Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Medewerkers in hun kracht In 2016 besteedde de HR-commissie regelmatig aandacht aan de transitie van de Rabobank en de impact hiervan op de medewerkers. De Ondernemingsraad en de individuele medewerkers van de Rabobank waren in de gelegenheid om hun gezichtspunten gevoelens hierover te delen met de leden van raad van commissarissen. De HR-commissie van de raad van commissarissen wijdde in 2016 een discussie aan de organisatiecultuur van de Rabobank, gebaseerd op de uitkom sten van de Organisational Health Index (OHI). Ook spraken wij over de vitaliteit van de medewerkers, duurzame inzetbaarheid, opleidingsinspanningen, medewerkersparticipatie, het her ontwerp van het performance management system (GROW), talent- en management development, verschillende beloning- gerelateerde vraagstukken en het bredere bereik van diversiteit (culturele verschillen en arbeidsbeperkingen). De raad van commissarissen als werkgever In 2016 benoemde de raad van commissarissen een nieuwe Chief Financial Officer, Bas Brouwers, en een nieuwe Chief Risk Officer, Petra van Hoeken.Tijdens een gezamenlijke off-site-bijeenkomst bespraken de raad van bestuur en raad van commissarissen de organisatiestructuur van Rabobank Nederland en de portefeuilles van de individuele leden van de raad van bestuur. Dit leidde tot het besluit om Juridische Zaken en Compliance organisatorisch anders te positioneren, te wetenonder het management van de CRO in plaats van de CEO, om zo het nieuwe Risk Control Framework (RCF) beter te accommoderen. Daarnaast leidden uitgebreide discussies over management development, talentmanagement en de gewenste cultuurverandering tot nieuwe benoemingen in de hogere managementlagen van de nieuwe structuur van Rabobank Nederland. De raad van commissarissen volgt een gestructureerde aanpak voor het formuleren van doelstellingen en evalueren van het functioneren van de leden van de raad van bestuur. Het functioneren van de raad van bestuur en de individuele bestuurders evalueren we ten minste één maal per jaar. Ron Teerlink en Marjan Trompetter spreken regelmatig met de individuele bestuurders over hun persoonlijk functioneren. Recentelijk formuleerde de raad van commissarissen de prestatiedoelstellingen ofwel key performance indicators (KPI's) voor elk individueel lid van de raad van bestuur en voor de raad van bestuur als geheel. In 2016 stemde de raad van commissarissen, op advies van de HR-commissie, in met een beperkt aantal materiële afwijkingen van het Groepsbreed Beloningsbeleid. Geen van deze uitzon deringen hield verband met leden van de raad van bestuur. Bedoelde uitzonderingen zijn gebaseerd op afwijkende lokale wet- en regelgeving en/of op wat gebruikelijk is in de betref fende markt. De raad van commissarissen bezag voorts de hoogste remuneratieniveaus in 2016 aan de hand van een groepsbreed remuneratierapport en het jaarlijkse overzicht van variabele beloningen voor Identified Staff. De samenstelling van de raad van commissarissen Een deskundig en betrouwbaar team samenstellen Bij de besluitvorming over de benoeming en herbenoeming van commissarissen maken wij gebruik van een profielschets voor de raad van commissarissen. Aan de hand van het successieplan en de competentiematrix evalueert de raad van commissarissen jaarlijks de profielschets. Zij beziet periodiek of de daarin beschreven competenties nog stroken met de huidige en toekomstige taken en verantwoordlijkheden van de raad van commissarissen. In 2016 moesten we afscheid nemen van enkele toegewijde en ervaren commissarissen. Henk van Dalen, die in november 2015 vrijwillig terugtrad, nam in april 2016 officieel afscheid. Medio 2016 besloot Wout Dekker om aan het einde van zijn lopende zittingstermijn terug te treden als voorzitter van de raad van commissarissen.Tegelijkertijd besloot Erik van de Merwe, voorzitter van het risk committee, om af te zien van een nieuwe zittingstermijn. Wij bedanken Henk, Wout en Erik voor hun waardevolle bijdrage aan de raad van commissarissen en de Rabobank in bredere zin. De benoemingscommissie van de raad van commissarissen bereidde de opvolging van Wout en Erik voor. In dit proces werkte de benoemingscommissie nauw samen met de vertrou wenscommissie van de ALR. Na zorgvuldige afweging werd de vicevoorzitter, Ron Teerlink, benoemd tot voorzitter van de raad van commissarissen. Marjan Trompetter, lid, werd benoemd tot nieuwe vicevoorzitter. In september respectievelijk december 2016 benoemde de GMC drie nieuwe commissarissen: Jan Nooitgedagt (risicoprofiel), Petri Hofsté (auditprofiel) en Pascal Visée (profiel internationale zakelijke ervaring en een ruime financieel-economische kennis). Leo Degle werd her benoemd als lid van de raad van commissarissen. Met de benoeming van Petri Hofsté komt de raad van commissarissen tegemoet aan de eigen doelstelling om de raad van commis sarissen voor ten minste 30% te laten bestaan uit vrouwelijke leden. De samenstelling van de raad van commissarissen per 31 december 2016 staat hieronder beschreven, evenals in het hoofdstuk Management in het Bestuursverslag. Zie www.rabobank.com voor de profielschets van de raad van commissarissen en de cyjs van de leden van de raad. 160 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 161