Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Medezeggenschap Het overleg met de medezeggenschapsorganen binnen de Rabobank vindt zowel formeel als informeel plaats. Op 1 juli 2016 introduceerden we een andere medezeggenschaps structuur in het kader van de nieuwe governance binnen de Rabobank. Deze hebben we vastgelegd na intensief overleg met de bestaande ondernemingsraden, te weten OR Rabobank Nederland en de Groepsondernemingsraad van de lokale Rabobanken. In het voorjaar van 2016 waren er verkiezingen voor de nieuwe gezamenlijke ondernemingsraad OR Rabobank, die zich bezighoudt met zaken van gemeenschappelijk belang. De lokale ondernemingsraden van de lokale Rabobanken en van Rabobank Nederland blijven een belangrijke rol spelen bij zaken van lokaal belang. Geschillenregeling Arbeidsverhoudingen De Geschillenregeling Arbeidsverhoudingen (GRA) biedt managers en medewerkers de mogelijkheid om lastige situaties voor te leggen aan een onpartijdige en onafhankelijke derde partij. Het doel van de adviseurs en mediators die hierin een rol hebben, is om verschillen van inzicht zoveel mogelijk op de werkplek zelf op te lossen - bij voorkeur in een open gesprek tussen bank en medewerker. De partijen kunnen de Geschillen commissie ook om een bindende uitspraak vragen. Het grootste deel van de geschillen in 2016 had betrekking op reorganisaties, een verschil van mening over het functioneren van de medewerker of een verstoorde arbeidsrelatie. Er waren ook veel geschillen over de toepassing van de arbeidsvoor waarden. Dit jaar waren er veel veranderingsprocessen in de organisatie en een daling van het aantal fte's door boventallig heid. Dit leidde bij veel medewerkers tot onzekerheid en een heroverweging van hun eigen positie en vooruitzichten, naast uitstroom gefaciliteerd door de mogelijkheden die het Sociaal Plan bood. In 2016 nam de GRA 204 geschillen in behandeling. Dat waren er 254 in 2015. Advisering was de meest toegepaste behande ling van geschillen (153 in 2016). In 24 gevallen vond bemidde ling plaats en in 20 gevallen mediation. De Geschillencommissie Arbeidsverhoudingen behandelde zes dossiers. Hierin deed de Commissie vier keer een bindende uitspraak na schriftelijke en mondeling consultatie van beide partijen. Bij twee dossiers kwamen de partijen alsnog met elkaar tot een oplossing, voor afgaand aan of na de zitting. Daarmee verviel de noodzaak voor een uitspraak. De Bezwaarcommissie EK (Executive Kader) deed één keer een uitspraak. 108 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 109