Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 de directievoorzitter. De lokale rvc heeft het mandaat om een aantal belangrijke lokale besluiten goed te keuren. Hierbij zijn lokale leden de 'ogen en oren' en sparringpartners van de lokale rvc. De lokale rvc draagt ervoor zorg dat de directievoorzitter de adviezen van leden betrekt bij het maken van lokaal beleid. Tot slot vervult de lokale rvc een adviesrol voor lokale directie leden en een verbindingsrol tussen de lokale samenleving en de lokale Rabobank. De ambitie om de coöperatieve identiteit van de Rabobank te verstevigen, heeft een prominente plaats in de algehele strategie. De overstap naar het nieuwe governanceregime versterkte het besef dat ledenbetrokkenheid en -participatie essentieel zijn voor een coöperatieve bank. Om een solide basis voor deze karakteristieken te leggen, heeft de Rabobank een Jongerenforum opgericht. Dit orgaan bestaat uit één jonge ledenvertegenwoordiger per lokale Rabobank. Een permanente dialoog met deze ledencategorie acht de bank van groot belang voor haar toekomstige ontwikkeling. Het is tegelijker tijd een stap in de richting van het realiseren van de bank- doelstelling om de diversiteit in de samenleving beter in de governanceorganen tot uiting te laten komen. Deze gremia zijn nu nog vrij homogeen samengesteld. Om de diversiteit in onze corporate governance te vergroten, moeten hierin meer vrouwen, jonge mensen en een grotere variëteit aan etnische en culturele achtergronden zijn vertegenwoordigd. Per slot van rekening is een van onze kerndoelstellingen dat we een betekenisvolle coöperatieve bank zijn voor alle leden en de gehele maatschappij. Om tactische, operationele en beleidsgerelateerde bancaire aspecten in de nieuwe governance aan de orde te stellen, heeft de Rabobank de Directeurenconferentie in het leven geroepen. Dit orgaan bestaat uit lokale directievoorzitters, de raad van bestuur en directeuren van divisies die lokale Rabobanken ondersteunen. De Directeurenconferentie is een belangrijken invloedrijk platform met een voorbereidende, informatieve en adviserende rol ten aanzien van voorstellen en beleid rond lokale Rabobanken. De Directeurenconferentie vervult een ver bindingsrol tussen de hogere management-echelons binnen de bank. Zij heeft primair tot doel om klantbelangen en -behoeften veilig te stellen. Iedere vergadering van de conferentie is gewijd aan een specifiek thema van de strategische agenda. Dit jaar besteedde de conferentie aanzienlijke aandacht aan voorstellen rond De Bank van de Toekomst. Andere onderwerpen betroffen de integrale voedsel- en agrarische waardeketen, de rol van de Rabobank en de bijdrage van de bank aan sociaal-maatschap pelijke vraagstukken. Externe reacties De historische stap die de Rabobank nam met het aanpassen van haar governancestructuur, trok flink wat externe aandacht. Aanvankelijk klonk er twijfel van sommige Europese coöpe ratieve bankiers, academici en financiële analisten over de verwoorde motieven en intenties van de governancehervor- ming. Enkelen interpreteerden de fusie als een vermomde centralisatie. Naar hun mening zou de nieuwe governance de onafhankelijke positie en autonomie van lokale Rabobanken verzwakken. Deze sceptici vreesden dat de nieuwe governance de bijl aan de wortel van de coöperatieve aard van de organi satie zou leggen. Het is inderdaad zo dat de overstap naar één banklicentie bepaalde activiteiten bij lokale Rabobanken overbodig heeft gemaakt. Samenvoeging van activiteiten op collectief niveau genereert effïciëntievoordelen voor de gehele organisatie, maar leidt helaas tot een aanzienlijk verlies aan werkgelegen heid. De overblijvende lokale medewerkers worden echter veel minder belast met administratieve werkzaamheden. Zij kunnen zich nu veel meer richten op de klant en de markt, terwijl zij hun participatie in activiteiten op lokaal niveau intensiveren. De Rabobank is van mening dat beide elementen de lokale ori ëntatie juist versterken in plaats van verzwakken. Daarnaast geldt dat de compleet herschreven statuten en interne regels juist tot doel hebben de lokale autonomie te borgen. De raad van bestuur is in de nieuwe structuur eind verantwoordelijk voor het integrale bankbedrijf (inclusief alle activiteiten van lokale Rabobanken), maar in de interne regels staat dat lokale Rabobanken hun eigen lokale verantwoorde lijkheden hebben. Feitelijk kregen zij mandaten van de raad van bestuur om een lokale oriëntatie en stevige verankering in lokale gemeenschappen te garanderen. Zowel lokale rvc's als lokale directievoorzitters hebben de bevoegdheid en ver antwoordelijkheid om hoogwaardige lokale bancaire dienst verlening te leveren. Zij hebben ook de mogelijkheid om het concept van coöperatieve identiteit op lokaal niveau invulling te geven. Natuurlijk onderkent de Rabobank dat we de gekoes terde coöperatieve identiteit zicht- en tastbaarder moeten maken. Wat dat betreft, moeten we onze intenties over lokale autonomie en onafhankelijkheid in de praktijk waarmaken. Sommige Europese financiële coöperaties stellen dat (inter) nationale toezichthouders het nieuwe raamwerk van de Rabobank als blauwdruk voor de governancestructuren van hun eigen organisaties zouden kunnen beschouwen. We kunnen niet zeggen of dit vermoeden gegrond is, maar we weten wel dat alle coöperatieve banken sinds hun oprichting unieke evoluties hebben doorgemaakt. Governancewijzigingen zijn bovendien tijd- en padafhankelijk. Hiermee reageren of antici- 156 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 157