Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Performance In het Strategisch Kader 2016-2020 zijn verschillende financiële en risicodoelstellingen geformuleerd. Deze doelstellingen gaan onder andere over het versterken van kapitaal- en liquiditeits buffers, het creëren van een kortere en flexibeler balans, het bewust afwegen van risico en rendement en het verbeteren van de performance. In 2016 verdiepte de raad van commissarissen zich regelmatig in de situatie op de financiële markten, de ontwikkeling van de ratings en de belangrijkste financiële indicatoren van de Rabobank, waaronder de kapitaal ratio's en de fundingpositie. We hebben de financiële positie van de Rabobank ook verge leken met de strategische doelstellingen en met de positie van de belangrijkste concurrenten van de Rabobank in Nederland en Europa. De raad van commissarissen monitorde of de Rabobank bij het aantrekken van funding binnen de limieten van het Balance Sheet Management Mandate 2016 bleef. Tege lijkertijd bezagen wij in hoeverre de Rabobank slaagde in het verminderen van de afhankelijkheid van institutionele funding. Tijdens reguliere vergaderingen van de raad van commis sarissen en in een gezamenlijke off-site-bijeenkomst, reflec teerden wij met de raad van bestuur op mogelijkheden om de balans korter en flexibeler te maken door het doorplaatsen en verkopen van assets en door keuzes te maken in de sectoren die de Rabobank wil bedienen. Zowel de financiële als niet- financiële aspecten van dergelijke transacties hebben we daarbij belicht. In de tweede helft van 2016 gaf de raad van commissarissen goedkeuring aan de verkoop van Athlon Car Lease Inter national B.V. Door deze transactie verbeterde de Common Equity Tier 1-ratio (CET1) van de Rabobank, in lijn met de ambitie van de Rabobank om de kapitaalpositie van de Rabobank verder te verstevigen. Minimaal één keer per jaar spreken de raad van bestuur en raad van commissarissen uitvoerig over de risicobereidheid van de Rabobank, zowel groepsbreed als van de commerciële onder delen binnen de Groep. De raad van commissarissen monitort of de Rabobank binnen de vastgestelde risicolimieten opereert en of de bankdejuiste procedures volgt wanneer zij een risicolimiet overschrijdt. Zowel in het risk committee als in de vergaderingen van de raad van commissarissen schenken we frequent aandacht aan de stand van zaken ten aanzien van de verschillende risico's. In 2016 werd de raad van commissarissen minimaal eens per kwartaal geïnformeerd over de voortgang van Performance Now, een groot herstructureringsprogramma dat is gericht op het verbeteren van de performance door het verhogen van de inkomsten en het verlagen van de kosten. De raad van commis sarissen ontving daarnaast regelmatig updates over de status van lopende businesscases en projecten. De raad van commis sarissen volgde de voortgang en was nauw aangesloten op de acties die de raad van bestuur nam om potentiële transitierisico's te mitigeren. Uiteraard behelst het gezond maken van de Rabobank ook niet-financiële aspecten, zoals sterk leiderschap, capabele medewerkers, betrouwbare IT-systemen en een hoogwaardige monitoring en beheersing van een breed palet aan niet- financiële risico's. Met het oog daarop boog de raad van commissarissen zich het afgelopen jaar (plenair of in een van de commissies) regelmatig over successieplanning, talent ontwikkeling en opleidingen, veiligheid en beschikbaarheid van IT-systemen, compliance met (aankomende) wet- en regelgeving, operationele incidenten en de opvolging van In Control en auditbevindingen. Diverse auditbevindingen waren IT-gerelateerd, met een mogelijke impact op enkele cruciale businesscases. Het audit committee monitorde de acties die de raad van bestuur nam om een adequate en tijdige opvolging van deze IT-gerelateerde auditbevindingen te bewerkstelligen, nauwgezet. Maatschappelijke betrokkenheid Door het realiseren van de duale strategie Bankieren voor Nederland en Banking for Food, beoogt de Rabobank een succesvollere en betekenisvollere coöperatieve bank te worden, gericht op de langere termijn. De raad van commissarissen volgde de voortgang van deze strategie het afgelopen jaar nauwgezet, plenair of via de Commissie voor Coöperatieve Aangelegenheden (CCA). De raad werd geïnformeerd over de activiteiten van Rabobank Development, Rabobank Foundation en Rabobank International Advisory Services (RIAS). De raad van commissarissen hechte goedkeuring aan Arise, een joint venture tussen de Rabobank, Norfund en FMO for Africa. Arise is opgericht om de langetermijninspanning van deze partijen voor de toekomstige ontwikkeling, het groeipotentieel en de lokale financiële sector van Afrika te bestendigen. De leden van de raad van commissarissen tonen hun betrok kenheid bij de Rabobank ook door te fungeren als 'liaison officers', zowel intern als extern. Individueel en als team inves teren we in het opbouwen en behouden van constructieve relaties met zowel interne als externe stakeholders, zoals de leden in de Algemene Ledenraad, toezichthouders, de externe accountant, interne deskundigen en de Ondernemingsraad van de Rabobank. Verderop in dit rapport treft u meer informatie over deze contacten aan. 159 Verslag van de raad van commissarissenvan de Rabobank

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 160