Verslag van de raad van commissarissen van de Rabobank 2016, een jaar van transitie In 2016 startte de Rabobank met de implementatie van het Strategisch Kader 2016-2020. De strategische doelen van de bank (zie Bestuursverslag) impliceren een fundamentele transitie voor de Rabobank. Het vergt sterk leiderschap om een dergelijke transitie te managen en tegelijkertijd de medewerkers gemotiveerd te houden. In dat licht zijn wij blij dat wij in 2016 de raad van bestuur hebben kunnen versterken met twee nieuwe leden: Bas Brouwers en Petra van Hoeken. Ook de raad van commissarissen is verder verstevigd met enkele nieuwe leden die beschikken over de kennis en ervaring die de Rabobank helpt om toekomstige uitdagingen het hoofd te bieden. Dit speelt des te meer nu de nieuwe governancestructuur van de Rabobank de reikwijdte van het toezicht door de raad van commissarissen heeft uitgebreid. De raad van commissarissen houdt toezicht op de wijze waarop de raad van bestuur het totale bankbedrijf bestuurt, inclusief de lokale Rabobanken. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 De raad van commissarissen monitort, bevraagt en adviseert de raad van bestuur over een breed scala aan financial, risk-, regulatory, compliance-, ITVoperations- en HR-thema's. Naast de toezichthoudende en adviserende rollen treedt de raad van commissarissen op als werkgever van de leden van de raad van bestuur en als ambassadeur voor de stakeholders van de Rabobank en de maatschappij in bredere zin. Dit verslag van de activiteiten van de raad van commissarissen in 2016 spitst zich toe op de vier kernthema's die de raad van bestuur hanteert om de verschillende aspecten van het huidige transitieproces te managen, te weten: klantfocus, performance, maatschappelijke betrokkenheid en medewerkers. Voorts schenken we aandacht aan het functioneren van de raad van commissarissen, van de raadcommissies en van de individuele leden. De toezichthoudende en adviserende rol van de raad van commissarissen Klantfocus Vanuit onze onafhankelijke positie en de deelname van indi viduele commissarissen aan verschillende netwerken buiten de Rabobank, is de raad van commissarissen in staat om even tuele vragen en zorgpunten van stakeholders op te vangen en met de raad van bestuur te delen. De raad van commis sarissen schenkt aandacht aan algemene trends en ontwik kelingen die implicaties kunnen hebben voor de Rabobank, alsmede vraagstukken die bepaalde klantsectoren raken en klanttevredenheidscores. Om meer inzicht te verkrijgen in de huidige en toekomstige wensen en behoeften van de klanten van de Rabobank, wijdde de raad van commissarissen een sessie voor permanente educatie (PE-sessie) aan de econo mische en maatschappelijke ontwikkelingen die klanten van de Rabobank kunnen raken, in het bijzonder klanten in de food- en agrisector. Onlangs startten wij met de raad van bestuur en andere relevante partijen binnen de Rabobank een debat over 'Missie Klant'. Deze missie heeft tot doel de klantpropositie van de Rabobank verder te versterken vanuit de waarden en onder scheidende kenmerken van de Rabobank als coöperatieve bank. In 2016 liet de raad van commissarissen zich regelmatig infor meren over de voortgang rond klantintegriteit (Customer Due Diligence/Know Your Customer) in Nederland en in het buiten land. We volgden de beraadslagingen nauwgezet en bespraken de uitkomsten van de audits over klantintegriteit door de Rabobank en DNB bij de lokale Rabobanken en de Centrale Service Desk. Ook monitorden we de maatregelen die de raad van bestuurtrof om te verzekeren dat de Rabobank structureel compliant is met de wet- en regelgeving op het gebied van klantintegriteit. Een ander klantgerelateerd onderwerp dat in 2016 onze speciale aandacht had, betrof mkb-rentederivaten. De raad van commissarissen organiseerde een inhoudelijke verdiepings sessie over mkb-rentederivaten en belegde een aantal extra bijeenkomsten over dit onderwerp. Ook bespraken we hoe we als raad van commissarissen op een proactievere wijze met klantgerelateerde vraagstukken kunnen omgaan. 158 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 159