Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance In het nieuwe medewerkersonderzoek stelden we andere vragen dan in de onderzoeken die we in eerdere jaren uit voerden, ook al bleven de thema's hetzelfde. De scores kunnen daarom niet worden vergeleken met de cijfers van 2015. De hierboven getoonde scores zijn een subgroep binnen de onderwerpen 'klantfocus' en 'betekenisvolle coöperatie' van het hele onderzoek. We deelden de resultaten met de raad van bestuur en de directieleden en vervolgens met alle medewerkers. Duurzaamheid in trainingen We zijn momenteel halverwege ons programma Samen Duurzaam Sterker (2014-2020). Duurzaamheid maakt nu deel uit van het opleidingskader van de bedrijfsonderdelen in Nederland. Sinds 2014 bieden we onze accountmanagers een workshop aan over het bespreken van duurzaamheidsrisico's en -kansen met klanten. Dit jaar introduceerden we nog een workshop voor onze adviseurs over het integreren van de financiering van energiebesparende maatregelen binnen het hypotheekadviesgesprek. In 2016 organiseerden we een aantal workshops over het thema nieuwe coöperaties. Bij deze workshops kregen 81 lokale Rabobanken trainingen over het aanbieden van professionele diensten aan groepen die zoeken naar manieren om bij te dragen aan bredere maatschappelijke thema's met als doel een maatschappelijke bijdrage te leveren en tegelijkertijd winst te maken. Sinds de uitrol in 2015 volgden 34 lokale Rabobanken een managementworkshop over duurzaamheid (16 Rabobanken in 2016). Dit is een niet-verplichte workshop op maat van 2,5 uur om managementteams te inspireren en hen te ondersteunen bij het integreren van duurzaamheid in hun bedrijfsactiviteiten. Naast alle specifieke trainingen over duurzaamheid namen we het onderwerp duurzaamheid op in diverse cursussen voor medewerkers die met klanten omgaan en voor management teams. Voorbeelden hiervan zijn het programma Credit Risk Management voor medewerkers die met klanten omgaan bij onze corporate en grootzakelijke divisies, de jaarlijkse KICK- trainingen voor medewerkers van lokale Rabobanken en het permanente opleidingsprogramma voor directievoorzitters en directeuren bedrijven. We lanceerden een organisatiebrede e-learningmodule over duurzaamheid, IJoin. IJoin gaat in op alle aspecten van duurzaamheid: maatschappelijke betrokkenheid, onze eigen bedrijfsactiviteiten en het integreren van duurzaamheid in onze producten en diensten voor klanten. We vragen deelnemers suggesties te doen voor duurzamere stappen binnen de bank. Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Duurzaamheid is een opleidingsthema dat steeds belangrijker wordt. De afdelingen Duurzaamheid en HR hebben daarom de ambitie om dit thema samen op te pakken en een systematische methode te ontwikkelen om duurzaamheid te integreren binnen opleidingen in 2017. We richten ons op het ontwikkelen van een organisatiebreed programma waarin duurzaamheid is opge nomen. We willen dit integreren in de opleidingsprogramma's voor medewerkers die met klanten omgaan en in de managementontwikkelingsprogramma's. KPI: Coöperatief en duurzaam bankieren vormt integraal onderdeel van werving en selectie en het trainingsprogramma voor iedere medewerker. Doelgroep Aantal specifieke duurzaamheids trainingen dat gevolgd kan worden (niet-verplicht) Percentage lokale Rabobanken waar in 2016 trainingen werden gegeven Adviseurs Particulieren lokale Rabobanken 2 12% Corporate divisie lokale Rabobank 2 76% Management lokale Rabobanken 1 16% De Rabobank nam het onderwerp duurzaamheid op in meer trainings- en opleidingsprogramma's, naast de hierboven getoonde cijfers. Het structureel meten van deze programma's hebben we echter nog niet opgestart. In 2017 begon een pro ject waarin de bank duurzaamheid opneemt in alle relevante trainingsprogramma's. Bij werving en selectie namen we het onderwerp duurzaamheid al op in de onboardingprogramma's, maar we moeten het nog verder doorvoeren binnen het selectieproces. Duurzaam inkopen van trainingsprogramma's en inhuren van medewerkers Van leveranciers van trainingsprogramma's aan de Rabobank en van externe medewerkers verwachten we dat zij voldoen aan de Standaard Duurzaam Inkopen van de Rabobank, die de bank in 2016 opstelde. We vragen deze leveranciers om een CSR- proffel in te sturen via het FIRA-platform. 106 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 107