Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Nieuwe Rabobank-cao en Sociaal Plan Vanaf 1 januari 2017 is de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst (cao) van de Rabobank van kracht. Het Sociaal Plan is een integraal onderdeel van de cao. De komende jaren verliezen veel Rabobank-medewerkers hun baan. Daarom hebben de partijen die betrokken zijn bij de nieuwe Rabobank-cao, tijdens het onderhandelingsproces afspraken gemaakt over het nieuwe Sociaal Plan. De kern van het nieuwe plan blijft gericht op het vinden van nieuw werk voor medewerkers die boventallig worden. Daar naast maakten we afspraken over een nieuwe regeling voor beëindigingsvergoedingen. Deze regeling biedt medewerkers behalve inkomenszekerheid meer mogelijkheden en stimu lansen om een nieuwe baan te zoeken en te accepteren. De grafiek toont de ontwikkeling van het totale belonings pakket (beleidsniveaus) van een drietal cao-schalen over de afgelopen zes jaar als indexcijfers ten opzichte van 2011 De grafiek laat zien dat de drie cao-schalen in groei achter blijven bij de consumentenprijsindex, die in diezelfde periode met 7% steeg. Op dit moment zien we geen aanleiding om de beloning van de cao-populatie aan te passen. Beloning in het domein Wholesale, Rural Retail Het grootste deel van de medewerkers in Wholesale, Rural Retail werkt buiten Nederland. Binnen dit domein wordt de beloning primair gedreven door de marktpraktijk in het betref fende land binnen de kaders van het Groepsbreed Belonings beleid. In 2016 had één medewerker een totale beloning (inclusief pensioenbijdragen) hoger dan 1 miljoen euro. De Rabobank-cao omvat ook afspraken over de arbeids voorwaarden voor de komende vier jaar, waaronder bescheiden loonafspraken, een nieuw performance managementproces (GROW!) en een ontwikkelbudget. De nieuwe Rabobank-cao voor 2017-2020 bevat een even wichtig pakket afspraken, en biedt duidelijkheid voor de lange termijn en vooruitzichten voor zowel medewerkers die boven tallig worden als medewerkers die in dienst blijven van de bank. Ontwikkeling beloningspakket In 2011 vond de laatste algemene loonsverhoging voor de salarisschalen binnen de cao plaats. Dit betekent dat de cao schalen een nullijn kennen sinds 2012. In 2013 kwam het variabel inkomen te vervallen. De nieuwe cao 2017-2020 zet de huidige nullijn voort tot 2019. Totale beloningspakket cao-populatie 2011 =100 j i o 108 98 11111 2011 2012 2013 2014 2015 2016 Schaal 5 Schaal SKA Schaal 9 Consumentenprijsindex Beloningscomponenten Nederland De medewerkers onder Nederlands contract in het domein Wholesale, Rural Retail (WRR) vallen onder de Rabobank-cao. Wat we hiervoor vermelden onder 'Binnenlands bankdomein: cao-populatie' is daarmee ook voor deze groep van toepassing. Voor een beperkt aantal specialistische functies geldt in aanvul ling hierop dat zij voor een variabele beloning in aanmerking komen. Deze variabele beloning voor deze groep is gemiddeld nooit hoger dan 20%. Daarnaast is een salarisuitloopregeling mogelijk voor de zwaarste specialistische functies binnen Wholesale, Rural Retail in Nederland. Beloningscomponenten internationaal Het beloningspakket in de buitenlandse kantoren van de Rabobank bestaat uit drie elementen: vast inkomen, variabele beloning en secundaire arbeidsvoorwaarden. De Rabobank streeft voor het totale pakket naar een positie net onder de mediaan. In het algemeen bereiken we dit in de verschillende landen doordat het vaste inkomen en de secundaire arbeids voorwaarden rond de mediaan uitkomen en de variabele beloning juist achterblijft bij de markt. Vast inkomen internationaal Het vaste inkomen verschilt per land en baseren we qua hoogte op het beloningsniveau in de lokale arbeidsmarkt. Voor Rural Retail baseren we de salarissen op salarisschalen met een minimum en een maximum. Deze salarisschalen zijn gekop peld aan dezelfde functieschalen als in het binnenlands bank bedrijf: 1-11 en SK A en SK B. Voor Wholesale startte in 2015 een project om een wereldwijde salarisstructuur te ontwikkelen en die te koppelen aan de functieschalen 1-11 en SK A en SK B. De nieuwe salarisstructuur hebben we sinds performancejaar 2015 geïmplementeerd in verschillende regio's. In 2016 werkten we de structuur uit voor de andere regio's. Deze implementeren we vanaf performancejaar 2016. 118 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 119