Bijlage 4: Dialoog met maatschappelijke organisaties en klanten Bijlagen Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 In deze bijlage hebben we een lijst opgenomen met voor beelden van dialogen met maatschappelijke organisaties en klanten, die de Rabobank hield via de centrale afdeling Duurzaamheid. Per organisatie geven we het onderwerp aan en de uitkomst van de dialoog. Per klantdialoog tonen we in welke industrie de klant werkzaam is, de regio, het issuetype, een korte omschrijving van het issue, de statuscategorie en de status. Het gaat hier alleen over klantgesprekken die we voerden naar aanleiding van controverses waarbij de Rabobank aanleiding zag om in gesprek te gaan met de klant. Aan het eind van Bijlage 4 bevindt zich een issuetabel die de issue types vertaalt naar de aard van de controverses. Ook hebben we een tabel toegevoegd, die inzage geeft in de verschillende statussen die we toekenden aan de klantgesprekken. Dialoog met maatschappelijke organisaties Deze tabel toont een lijst met voorbeelden van dialogen die via de afdeling Duurzaamheid van de Rabobank zijn gehouden met milieu- en/of maatschappelijke organisaties. Per organisatie is het onderwerp aangegeven, evenals de uitkomst van de dialoog. Dialogen met organisaties in 2016 Organisatie Fair Finance Guide International/ Eerlijke Bankwijzer Fair Finance Guide International/ Eerlijke Bankwijzer Oxfam Novib Fair, Green Global Prof. Korthals Altes (WUR) Rabobank VBDO/Nederlandse Hartstichting Both Ends Both Ends Banktrack Fair Finance Guide International/ Eerlijke Bankwijzer Global Witness Rainforest Action Alliance Rainforest Action Alliance Banktrack M i I i eu defe n sie/Oxfa m Natuur Milieu NLVOW VBDO Oxfam Onderwerp Jaarlijkse update van richtlijnen voor verant woord ondernemen en de implementatie daarvan Minimumloon Verantwoord bosbeheer en PEFC-certificering Ondernemingsgedrag Landbeheer in Roemenië Kwesties over beheer van inheems land in Chili Tabak Verantwoorde soja Exportfinanciering Waardeketens bosbeheer, papier en pulp Waardeketens palmolie, soja, rundvlees en rubber Palmolie-industrie in Liberia Risico regenwoud en beleidsbenchmark Arbeidskwesties palmoliebedrijf Indonesië Mensenrechten Exportfinanciering kolenbedrijf Energie-efficiëntie van Rabobank-kantoren OECD MNE-richtlijnen en windparken op land Belastingtransparantie Belastingtransparantie Actie Informatie en gegevens verstrekt voor vragenlijsten, betrokken en dialogen over (concept)rapporten Informatie en gegevens verstrekt voor vragenlijsten, betrokken en dialogen over (concept)rapporten Zienswijze gedeeld en besproken in de context van het duurzaamheidskader van de Rabobank Visie en feedback gegeven over ontwikkelingen in ondernemingstrans parantie, verantwoording en dialoog Ons beleid voor landbeheer en werkwijzen in Roemenië toegelicht De Rabobank heeft contact gehad met de Mapuche-gemeenschap over hun grondbezit Standpunt, beleid en belangen met betrekking tot de tabaksindustrie toegelicht Standpunten inspanningen van de Rabobank om internationale soja-waarde- ketens duurzamer te maken toegelicht Visie op duurzaamheid in exportfinanciering besproken Informatie over visie, beleidslijnen en belangen verstrekt voor benchmark- rapport, besproken met internationale groep bosbeheeractivisten van ngo's Informatie verstrekt over visie en implementatie van richtlijnen agrarische waardeketens Geluisterd naar grieven en gescreend op signalen van mogelijke betrokken heid van klanten Informatie verstrekt over visie en implementatie van richtlijnen agrarische waardeketens Engagementprocedure in gang gezet en opvolging van RSPO-klacht Informatie verstrekt over visie en implementatie van mensenrechtenbeleid. De Rabobank scoort met haar beleid als beste van 28 internationale banken Duurzaamheidsrichtlijnen toegelicht. Richtlijnen aangepast voor bedrijven die actief zijn in de kolenwinning en -handel Gegevens en informatie verstrekt over energie-efficiëntie van Rabobank-kantoren Dialoog over de rol en impact van financiering van windparken op land Informatie verstrekt voor jaarlijkse belastingtransparantie-benchmark. Het belastingbeleid van de Rabobank werd beoordeeld opeen gedeelde 6e plaats Informatie verstrekt en vragen beantwoord voor onderzoek van Oxfam 138 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 139