Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 De onderstaande tabel zet de methodiek en definities uiteen die we gebruiken om de voortgang van de KPi's te meten en te rapporteren. Vitale gemeenschappen KP11 We ondersteunen maatschappelijke initiatieven in de gemeenschappen waarin we actief zijn, met menskracht, kennis, netwerken en faciliteiten. We investeren via de Rabobank en Rabobank Foundation jaarlijks 3% van de winst in maatschappelijke initiatieven zonder winstoogmerk. Methodiek We meten en rapporteren de financiële donaties van Rabobank-entiteiten en de leningen van Rabobank Foundation. Het totaal aan financiële donaties rapporteren we als percentage van de nettowinst op groepsniveau. Het belangrijkste bestanddeel van het totale bedrag bestaat uit donaties van lokale Rabobanken. We meten ook menskracht en kennis die we investeerden in lokale gemeenschappen, maar we nemen deze niet op in het KPI-rapport. Deze gegevens worden op verschillende manieren verzameld, waardoor het moeilijk is de gegevens te verifiëren en te consolideren in een groepsbreed cijfer. Terminologie Coöperatief dividend: lokale Rabobanken investeren een deel van hun winst terug in de gemeenschap. Maatschappelijke fondsen zijn fondsen die Rabobank-entiteiten creëren voor de financiering van activiteiten die een positieve sociale bijdrage leveren aan de maatschappij. KPI2 In 2020 ondersteunen we 1.000 nieuwe lokale collectieve gemeenschapsinitiatieven bij hun zakelijk succes, waarvan 500 in Nederland en 500 in ontwikkelingslanden. Methodiek Momenteel meten en rapporteren we het aantal nieuwe collectieve lokale maatschappelijke initiatieven waar lokale Rabobanken kennis, tijd of mid delen investeerden, zowel in Nederland als in ontwikkelingslanden (via Rabobank Foundation). In 2017 meten we ook het aantal nieuwe collectieve lokale maatschappelijke initiatieven dat Rabo Development ondersteunt. We rapporteren de gegevens op jaarbasis en beoordelen en consolideren deze op groepsniveau. Terminologie Collectieve lokale maatschappelijke initiatieven meten en rapporteren we op basis van vijf criteria: a) het initiatief wordt ondersteund door de Rabobank met netwerkkennis of financiële oplossingen b) het initiatief is opgezet door burgers en/of bedrijven en gericht op een lokale impact c) het initiatief is gericht op een positieve maatschappelijke en/of milieubijdrage d) het initiatief heeft een solide economische basis e) het initiatief heefteen formele juridische structuur (of bevindt zich in de opstartfase), bijvoorbeeld (maar niet uitsluitend) een coöperatieve structuur Duurzame landbouw en voedselvoorziening KPI 3 We formuleren onze visie op kansen voor verduurzaming van de agrarische waardeketens van soja, palmolie, rietsuiker, bosbeheer, rundvlees, zuivel, vis, koffie, cacao en biomaterialen. We delen onze visie en participeren actiefin ronde tafels of vergelijkbare initiatieven om de verduurzaming van deze agrarische waardeketens te versnellen. We werken samen met onze klanten om de uitkomst van deze dialogen zakelijk succesvol in hun bedrijfs voering te integreren. Methodiek We meten en rapporteren het aantal visies op toeleveringsketens en/of position papers voor elke geselecteerde waardeketen. We publiceren deze standpuntnota's op onze corporate website en delen deze kennis met onze klanten. We werken de position papers regelmatig bij. Terminologie De visies op agrarische ketens die we formuleren, bevatten toekomstgerichte perspectieven en criteria van de Rabobank. Ze zetten de belangrijkste duurzaamheidsthema's in een specifieke waardeketen uiteen en beschrijven duidelijke stappen om verduurzaming te verbeteren en versnellen. Ook beschrijven we hoe de Rabobank deze ambities wil realiseren. We ontwikkelen visies sinds 2016 als onderdeel van onze ambitie Samen Duurzaam Sterker - onze bijdrage aan duurzame ontwikkeling tot 2020. Voorheen publiceerde de Rabobank position papers over agrarische toeleveringsketens. Deze position papers beschrijven ons beleid en onze verwachtingen voor specifieke waardeketens. Ze staan in ons