Bijlage 2: Samen Duurzaam Sterker Bijlagen Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 In de nota Samen Duurzaam Sterker zette de Rabobank in 2014 haar ambities uiteen om duurzaamheid te integreren in al haar relevante beleidsprocessen, producten en diensten. De voortgang van de implementatie van de nota is periodiek onderdeel van de besprekingen van de raad van bestuur, de raad van commissarissen, de jaarplannen van onze onderdelen, interne en externe rapportages en performance management. We vertalen de doelen naar de Rabobank als geheel en maken ze integraal onderdeel van de managementcyclus. Binnen de raad van bestuur is Berry Marttin verantwoordelijk voor duur zaamheid. Gedurende het verslagjaar bogen leden van de raad van commissarissen zich over verschillende aan duurzaamheid gerelateerde thema's en over de uitvoering van de strategie Samen Duurzaam Sterker. leder bedrijfsonderdeel is op managementniveau verantwoor delijk voor de implementatie van Samen Duurzaam Sterkeren legde hiervoor doelstellingen vast. Bij de lokale Rabobanken is ieder directielid binnen zijn portefeuille verantwoordelijk voor duurzaamheid. In 2016 gingen Rabobank-onderdelen van start of verder met het opstellen van plannen en het uitvoeren van activiteiten die bijdragen aan de doelen uit de nota Samen Duurzaam Sterker. Zij rapporteren de voortgang aan de raad van bestuur en de Commissie voor Coöperatieve Aangelegenheden (CCA). Onder delen als Wholesale en Particulieren Private Banking boekten goede vooruitgang door specifieke producten uitte rollen, zoals een Duurzaamheidsobligatie en de Groenhypotheek. De duurzaamheidsambities van de Rabobank meten we met veertien Kritische Prestatie Indicatoren (KPI's). We hebben de duurzaamheidsambities van de Rabobank volledig verankerd in onze strategie. We beheren en bewaken elke KPI en leggen die vast, als onderdeel van onze dagelijkse bedrijfsvoering. Voorts breidden we centrale coöperatieve projecten, zoals de klantfoto in 2016, uit naar Wholesale-klanten. De lokale Rabobanken organiseerden ook zelfactiviteiten, zoals Slim Verbouwen-markten waar klanten met een eigen huis kennis konden maken met zakelijke klanten uit het werkgebied die oplossingen bieden voor energiebesparende maatregelen. Op basis van de huidige duurzaamheidsprestaties die we rap porteren in dit verslag, zijn we tevreden met de voortgang van de implementatie van onze doelen voor 2020. We moeten er wel op letten dat alle entiteiten vooruitgang blijven boeken en dat zij het tempo van de implementatie vasthouden. Ook wijzigen bepaalde activiteiten soms, waardoor de resul taten veranderen. Dit geldt bijvoorbeeld voor KP114, het medewerkersonderzoek dat dit jaar nieuwe onderdelen heeft gemeten ten opzichte van 2015. Een uitdaging op het gebied van duurzaamheid waarmee de Rabobank in 2016 werd geconfronteerd, was het feit dat helaas veel collega's afscheid namen van de Rabobank als gevolg van de herstructurering binnen de bank. Dit betekende in sommige gevallen ook dat medewerkers zich niet langer betrokken voelden. De bijgewerkte plannen van de entiteiten voor 2017 moeten hier verbetering in brengen. Verder verrichtten we in 2016 voorbereidend werk voor de verdere integratie van duurzaamheid in onze rapportagegrond slagen en -systemen, ook om de kwaliteit van gegevens te verbeteren. Dit betrefteen gemoderniseerd digitaal rapportage systeem voor duurzaamheidsthema's. Deze inspanningen zullen vanaf 2017 hun vruchten afwerpen. De afdeling Duurzaamheid houdt toezicht op de implementatie van de duurzaamheids-KPI's en verzorgt de rapportage en het stakeholdermanagement op het gebied van duurzaamheid. Eik jaar meten we de voortgang en rapporteren hier intern en extern over. De Rabobank streeft naar continue verbetering van haar duurzaamheidsprestaties en communiceert transparant over deze activiteiten. De voortgang van de realisatie van onze ambities voor duurzame ontwikkeling tot 2020 meten we met KPI's. In de nota Samen Duurzaam Sterker zijn veertien groepsbrede duurzaam heids-KPI's vastgesteld, verdeeld over vijf thema's: 1Vitale gemeenschappen 2. Duurzame landbouw en voedselvoorziening 3. Zakelijke klanten 4. Particuliere klanten 5. Onze inzet 128 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 129