Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance In 2014 behoorde de totale beloning van alle leden van de raad van bestuur tot de onderste 25% van beide referentiegroepen en lag daarmee ruim binnen onze doelstelling van beloning op of net onder de marktmediaan voor vergelijkbaar werk. In 2016 zag de raad van commissarissen in de resultaten van de markt- vergelijkingen uit 2014 geen aanleiding om de belonings niveaus van de raad van bestuur aan te passen. De huidige schaalmaxima voor de raad van bestuur zijn op basis van een representatieve peer group in 2008 vastgesteld en sindsdien niet meer gewijzigd. De raad van bestuur komt sinds 2013 niet meer in aanmerking voor variabele beloning voor de korte termijn of lange termijn - beloningscomponenten die in de rest van de markt wel gebruikelijk zijn. De Rabobank voelt zich comfortabel bij de huidige beloning van de raad van bestuur en blijft de ontwikkelingen in de markt in beschouwing nemen bij toekomstige beslissingen over de beloningsniveaus. Net als de salarissen van andere medewerkers van de bank bleef ook de beloning van de raad van bestuur ongewijzigd in 2016. Performance Management Binnen de gehele Rabobank passen we een uniform PM-proces toe. Dit geldt ook voor de leden van de raad van bestuur, die allen zijn aangemerkt als Identified Staff. Daarom voldoen de prestatiedoelstellingen van de raad van bestuur aan de voor Identified Staff voorgeschreven verdeling tussen groeps-, bedrijfsonderdeel- en individuele doelstellingen. Verder bestaan de prestatiedoelstellingen voor minimaal 50% uit niet-financiële doelstellingen. Voor alle leden van de raad van bestuur golden in 2016 gezamenlijke doelstellingen op het gebied van: verbeteren klanttevredenheid verbeteren ROlC-trend 10% verbeteren winstgevendheid (kostenverlaging) optimaliseren balans bijdragen aan succesvolle uitvoering van coöperatieve governance waarborgen van een gezonde cultuur en risicobewustzijn uitvoeren van punten op de uitvoeringsagenda helpen om van de raad van bestuur een sterk team te maken cultuur en gedrag in lijn brengen met de visie van de Rabobank Het uniforme Performance Management-proces dat voor de gehele Rabobank geldt, voerden we in 2016 voor het laatst uit. In 2017 doet het nieuwe GROWi-proces zijn intrede. Ontwikkeling beloningspakket Zoals eerder beschreven, zijn de salarisschalen voor de leden van de raad van bestuur sinds 2008 niet meer voor inflatie gecorrigeerd of op andere wijze verhoogd. In 2013 verviel het variabel inkomen voor de raad van bestuur. Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar3 Totale beloningspakket raad van bestuur 2011 =100 110 100 60 2011 2012 2013 2014 2015 2016 Raad van bestuur Consumentenprijsindex De grafiek toont de ontwikkeling van het totale belonings pakket inclusief pensioen (beleidsniveaus) van de raad van bestuur over de afgelopen zes jaar als indexcijfers ten opzichte van 2011Het indexcijfer van 2016 bedraagt 67, wat betekent dat het totale beloningspakket in zes jaartijd met 33% daalde, terwijl de consumentenprijsindex in diezelfde periode met 7% steeg. De piek in de grafiek in 2012 hangt samen met het ver vallen van de zogenaamde EK-toeslag voor de raad van bestuur in dat jaar; de bank verstrekte hiervoor in 2012 een eenmalige compensatie. De daling vanaf 2013 houdt verband met het vervallen van het variabel inkomen voor de raad van bestuur. Op dit moment zien we geen aanleiding om de beloning van de raad van bestuur aan te passen. Binnenlands bankdomein: executives Executives zijn werkzaam in de lagen direct onder de raad van bestuur. Deze lagen noemen we het executive kader (EK). Het EK kent vijf functieschalen: EK-I tot en met EK-V. In 2016 behoorden ruim 240 medewerkers tot het EK. 10% van deze executives zijn expats die in het buitenland werken op een Nederlands contract. Eén executive had een totale beloning hoger dan 1 miljoen euro. Beloningspakket Het primaire beloningspakket van executives bestaat uit vast inkomen en pensioen. Daarnaast ontvangen executives een managementtoeslag als vaste onkostenvergoeding en komen ze in aanmerking voor een marktconform pakket aan secun daire arbeidsvoorwaarden. Met uitzondering van een kleine groep specialistische functies komen executives sinds 2014 niet meer in aanmerking voor variabele beloning. 115 Onze output en impact: Verantwoord belonen

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 116