Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Strategische pijler Nr. Materieel onderwerp Verwijzing IJzersterke bank 2 Prestaties verbeteren Paaina 20 IJzersterke bank 1 Versterken kapitaalratio's Paaina 52 IJzersterke bank 3 Flexibiliseren balans Paaina 56 IJzersterke bank 4 Afwegen risico en rendement Paaina 58 Volledige klantfocus 5 Herstellen vertrouwen Paaina 64 Volledige klantfocus 6 Vergroten transparantie Paaina 69 Volledige klantfocus 7 Digitaliseren dienstverlening Paaina 72 Volledige klantfocus 8 Betrekken stakeholders Paaina 77 Betekenisvolle coöperatie 9 Samenwerken aan duurzaam heid met klanten Paaina 82 Betekenisvolle coöperatie 10 Stimuleren duurzame landbouw Paaina 87 Betekenisvolle coöperatie 11 Steunen vitaliteit van gemeenschappen Paaina 91 Betekenisvolle coöperatie 12 Uitbreiden circulaire economie Paaina 97 Medewerkers in hun kracht 13 Ontwikkelen talent en vaardigheden Paaina 103 Medewerkers in hun kracht 14 Stimuleren diversiteit en gelijkwaardigheid Paaina 107 Medewerkers in hun kracht 15 Verantwoord belonen Paaina 109 Verzamelen van duurzaamheidsgegevens De Rabobank stelt haar jaarcijfers op overeenkomstig de International Financial Reporting Standards (IFRS), waarvoor we verwijzen naar de jaarrekening. Het verzamelen van duur zaamheidsgegevens wordt centraal gecoördineerd binnen de Rabobank. De afdeling Duurzaamheid is verantwoordelijk voor de gegevensverzameling, in samenwerking met Finance Control. De duurzaamheidsgegevens van de Rabobank- onderdelen en lokale Rabobanken verkrijgen we via het geau tomatiseerde centrale managementinformatiesysteem van de Rabobank. Gegevens die niet zijn opgeslagen in het centrale systeem, verzamelen we via kwalitatieve en kwantitatieve vra genlijsten. De vragenlijsten zijn gebaseerd op interne bedrijfs- principes en beleid, en externe richtlijnen die de Rabobank onderschrijft. De duurzaamheidscoördinator van het betreffende bedrijfs onderdeel of de lokale Rabobank is verantwoordelijk voor het verzamelen en rapporteren van de duurzaamheidsgegevens. Finance Control en de afdeling Duurzaamheid voeren na aanlevering plausibiliteitscontroles uit op de gegevens. Zij ondernemen eventueel actie om de kwaliteit van de gegevens te optimaliseren. De gegevens over de interne bedrijfsvoering van de Rabobank zijn grotendeels gebaseerd op het geautomatiseerde centrale managementinformatiesysteem van de Rabobanken de facturen van onze leveranciers. We gebruiken betrouwbare bronnen en vastgestelde protocollen voor de omrekenings factoren. De klimaatvoetafdruk berekenen we volgens de meest recente richtlijnen van het Greenhouse Gas Protocol (GHG). De daarbij gebruikte CO,-omrekeningsfactoren zijn afkomstig van onder andere DEFRA, CE Delft en de Nederlandse Emissie autoriteit. De informatie voor de rapportage over klimaatvoet afdruk is gebaseerd op de periode van 1 oktober 2015 tot 30 september 2016. Totstandkoming van het jaarverslag De Rabobank heeft het proces voor de totstandkoming van haar jaarverslag en halfjaarverslag als volgt ingericht: in opdracht van de raad van bestuur is een Jaarverslag Stuurgroep opgericht, en daaruit kwam een Jaarverslag Werkgroep voort. De volgende onderdelen zijn vertegenwoordigd in zowel de Stuurgroep als de Werkgroep: Bestuurssecretariaat, Finance Control, Investor Relations Rating Agencies, Duurzaamheid, Integrated Risk Management, Audit en Communicatie Corporate Affairs. De verschillende taken, rollen en verantwoor delijkheden met betrekking tot de totstandkoming van het jaarverslag en halfjaarverslag zijn overeengekomen door de Jaarverslag Stuurgroep. Voordat we begonnen met het verzamelen van informatie en het opstellen van het jaarverslag, zijn de structuur en de belangrijkste thema's van het verslag vastgesteld door de voor zitter van de Jaarverslag Stuurgroep en de raad van bestuur. De Werkgroep vertaalde deze richtlijnen in concepten, die vervolgens werden beoordeeld dooreen commissie bestaande uit leden van de Werkgroep, Stuurgroep en andere relevante medewerkers. De conceptteksten voor jaarverslagen en halfjaar verslagen worden twee keer besproken in de respectievelijke vergaderingen van de raad van bestuur, de raad van commis sarissen en het auditcomité. Assurance Wij zijn van mening dat de betrouwbaarheid van de informatie opgenomen in dit verslag cruciaal is voor onszelf en onze stakeholders. Daarom verschaft PwC assurance met betrekking tot het Rabobank Jaarverslag 2016 (de teksten op onze externe website vallen buiten de reikwijdte van de assurance). Voor meer informatie over de assurance verwijzen we naar de verklaring van de onafhankelijke accountant. 127 Bijlagen: Bijlage 1: Over dit verslag

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 128