Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance peren organisaties op belangrijke trends in de samenleving en het bankwezen. Zo beïnvloedden talrijke omgevingsfactoren de governancestructuur - en het bedrijfsmodel - van de Rabobank in de loop der jaren. Dit verklaart waarom onze huidige governance zo sterk afwijkt van die van andere coöperatieve bankengroepen in Europa. Gelet op deze uiteenlopende uit gangssituatie en marktomstandigheden lijkt het de Rabobank niet aan te bevelen om haar governancemodel zonder meer bij andere coöperatieve bankengroepen te implementeren. Nederlandse Corporate Governance Code De Nederlandse Corporate Governance Code (NCGC) is van toepassing op alle beursgenoteerde vennootschappen en omvat principes en best practice-bepalingen voor'goede corporate governance'. Vanwege de coöperatieve structuur is de Rabobank niet verplicht de NCGC te volgen. De Rabobank wijkt echter slechts op enkele punten van de Code af, deels ten gevolge van deze structuur. O Voor extra informatie over dit onderwerp, zie www.rabobank.com. Toekomstgericht bankieren: Code Banken In 2009 heeft de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) de Code Banken vastgesteld voor banken met een zetel in Nederland. Deze Code dient om het vertrouwen in de bancaire sector te herstellen. De Code Banken heeft als doel de stake holders te verzekeren van stabiele, servicegerichte en betrouw bare banken door gedragsregels op te stellen over corporate governance, risicomanagement, audit en remuneratie. De Code Banken trad op 1 januari 2010 in werking op basis van het 'pas toe of leg uit'-beginsel. Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 In 2013 legde de Commissie Wijffels een belangrijke basis vooreen verdere versterking van de Nederlandse banken. De commissie publiceerde een rapport over de stabiliteit van de bancaire sectoren het belang van concurrentie en diversiteit voor het bankieren in Nederland. Daarnaast riep de commissie de banken op om aan te geven welke rol zij willen spelen in de samenleving. In navolging van deze aanbeveling, introduceerde de NVB een Maatschappelijk Statuut, dat onder meer een geactualiseerde versie van de Code Banken bevat. In het kader hiervan voerde de NVB de bankierseed in, samen met bijbehorende gedragsre gels en een tuchtrechtsysteem. Met deze instrumenten willen Nederlandse banken, waaronder de Rabobank, laten zien waar zij voor staan en waarop zij aanspreekbaar zijn in een doorlo pend proces van vernieuwing. Dit geldt voor de individuele banken én voor de sector in het hart van de samenleving. Het Maatschappelijk Statuut, de Code Banken 2015 en de aan de bankierseed verbonden gedragsregels vormen samen het pakket Toekomstgericht Bankieren. De Rabobank onderschrijft dit pakket. Voor meer informatie over de naleving van de Code Banken 2015 door de Rabobank, zie www.rabobank.com. 157 Corporate Governance

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 158