Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Dialoog met klanten De Rabobank gaat met klanten het gesprek aan over duur zaamheidscontroverses en kwesties op het gebied van milieu, mensenrechten, arbeidsrechten en governance. In 2016 was de afdeling Duurzaamheid betrokken bij dialogen met klanten over 63 kwesties. In de onderstaande tabel staat een korte beschrijving van het gespreksonderwerp en de industrie en regio waar de kwestie zich voordeed. Collega's van lokale Rabobank-kantoren die dichter bij de betreffende klanten staan, spelen een belangrijke rol in het voeren van deze gesprekken. De afdeling Duurzaamheid beslist welke dialogen we moeten aangaan, volgen en monitoren. Zij nemen contact op met de collega's die verantwoordelijk zijn voor de klantrelatie om de te ondernemen acties te bespreken. De afdeling Duurzaamheid monitort en verzamelt de voortgang en tussentijdse uitkomsten van de dialogen. Sommige dialogen kunnen meerdere jaren duren, voordat ze worden afgerond. 40 van de onderstaande dialogen zijn doorgeschoven uit vorig jaar. In 2016 gingen we 22 nieuwe dialogen aan. We sloten 20 dialogen af, zoals aange geven in de tabel. Een korte omschrijving van de kwestie, het issuetype, de huidige status van de kwestie en de status van de dialoog maken het overzicht compleet. De Issuetabel 2016 toont de verschillende issuetypes en het aantal dialogen over de verschillende issues. Eén dialoog kan betrekking hebben op meerdere issues. De tabel Status- categorie geeft een beschrijving van de categorieën die we gebruiken. Dialogen met klanten in 2016 industrie regio issuetype dierlijke eiwitten Azië E - El dierlijke eiwitten Azië G-G1 dierlijke eiwitten Azië G-P1 dierlijke eiwitten Azië S-L1 dierlijke eiwitten Europa S-H2 dierlijke eiwitten Europa G-P1 dierlijke eiwitten Noord-Amerika S-L5 dierlijke eiwitten Noord-Amerika S-L5 dierlijke eiwitten Noord-Amerika S-L5 dierlijke eiwitten Zuid-Amerika E-E2 dierlijke eiwitten Zuid-Amerika S-H2 dranken Azië S-H1 S-L5 dranken Zuid-Amerika S-L4 cacao Afrika S - L2 katoen Europa S - LI S - L2 energie/metalen Europa S-L4 energie/metalen Zuid-Amerika S-H1 energie/metalen Zuid-Amerika S-L1 E-E3 energie/metalen Zuid-Amerika E-E2E-E4 S-H2 landbouwpro- Noord-Amerika E-E2S-H2 ductiemiddelen boerenbedrijf Zuid-Amerika S-L5 boerenbedrijf Zuid-Amerika S-L5 boerenbedrijf Zuid-Amerika E-E2 boerenbedrijf Zuid-Amerika S-L5 boerenbedrijf Zuid-Amerika E-E2 boerenbedrijf Zuid-Amerika E-E2S-L5 boerenbedrijf Zuid-Amerika E-E2 korte omschrijving issuestatus binnen concern verschillende standaarden voor gesloten duurzaamheid en welzijn vergunningen ontbreken open acquisitie nieuw bedrijf, implementatie bestaand gesloten beleid noodzakelijk klant zou betrokken zijn bij slavenarbeid dieper in open de keten beschuldigingen van schending en onvoldoende gesloten consultatie/klant kan transparantie vergroten klant is actief in een beperkte activiteit, overeenge- open komen over te stappen op een alternatief beschuldigingen van slechte gesloten arbeidsomstandigheden beschuldigingen van slechte gesloten arbeidsomstandigheden beschuldigingen van slechte gesloten arbeidsomstandigheden illegale ontbossing/herbebossing vindt plaats en open boete is betaald mogelijke claim van inheemse bevolking op land/ gesloten overeengekomen: geen claim op betreffende land onvoldoende niveau van welzijn, gezondheid en open arbeidsomstandigheden op plantage dodelijke ongelukken tijdens open onderhoudswerkzaamheden dilemma kinderarbeid versus armoedebestrijding open dilemma kinderarbeid versus armoedebestrijding open dodelijke ongelukken tijdens werkzaamheden gesloten beschuldigingen van misbruik van openbare veilig- open heidsdiensten om protest neer te slaan klant zou in zijn keten te maken hebben met men- gesloten senrechtenschendingen en verspilling van natuur lijke hulpbronnen diverse beschuldigingen van schade aan het milieu gesloten en onvoldoende consultatie vermeende negatieve effecten op mensen en milieu open kwaliteit faciliteiten medewerkers gesloten kwaliteit faciliteiten medewerkers gesloten aantasting van HCV-gebieden open beschuldigingen onvolkomenheden in gesloten arbeidscontracten aantasting van HCV-gebieden open kwaliteit faciliteiten medewerkers en milieuzaken open aantasting van HCV-gebieden open statu scategorie klant heeft beleid/gedrag verbeterd autoriteiten betrokken engagement gestopt klant onderneemt actie klant heeft beleid/gedrag verbeterd klant bereid beleid/gedrag te verbeteren onvoldoende bewijs onvoldoende bewijs onvoldoende bewijs klant onderneemt actie engagement gestopt klant onderneemt actie autoriteiten betrokken klant erkent issue klant onderneemt actie klant heeft beleid/gedrag verbeterd klant heeft issue opgelost klant heeft beleid/gedrag verbeterd klantrelatie wordt beëindigd autoriteiten betrokken klant heeft issue opgelost klantrelatie wordt beëindigd klantrelatie wordt beëindigd klant heeft issue opgelost engagement gestopt klant onderneemt actie klant onderneemt actie 139 Bijlagen: Bijlage 4: Dialoog met maatschappelijkeorganisaties en klanten

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 140