging van het beloningssysteem voor de raad van commissarissen, waarbij tevens het niveau van de gezamenlijke beloningen is verlaagd. Zie ook het hoofdstuk Belonen elders in het jaarverslag. 161 Verslag van de raad van commissarissenvan de Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 162