Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 De aanpak van de Commissie Governance leidde tot bevre digende resultaten. De ledenraden van alle 106 lokale Rabobanken gingen op 2 december 2015 unaniem akkoord met haar solide en vergaande voorstellen. Een week later bekrachtigden de lokale coöperatieve banken deze stap in de Algemene Vergadering van Rabobank Nederland. Ontwikkelingen in 2016 Alle deelnemers aan de nieuwe governance moeten met de nieuwe structuur in de praktijk leren omgaan. Het goedgekeurde nieuwe raamwerk moet zijn effectiviteit en efficiëntie in de praktijk bewijzen. In twee constituerende bijeenkomsten van de Algemene Ledenraad (ALR) hebben de deelnemers de technische aspecten van het functioneren van de nieuwe governance besproken en geaccordeerd. De ALR is het hoogste besluitvormingsorgaan in de nieuwe structuur. Het bestaat uit voorzitters van alle lokale raden van commissarissen, die de leden van hun lokale Rabobanken in de ALR vertegenwoordigen. De ALR heeft ongeveer 100 leden en komt ten minste twee keer per jaar bijeen. De ALR richt zich op de strategie en de identiteit van de Rabobank, inclusief de coö peratie, lokale Rabobanken en alle andere groepsonderdelen. De ALR benoemt de leden van de raad van commissarissen van de Rabobank, die op hun beurt de leden van de raad van bestuur benoemen en toezicht op hen houden. Zowel de raad van commissarissen als de raad van bestuur zijn verantwoor ding verschuldigd aan de ALR. In 2016 heeft de ALR zich onder meer gebogen over de samenstelling van zijn drie permanente comités: de spoed- commissie, de coördinatiecommissie en de vertrouwenscom missie. Zij bepaalde ook de vereiste competenties van de commissieleden. Namens de leden bewaakt de ALR de continuïteit en fungeert als hoeder van gemeenschappelijke waarden. Het orgaan bepaalt de ontwikkeling van de coöperatie en van de decen trale organisatie en ziet toe op toepassing van de statuten. De ALR evalueert de governance en het bancaire bedrijf op basis van gezamenlijk overeengekomen strategische principes. Om deze functies adequaat te kunnen vervullen, heeft de ALR verschillende formele rollen en verantwoordelijkheden. De ALR heeft het mandaat om de statuten of de juridische status van de Rabobank aan te passen. Hij keurt de jaarrekening goed en heeft advies- en goedkeuringsrechten voor belangrijke beslissingen van de raad van bestuur. Zo stelt de ALR de basis uitgangspunten van de identiteit en strategische kaders van de Rabobank vast, en de belangrijkste punten van het jaarplan en budget. De Commissie Governance monitort het functioneren van de nieuwe structuur in de praktijk. Een onafhankelijk instituut voert periodiek formele evaluaties uit om te bepalen of alle organen conform de beoogde doelstellingen opereren en of bepaalde aspecten eventueel kunnen worden versterkt. Een eerste enquête onderzocht het belang dat de deelnemers hechten aan de geformuleerde functies van de governanceorganen en of zij verwachten dat de onderliggende doelstellingen daadwerkelijk worden gerealiseerd. De resultaten van deze nul meting laten zien dat het ontwerp en oogmerk van alle gover- nancelichamen over het algemeen duidelijk zijn. Een specifiek aspect van de transitie naar het nieuwe regime verdiende wat nadere aandacht: de nieuwe status van de lokale raad van commissarissen. De lokale rvc wordt benoemd door zijn lokale ledenraad en is hieraan verantwoording schuldig. Op grond van het Burgerlijk Wetboek zijn de huidige lokale rvc's geen instituties die toezicht uitoefenen op een onafhankelijke juridische entiteit met een eigen banklicentie. De lokale rvc is een orgaan dat in de statuten van de Rabobank wordt gedefi nieerd en waaraan de raad van bestuur specifieke lokale gover- nancebevoegdheden heeft gedelegeerd. Zoals gezegd, zijn de voorzitters van lokale rvc's belangrijke spelers in de collectieve governance, aangezien zij lokale leden in de ALR vertegenwoordigen. Op lokaal niveau houdt de lokale rvc toezicht op de uitvoering van de strategie en bedrijfs voering. Tegen deze achtergrond dienen de algemene gang van zaken en (maatschappelijke) prestaties van de lokale Rabobank, inclusief haar interne financiële rapportages, regelmatig op de agenda van de lokale rvc te staan. Dit gremium heeft het mandaat om erop toe te zien in hoeverre de lokale Rabobank de interne wet- en regelgeving en de statuten naleeft. Bovendien worden de lokale toezichthouders geacht er actief op toe te zien dat de kwaliteit van de aangeboden diensten aan de behoeften van klanten en leden voldoet. Zij beoordelen in welke mate de directievoorzitter zich op een aantal aspecten van zijn of haar lokale verantwoordelijkheid kwijt. Het gaat hierbij om de focus op de langetermijnbelangen van klanten, de bijdrage aan een duurzame ontwikkeling van de lokale economie en het leggen van verbindingen met de gemeen schap. De functionele werkgeversrol van de directievoorzitter is ook aan de lokale rvc gedelegeerd. Lokale rvc's zijn verant woordelijk voor de benoeming, beoordeling en schorsing van 155 Corporate Governance

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 156