Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Vastgoed RaboVastgoedgroep, FGH Banken Rabo Real Estate Finance maken deel uit van het vastgoedsegment van de Rabobank. Rabo Vastgoedgroep bestaat uit BPD en Bouwfonds IM. BPD is verantwoordelijk voor het ontwikkelen van woningen en commercieel vastgoed en Bouwfonds IM voor vastgoed investeringen. Rabo Vastgoedgroep is actief in Nederland en op een veel kleinere schaal in Frankrijk en Duitsland. Rabo Real Estate Finance is in november 2016 gelanceerd in het kader van de integratie van de gespecialiseerde vastgoedbank FGH Bank binnen de Rabobank. Rabo Real Estate Finance is een nieuwe financieringsorganisatie voor vastgoed waarin de vastgoedkennis en -expertise van de FGH Bank en de Rabobank samenkomen. Dankzij de kennis van bankzaken van Rabo Real Estate Finance, haar brede aanbod van producten en diensten en haar grote netwerk binnen Nederland is de Rabobank gepo sitioneerd als een sterke speler in de Nederlandse commerciële vastgoedmarkt. Per 31 december 2016 bedroeg het personeels bestand van het vastgoedsegment 1.493 fte's (inclusief externe medewerkers). Missie en visie Via onze klanten willen we een bijdrage leveren aan welvaart en welzijn in Nederland en aan het duurzaam voeden van de wereld. Dat is onze missie. Het is een missie die voortkomt uit onze coöperatieve achtergrond en onze agrarische oorsprong, en die ons de mogelijkheid geeft om een betekenisvolle coöpe ratie te kunnen zijn. Zo blijven we ook op lange termijn succes vol voor onze klanten, leden, medewerkers en de maatschappij. Uit deze missie stamt onze visie om de meest klantgerichte bank en wereldwijd leider binnen de food- en agrisector te zijn. De visies Bankieren voor Nederland en Banking for Food definiëren onze focus en geven betekenis aan de klantgerichte coöperatie. Duurzaamheid maakt integraal deel uit van beide visies, zoals beschreven in onze duurzaamheidsstrategie Samen Duurzaam Sterker. Bankieren voor Nederland De Rabobank voelt zich sterk verbonden met haar klanten en leden en daarmee met de toekomst van Nederland. Gaat het goed met onze klanten, dan gaat het goed met de bank. Als coöperatieve bank kunnen we ons onderscheiden door een gerichte bijdrage te leveren aan de uitdagingen waar Nederland de komende jaren voor staat. Zo stimuleren we duurzame welvaart en welzijn in Nederland. Met Bankieren voor Nederland willen wij het Nederland van de toekomst vanuit drie invalshoeken versterken: 1We verbeteren het verdienvermogen van Nederland door ons te richten op de groeithema's mobiliteit, vitaliteit, food en agri, grondstoffen, water en wonen, het bevorderen van ondernemerschap en het ondersteunen van duurzame innovatie. 2. We stimuleren een optimale levensloop van Nederlandse huishoudens door ze te ondersteunen bij het nemen van financiële beslissingen. 3. We versterken de leefomgeving van lokale gemeenschappen door de inzet van coöperatief dividend en onze lokale parti cipatieagenda. Dankzij onze lokale aanwezigheid kunnen we inspelen op relevante regionale problemen. Banking for Food De Rabobank is toonaangevend in de mondiale food- en agri sector. De agrarische oorsprong van de Rabobank heeft aan deze positie bijgedragen en de bank wil ook in de toekomst een relevante en duurzame bijdrage leveren aan de food- en agrisector. We vergroten onze commerciële slagkracht door onze klantfocus te verscherpen, de ketenaanpak te integreren, onze kennis te ontsluiten, intern beter samen te werken en nog meer in te zetten op innovatieve mogelijkheden. Met Banking for Food willen we een prominente rol spelen in het maat schappelijke debat over het brede voedselvraagstuk. Ook willen we producenten en consumenten, boeren en burgers met elkaar te verbinden. Omdat de Rabobank marktleider is in de agrarische sector in Nederland, zijn Bankieren voor Nederland en Banking for Food nauw met elkaar verweven. Onze kennis en ons netwerk in de Nederlandse food- en agrisector vormen de wortels van de Rabobank. Samen Duurzaam Sterker (SDS) Door ons te focussen op onze visies Bankieren voor Nederland en Banking for Food werken we met onze klanten en zaken partners aan het vormgeven van een succesvolle coöperatieve Rabobank. Een integraal onderdeel van deze visies is het SDS- programma, waarin we onze ambities voor onze bijdrage aan een duurzame ontwikkeling voor 2020 hebben vastgelegd. In het programma staan vijf thema's centraal en benoemen we veertien kritische prestatie-indicatoren (KPI's) voor 2020. Deze groepsbrede duurzaamheidsthema's zijn: versterken van de vitaliteit van gemeenschappen versnellen van duurzame landbouw en voedselvoorziening samenwerken met zakelijke klanten bij de verduurzaming van hun bedrijf optimaal financieel advies voor particuliere klanten combineren met een positieve bijdrage aan duurzame ontwikkeling Onze missie De Rabobank wil een substantiële bijdrage leveren aan het welzijn en de welvaartin Nederland en aan het duurzaam voeden van de wereld Onze visie De Rabobank is een leidende klantgeoriënteerde coöperatieve bank in Nederland en in food en agri in de wereld. 14 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 15