Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Vast inkomen De functieschalen voor het EK zijn gebaseerd op de Hay-syste- matiek voor weging van functiezwaarte. Het EK kent vijf functie schalen, elk met een schaalminimum en schaalmaximum, waarvan de salarisrange (inclusief vakantietoeslag en toeslag 13e maand) in onderstaande tabel is weergegeven. Functieschalen executive kader in euro's Minimum Maximum Executive kader 153.700 476.900 Pensioen Voor de executives is de Rabobank-pensioenregeling van toepassing. De pensioenregeling is aan te merken als een collectieve beschikbare premieregeling. Per 1 januari 2016 bedroeg het maximum jaarinkomen waarover medewerkers pensioen mogen opbouwen 96.000 euro. De EK-toeslag kwam per 1 januari 2015 te vervallen. Executives ontvangen sindsdien een individuele pensioenbijdrage (IPB) waarvan de hoogte afhankelijk is van het functieniveau. Secundaire arbeidsvoorwaarden Executives komen in aanmerking vooreen marktconform pakket aan secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een autoleaseregeling. Managementtoeslag Executives komen in aanmerking voor een vaste onkosten vergoeding ter compensatie van kosten die verband houden met het uitoefenen van de functie. Deze kosten komen niet in aanmerking voor afzonderlijke declaratie. Uitgangspunt is dat de hoogte van de onkostenvergoeding gebaseerd is op wat in de markt gebruikelijk is bij vergelijkbare functies. Benchmark De schaalmaxima voor het EK zijn vastgesteld op basis van een representatieve peer group in 2008. De laatste keer dat een extern bureau de beloning van het EK vergeleek met de markt, was in 2014. Zij maakte de vergelijking op basis van functiezwaarte ten opzichte van de Nederlandse markt in het algemeen en de financiële sector in Nederland in het bijzonder. De uitkomsten van de marktvergelijkingen laten zien dat de totale beloning van alle EK-schalen (ruim) onder de mediaan van de algemene markt in Nederland liggen. Ook ten opzichte van de Nederlandse financiële sector bevinden de EK-schalen zich ruim onder de mediaan. Dit komt doordat variabele beloning voor de korte en lange termijn in het pakket ontbreekt - beloningscomponenten die in de rest van de markt wel gebruikelijk zijn. Aangezien we ernaar streven óp of net onder de marktmediaan voor vergelijkbaar werk te belonen, vormde Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 de vergelijking met de externe markt geen aanleiding om de beloningsniveaus van het EK aan te passen. De Rabobank voelt zich als coöperatieve bank comfortabel bij de huidige posities van het EK. In 2016 bleef de beloning van de executives onge wijzigd, net als de salarissen van andere medewerkers van de bank. Performance Management Er is een uniform Performance Management-proces voor alle Rabobank-medewerkers, inclusief executives. Voor executives die we hebben aangemerkt als Identified Staf, voldoen de pres tatiedoelstellingen aan de voor Identified Staff voorgeschreven verdeling tussen groeps-, bedrijfsonderdeel- en individuele doelstellingen. Verder beoordelen we executives op drie tot zes resultaatdoelstellingen en drie tot zes competentiedoelstel lingen, waaronder verplichte doelstellingen op het gebied van klantbelang centraal stellen en samenwerken. De beoordeling op deze doelstellingen bepaalt de individuele salarisstijging. Het uniforme Performance Management-proces dat voor de gehele Rabobank geldt, voerden we in 2016 voor het laatst uit. In 2017 doet het nieuwe proces zijn intrede: GROW! Ontwikkeling beloningspakket De salarissen voor het EK hebben we sinds 2008 niet meer voor inflatie gecorrigeerd of op andere wijze verhoogd. Het variabel inkomen voor het EK is per 1 januari 2014 afgeschaft, waarbij tegelijkertijd de schaalmaxima met 13% werden verhoogd. Deze aanpassingen leidden gezamenlijk tot een versobering van het beloningspakket. Totale beloningspakket executives 2011 =100 j i o 105 100 75 T 2011 2012 2013 2014 2015 2016 Lagere EK-schalen H Hogere EK-schalen Consumentenprijsindex De grafiek toont de ontwikkeling van het totale belonings pakket inclusief pensioen (beleidsniveaus) van de executives over de afgelopen zes jaar. Het indexcijfer van 2016 bedraagt 96 voor de lagere executive functieschalen en 90 voor de hogere executive functieschalen. Dit betekent dat het totale belonings- 116 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 117