Beleidskader Duurzaamheid, dat beschikbaar is op rabobank.com. KPI 4 We dragen actief bij aan het verbeteren van agrarische waardeketens doordat duurzaamheid integraal onderdeel is van onze visie op sectoren. We delen deze kennis in de dialoog met onze klanten. Methodiek In 2016 wijzigden we de methodiek om deze KPI te meten. In 2015 rapporteerden we het aantal initiatieven van lokale Rabobanken, dat is gericht op verduurzaming van agrarische waardeketens, en het aantal klanten waarmee lokale Rabobanken spraken over het duurzamer maken van agrarische waardeketens. Vanaf 2016 rapporteren we het aantal evenementen/podia dat de Rabobank wereldwijd organiseert, gericht op verbetering van de duurzaamheid in agrarische waardeketens. Terminologie Agrarische waardeketens verwijzen naar goed functionerende en duurzame voedselketens, beginnend bij boeren en erop gericht om iedereen van voldoende en kwalitatief goed voedsel te voorzien. Meer informatie over dit onderwerp vindt u in onze Banking for Food-visie. Zie: https://www.rabobank.com/nl/about-rabobank/food-aqribusiness/vision-bankinq-for-food/index.html Zakelijke klant KPI 5 De Rabobank biedt duurzame koplopers voorrang bij financiering en verdubbelt de omvang van de dienstverlening aan deze koplopers. Methodiek We meten en rapporteren het totaal aan duurzame financiering, duurzame funding en overige duurzame dienstverlening wereldwijd. Voorrang geven aan duurzame koplopers is een gedragsregel die we niet meten als een rapportagewaarde. We streven ernaar het volume van duurzame leningen te verdubbelen. Terminologie Het totaal aan duurzame financiering baseren we op duurzame sectoren, beleggingscategorieën of gecertificeerde bedrijven, waaronder groene beleggingen. Ook relateren we dit totaal aan ons kader voor groene en duurzame obligaties en bijbehorende verifieerbare criteria. Duurzame funding omvat Rabo Groenobligaties (uitgegeven door de Rabobank), Rabo Groensparen en Rabo Groendeposito (van Rabo Groenbank) en Rabo Maat schappelijk Verantwoord Deposito. Het transactievolume van de overige diensten omvat door de Rabobank begeleide financiële transacties, inclusief Groenobligaties, IPO's en M&A-transacties. KPI 6 Het percentage zakelijke klanten dat aangeeft dat duurzaamheid naar tevredenheid is besproken in het klantgesprek, neemt jaarlijks toe. Methodiek We meten en rapporteren de voortgang van deze KPI op basis van jaarlijkse interne klanttevredenheidsonderzoeken. Deze onderzoeken hebben we ontwikkeld om informatie te verzamelen over de diensten die de Rabobank verleent, en de perceptie en waardering van de klant in Nederland. Elke lokale Rabobank kan besluiten om al dan niet deel te nemen aan het onderzoek. In het onderzoek komen verschillende onderwerpen aan bod. Duurzaamheid is er één van. Het percentage baseren we op het aantal klanten dat 'tamelijk tevreden'en 'redelijk tevreden'is. Terminologie 'Duurzaamheid in klantgesprekken' houdt in dat we actief de dialoog aangaan met klanten over de verduurzaming van hun bedrijfsprocessen en woon- en werkomgeving. KPI 7 In 2020 hebben al onze zakelijke klanten optimaal toegang tot onze voor hen relevante duurzaamheidskennis en hebben we van iedere grote zake lijke klant de duurzaamheidsprestatie vastgelegd in een klantfoto. Methodiek In 2015 gingen we in Nederland van start met de klantfoto. In 2016 breidden we dit uit naar onze internationale grootzakelijke klanten. We begonnen met klanten met een omzet van meer dan 1 miljoen euro, in 2016 gingen we ons ook richten op klanten met een omzet van minder dan 1 miljoen euro. In het jaarverslag namen we een tabel op, die het aantal klantfoto's en de omzet 1 miljoen euro) voor elke klantfotocategorie weergeeft. We namen ook een paragraaf op, waarin we het totale aantal klantfoto's van lokale Rabobanken in Nederland uiteenzetten. Terminologie De klantfoto meet de duurzaamheidsprestatie van onze klanten. We onderscheiden vijf prestatiecategorieën (a, b, c, d en d+). In het jaarverslag lichten we de categorieën nader toe. 130 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 131