Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Benchmark We gebruiken externe benchmarking om de vergoeding van de raad van commissarissen te vergelijken met de vergoeding die in de markt wordt betaald. In 2013 vond deze vergelijking voor het laatst plaats. In deze benchmark vergeleken we de vergoe ding van de raad van commissarissen op basis van een drietal invalshoeken: de vergoedingen van de raad van commissarissen bij grotere AEX-ondernemingen, de vergoedingen op basis van tijdsbesteding in combinatie met een uurtarief en de vergoe dingen op basis van het puntensysteem voor commissariaten in relatie tot het vaste salaris van de voorzitter van de raad van commissarissen. We hebben de vergoedingenstructuur per 1 oktober 2016 aangepast. Er waren geen grote externe verschuivingen die externe benchmarking noodzakelijk maakten. De aanpassing werd ingegeven dooreen aantal recente ontwikkelingen. Allereerst vereist het toegenomen externe toezicht meer inzet van de voorzitters van de commissies. Daarnaast houdt de nieuwe governancestructuur in dat de commissarissen hun toezichthoudende rol vervullen namens de leden. Dit vraagt om een nauwer contact met de leden.Tot slot wil de Rabobank de samenwerking binnen het team versterken, wat betekent dat de vicevoorzitter nauwer betrokken is bij de activiteiten van de voorzitter. Door de grotere betrokkenheid van de leden is een neerwaartse aanpassing van de voorzittersvergoeding mogelijk. De Algemene Ledenraad heeft de aanpassing goedgekeurd. De nieuwe vergoedingenstructuur is transparanter en nog steeds binnen de bandbreedte van de markt. De vergoedingenstructuur per 1 oktober 2016 is als volgt: Vergoedingenstructuur per 1 oktober 2016 in euro's Vergoeding Lid 90.000 Voorzitter audit committee, risk committee, commissie voor coöperatieve aangelegenheden, aanvullend 20.000 Voorzitter benoemingscommissie samen met HR-commissie, aanvullend 20.000 Vicevoorzitter, aanvullend 30.000 Voorzitter 220.000 Beloning raad van bestuur Beloningspakket Het primaire beloningspakket van de raad van bestuur bestaat uit vast inkomen en pensioen. Daarnaast ontvangen leden van de raad van bestuur een managementtoeslag die dient als vaste onkostenvergoeding. Ook komen zij in aanmerking voor een marktconform pakket aan secundaire arbeidsvoorwaarden. De raad van bestuur komt sinds 2013 niet meer in aanmerking voor variabele beloning. Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Vast inkomen Net als voor cao-medewerkers gelden voor de raad van bestuur salarisschalen met een schaalminimum en -maximum. Deze zijn (inclusief vakantietoeslag en toeslag 13e maand) per 31 december 2016 als volgt: Salarisschalen raad van bestuur in euro's Minimum Maximum Voorzitter raad van bestuur 923.500 1.154.400 Leden raad van bestuur 707.200 884.000 Pensioen Voor de leden van de raad van bestuur is de Rabobank-pensioen- regeling van toepassing. De pensioenregeling is aan te merken als een collectieve beschikbare premieregeling. Per 1 januari 2016 geldt als maximum jaarinkomen waarover medewerkers pensioen mogen opbouwen 96.000 euro. Sinds 1 januari 2016 ontvangen leden van de raad van bestuur een individuele pensioenbijdrage (IPB) ter hoogte van 24% van het vaste jaar inkomen boven de grens waarover pensioen mag worden opgebouwd. Secundaire arbeidsvoorwaarden Leden van de raad van bestuur komen in aanmerking voor een marktconform pakket aan secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een autoleaseregeling. Managementtoeslag Leden van de raad van bestuur komen in aanmerking voor een vaste onkostenvergoeding ter compensatie van kosten die verband houden met het uitoefenen van de functie. Deze kosten komen niet in aanmerking voor afzonderlijke declaratie. Uitgangspunt is dat de hoogte van de onkosten vergoeding gebaseerd is op wat in de markt gebruikelijk is bij vergelijkbare functies. Ontslagvergoeding De Rabobank houdt zich aan alle vigerende wet- en regel geving ten aanzien van de hoogte van ontslagvergoedingen. Dat houdt onder meer in dat een ontslagvergoeding voor leden van de raad van bestuur maximaal één jaarsalaris bedraagt. Individuele beloningen In 2016 bedroeg de beloning van de leden en de oud-leden van de raad van bestuur 7,5 miljoen euro (2015: 6,4 miljoen euro). 113 Onze output en impact: Verantwoord belonen

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 114