Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 We organiseerden een summerschool waar leden van de raad van bestuur, managers en teamleiders bij konden aansluiten. De sessies waren gericht op het geven van teamcoaching als alternatief voor een-op-eeninterventies bij het oplossen van onderliggende problemen binnen teams. We gebruikten praktijk voorbeelden om ervaringen uit de eerste hand te delen, en om van elkaar te leren door het geven en krijgen van feedback. Leidinggevenden zijn verantwoordelijk voor een doorvertaling naar hun eigen eenheid en moeten een voorbeeldfunctie ver vullen in de cultuurbeweging. Zij krijgen hierbij ondersteuning van cultuurcoaches uit hun eigen eenheid en van facilitators uit de organisatie. Er vinden voorbereidingen plaats om Culture Collective onderdeel te maken van de Performance en Health aanpak voor 2017 en daarna. Oogmerk is het lijnmanagement verantwoordelijk te maken voor het creëren van een gezonde dagelijkse werkcultuur. Medewerkersonderzoek De nieuwe governance van de bank vraagt ook een nieuwe manier om onderzoek naar de (werk)beleving van medewerkers te doen. In 2016 voerden we voor het eerst wereldwijd onder alle medewerkers één onderzoek uit op het gebied van cultuur en werkbeleving, dat een breed scala aan onderwerpen besloeg. Het nieuwe onderzoek verving alle andere onderzoeken over deze onderwerpen. We besteedden specifiek aandacht aan het verband tussen de beleving van medewerkers bij de eigen dagelijkse werkzaamheden en het uitvoeren van de strategie van de Rabobank. De resultaten laten op sommige vlakken positieve voortgang zien, maar op de meeste vlakken zijn de scores lager ten opzichte van een vergelijkbaar (kleinschaliger) onderzoek dat we in 2014 uitvoerden. Voorop staat dat de resultaten ons aanknopings punten bieden om verbetering te realiseren, zoals duidelijkheid over de strategische koers, leiderschap, werkklimaat en vermin dering van bureaucratie. De transformatie die de bank onder gaat, laat zien dat medewerkers in hoge mate betrokken zijn, maar tegelijkertijd ook zorgen hebben. Het voornemen is om dit uitgebreide onderzoek jaarlijks uit te voeren. Daarnaast gaan we elk kwartaal een 'pulse survey' houden om de effectiviteit van managementinterventies te meten. Verder ontwikkelt de bank zich in de richting van een meer integrale managementaanpak van financiële en health-prestaties. Omdat we duurzaamheid als onderdeel van onze identiteit en als een van onze kernwaarden zien, meten we de houding van onze medewerkers ten opzichte van duurzaamheid op basis van hun ervaringen. In de vragenlijst vroegen we hoe mede werkers hun dagelijkse activiteiten beleven met betrekking tot de strategie van de Rabobank voor de toekomst, mede met het oog op onze coöperatieve identiteit. In lijn met ons duur zaamheidsprogramma Samen Duurzaam Sterker (SDS)1 meten we met de vragenlijst de onderwerpen 'samenwerking met de klant'en 'coöperatieve kenmerken'. KPI: l/l/e streven naar een jaarlijkse stijging van de score van de organisatie op de thema's 'samenwerking met de klant' en 'coöperatieve kenmerken' in het medewerkersonderzoek. Resultaten medewerkersonderzoek 'iKlantfocus '(helemaal) mee eens', exclusief'weet niet'en 'n.v.t.' De Rabobank heeft een hoge klantloyaliteit 62 De Rabobank onderhoudt externe zakelijke relaties met klanten, partners en stakeholders goed 54 De Rabobank brengt specifieke klantgroepen in kaart en benadert deze met een aanbod op maat 49 De Rabobank vraagt feedback van haar klanten om beter in te kunnen spelen op hun behoeften 78 Managers communiceren dat aangeboden producten en diensten in het langetermijnbelang van klanten moeten zijn 69 Bij het nemen van beslissingen, beoordeel ik de impact op de Rabobank en klanten van de Rabobank 90 We zorgen ervoor dat onze systemen en processen klantgericht zijn 56 Resultaten medewerkersonderzoekBetekenisvolle coöperatie' '(helemaal) mee eens', exclusief'weet niet'en 'n.v.t.' De Rabobank onderhoudt een netwerk van externe zakenpartners 77 De Rabobank werkt samen met externe partners aan hun prestaties 65 De Rabobank investeert aanzienlijk in het opbouwen en onderhouden van sterke relaties met de gemeenschap 80 De Rabobank investeert in relaties met de overheid, regelgevers, toezichthouders en consumentengroepen 73 Onze coöperatieve identiteit botst nooit met onze processen en procedures 47 Bij het formuleren van beleid is de Rabobank zich bewust van de impact van dit beleid op de maatschappij 67 Het is helder hoe de doelstellingen van 'Banking for Food' en 'Bankieren voor Nederland' worden vertaald naar doelen en mijlpalen 42 Het management stimuleert verschillende onderdelen van de Raboban k om samen te werken aan verbeteringen 45 De Rabobank organiseert evenementen om kennis en ideeën binnen de organisatie te delen 41 Leidinggevenden binnen de Rabobank (waaronder mijn manager) versterken hetteamgevoel en onderlinge ondersteuning binnen de gehele Rabobank 61 n=17.232 De resultaten laten zien dat de medewerkers zich duidelijk bewust zijn van de impact van hun beslissingen op de bank (90%) en dat zij zich ook bewust zijn van onze rol binnen de gemeenschap (80%) en dat die past binnen onze duurzaamheidsambities.Tegelijkertijd ziet slechts 42% een duidelijke doorvertaling van strategieën naar doelen. We verwachten dat dit resultaat nog zal stijgen, aangezien in 2016 de strategieën pas voor het eerst operationeel waren. 1 Meer informatie over SDS vindt u in Biilaae 2. 105 Onze output en impact: Ontwikkelen van talent en vaardigheden

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 106