Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 pakket in zes jaar tijd met 4% tot 10% daalde, terwijl de consu mentenprijsindex in diezelfde periode met 7% steeg. De sterke daling van de inkomens van de hogere EK-schalen in 2012 houdt verband met het vervallen van het variabel inkomen. Op dit moment zien we geen aanleiding om de beloning van de executives aan te passen. Binnenlands bankdomein: cao-populatie De functieschalen onder het EK vallen binnen het bereik van de cao en bestaan uit de twee functieschalen voor het senior kader (SK A en SK B) en de functieschalen 1-11. Sinds de cao 2013-2015 valt Obvion volledig binnen het bereik van de Rabobank-cao, inclusief het beloningspakket. De onderstaande informatie over het beloningspakket geldt dus ook voor de dochteronderneming Obvion. Beloningspakket Het beloningspakket van de functieschalen 1-11 en SK A en SK B bestaat uit vast inkomen, het employee benefit budget, pensioen en secundaire arbeidsvoorwaarden. De cao-populatie komt sinds 2013 niet meer in aanmerking voor variabel inkomen. Vast inkomen De functieschalen in de Rabobank-cao zijn gebaseerd op de Hay-systematiek voor weging van functiezwaarte. De schaalminima en -maxima zijn te vinden in de Rabobank- cao. De mediane beloning van Rabobank-medewerkers in Nederland bedraagt 50.838 euro, waarmee de verhouding in het Nederlandse bankbedrijf tussen de mediane beloning en de meest verdienende medewerker 1:19,3 bedraagt.Ten opzichte van 2015 geldt dat de mediane beloning steeg, terwijl de hoogste beloning gelijk bleef. De reorganisatie leidde tot een reductie van lager betaalde medewerkers, wat resulteerde in een stijging van de mediane beloning. Employee benefit budget Medewerkers ontvangen een employee benefit budget, dat ze kunnen gebruiken voor bepaalde arbeidsvoorwaarden die aan sluiten op hun persoonlijke omstandigheden en voorkeuren. Het employee benefit budget stelt medewerkers in staat om bijvoorbeeld extra verlof aan te schaffen, te sparen voor extra pensioen, fiscaal-vriendelijk een fiets aan te schaffen of de vakbondscontributie te voldoen. De hoogte van het employee benefit budget varieert per functieschaal en is te vinden in de Rabobank-cao. Pensioen De pensioenregeling van de Rabobank-cao is aan te merken als een collectieve beschikbare premieregeling. Per 1 januari 2016 bedroeg het maximum jaarinkomen waarover medewerkers pensioen mogen opbouwen 96.000 euro (op fulltime basis). Medewerkers met een inkomen hoger dan 96.000 euro ont vangen een persoonlijk budget. Secundaire arbeidsvoorwaarden Medewerkers komen in aanmerking vooreen marktconform pakket aan secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een reiskostenvergoeding. Benchmark We maken periodiek een vergelijking van de beloningen van de cao-populatie met die van de algemene markt in Nederland. Dit doen we om ontwikkelingen te kunnen volgen en een beloningsbeleid te onderhouden dat ons in staat stelt om de juiste medewerkers aan te trekken en te behouden. Hierbij streven we naar een positie op of net onder de mediaan van de algemene markt. De laatste benchmark vond plaats in 2015. De uitkomsten van de marktvergelijkingen laten een gevarieerd beeld zien voor de verschillende functieschalen. De beloning van sommige schalen ligt rond het mediane niveau in de algemene markt, terwijl de beloning in andere schalen hoger ligt dan de mediane beloning. De beloning van deze schalen beweegt zich vanaf 2012 conform beleid richting de mediaan, onder meer door de gehanteerde nullijn, die vanaf 2012 van toepassing is en volgens de onlangs afgesloten cao zal voortduren tot 2019. Performance Management Het uniforme Performance Management-proces dat voor de gehele Rabobank geldt, voerden we in 2016 voor het laatst uit. In 2017 doet een nieuw proces zijn intrede: GROW! Nieuwe Rabobank-cao 2017-2020 De nieuwe Rabobank-cao, aangegaan voor de periode 2017- 2020, benadrukt het belang van het stimuleren van professionele groei en inzetbaarheid. We maakten nieuwe afspraken om medewerkers goed te begeleiden in het geval dat ze boventallig worden als gevolg van onze transitie naar een toonaangevende klantgerichte en maatschappelijke bank. Bepaalde arbeidsvoorwaarden wijzigden ter ondersteuning van de gematigde koers die we hebben uitgezet voor de komende vier jaar. De nullijn die conform de cao sinds 2012 gold voor medewerkers, blijft tot 2019 gehandhaafd. Dit betekent dat we pas in 2019 een structurele loonsverhoging doorvoeren, een verhoging van 1%.Tot dan ontvangen medewerkers een een malige uitkering van 1% in 2017 en 2018. 117 Onze output en impact: Verantwoord belonen

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 118