Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Als onderdeel van de PM-cyclus voeren leidinggevende en medewerker jaarlijks een aantal gesprekken: het plannings- gesprek, het voortgangsgesprek en het beoordelingsgesprek. Ontwikkeling beloningspakket DLL zette in 2016 verdere stappen op het gebied van de matiging van variabele beloning: De variabele beloning kwam volledig te vervallen voor het hoogste management, zowel in Nederland als daarbuiten. In de VS maximeerde DLL de variabele beloning vanaf 2017 op 100%, zoals in andere landen al het geval is. In Noord- en Zuid-Amerika introduceerden we een bandbreedte systeem om de toekenning van variabele beloning minder complex te maken. In 2017 gaan we onderzoeken of we dit systeem ook in andere landen kunnen uitrollen. DLL heeft verdere stappen gezet in de beheersing en moni toring van de arbeidsvoorwaarden wereldwijd. In 2016 is een wereldwijd Compensation Benefïts-monitoringplan uitgevoerd, dat de basis vormt voor verdere verbeteringen in de toepassing van het beloningsbeleid. Rabo Vastgoedgroep Beloningsbeleid Rabo Vastgoedgroep voert een eigen beloningsbeleid dat voldoet aan de eisen van het Groepsbreed Beloningsbeleid van de Rabobank. Rabo Vastgoedgroep hanteert een belonings pakket dat bestaat uit vaste en variabele componenten, en een pensioenregeling. In Nederland telt de groep naast de drie leden van de raad van bestuur circa 30 executives en ongeveer 670 cao-medewerkers. Deze 2 groepen kennen elk hun eigen arbeidsvoorwaardenpakket. BPD en Bouwfonds IM hebben ongeveer 650 medewerkers in dienst buiten Nederland, leder buitenlands onderdeel heeft een eigen beloningsbeleid en PCM-systeem. Performance Management Rabo Vastgoedgroep kent een Performance Competence Management systeem (PCM), waarmee de groep stuurt op het behalen van resultaten en op het ontwikkelen van mede werkers. Dit systeem draagt bij aan: regelmatig contact tussen leidinggevende en medewerker over diens functioneren; de ontwikkeling van medewerkers; helderheid in wederzijdse verwachtingen tussen leiding gevende en medewerker; sturen op het behalen van bedrijfsdoelstellingen; transparantie in beoordelen. Als onderdeel van de PCM-cyclus voeren leidinggevende en medewerker jaarlijks een aantal gesprekken: het plannings- gesprek, het voortgangsgesprek en het beoordelingsgesprek. Specifieke ontwikkelingen in het beloningsbeleid in het verslagjaar Integratie FGH in de Rabobank In het verslagjaar maakte Rabo Vastgoedgroep afspraken met vakbonden De Unie en FNV over maatregelen om een succes volle integratie van FGH in de Rabobank te waarborgen en ervoor te zorgen dat zij medewerkers die overgaan naar de Rabobank passend compenseert voor de overgang. Deze afspraken zijn vastgelegd in een addendum bij het Sociaal Plan Rabo Vastgoedgroep 2013-2015, een onderdeel van de Rabo Vastgoedgroep-cao. Daarnaast werd een afzonderlijke uitvoeringsconvenant opgesteld, medeondertekend door de Rabobank, waarin de bank toezegt de bepalingen uit het addendum uitte voeren. De eerste migratiegolf van FGH-medewerkers naar de Rabobank vond plaats op 1 oktober 2016. Naar verwachting zijn op 1 juli 2017 alle medewerkers gemigreerd. Cao Rabo Vastgoedgroep De cao van Rabo Vastgoedgroep is onderhandeld met de vakbonden CNV, FNV en De Unie. De huidige Rabo Vast- goedgroep-cao loopt af op 1 januari 2017. In het licht van de organisatorische ontwikkelingen heeft Rabo Vastgoedgroep in september 2016 besloten de cao, per einddatum van de looptijd, op te zeggen en te onderzoeken wat het best passende cao-scenario voor de toekomst zou zijn. De betrokken partijen gingen in het vierde kwartaal van 2016 de onderhan delingen in met het doel overeenkomst te bereiken overeen nieuwe cao voor 2017. Tijdens de onderhandelingen wisselden de partijen stand punten uit en probeerden tot een akkoord te komen over ver schillende cao-onderwerpen. De gesprekken ging voornamelijk over de reikwijdte van de cao, vaste en variabele beloning en het Sociaal Plan. Naar blijkt, liggen de standpunten van de partijen te ver uiteen om voor 1 januari 2017 tot een nieuwe cao voor Rabo Vastgoedgroep te komen. De onzekerheid over toekomstige ontwikkelingen binnen de verschillende onder delen speelt daar ook een rol in. Aangezien de werkgever meer duidelijkheid verwacht in de eerste helft van 2017, hebben de partijen besloten de gesprekken uit te stellen tot na de zomer van 2017. 120 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 121