Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 te stimuleren, neemt de Rabobank als eerste bank in Nederland deel aan het Lean Green-netwerk. Daarmee wil de Rabobank binnen een tijdsbestek van vijfjaar de klimaatvoetafdruk van haar medewerkers met 20% perfte verlagen. Autoleaseregeling Medewerkers die in aanmerking komen voor een leaseauto, mogen alleen kiezen voor een auto waarvan de C02-uitstoot is gemaximeerd op basis van hun functiegroep. Elke twee jaar beoordelen we de maxima en stellen ze bij. In 2016 beloonden we de keuze voor een leaseauto met een lagere C02-uitstoot. Om C02-reducties te stimuleren, bieden we bovendien groenere alternatieven aan, zoals een ov-kaart voor mede werkers met een leaseauto, de optie om een auto opnieuw te leasen en de mogelijkheid om een (hybride) elektrische auto te leasen. Medewerkers kunnen hun (deels) elektrische auto opladen op Rabobank-kantoren. Vergoeding van reiskosten voor woon-werkverkeer Alle medewerkers krijgen maandelijks een vaste reiskosten vergoeding. Daarnaast kunnen medewerkers die meer dan vijf kilometer reizen met het openbaar vervoer, een volledige vergoeding van hun vervoerskosten krijgen. Eliervoor sloot de Rabobank een speciale overeenkomst met de NS. Gebouwen Een permanent speerpunt in het beleid van de Rabobank is het verbeteren van de duurzaamheid van haar gebouwen en systemen. Om onze duurzame bedrijfsvoering te blijven ver beteren, ondertekenden we een akkoord met de Nederlandse overheid om de doelstellingen voor energie-effïciëntie te bekrachtigen, die zijn vastgelegd in de Meerjarenafspraak Energie-effïciëntie. Onze energiebeperkende maatregelen resulteerden in 2016 opnieuw in een lager energieverbruik. Twee factoren die hieraan bijdroegen, zijn veranderingen in onze energiebehoefte en aanpassingen aan onze systemen vanwege een veranderd gebruik van kantoorruimte. In het licht van onze strategie stelden we de bouw van nieuwe gebouwen tot nader order uit. Nieuwe projecten en renovaties van bestaand vastgoed voldoen zonder uitzondering aan de standaarden voor duurzame bouw, door de toepassing van duurzame innovatieve oplossingen. In 2016 slaagden we er bij het vervangen van apparatuur ook in om het energieverbruik van de warmte- en koudeopslag in De Verrekijker in hoge mate te reduceren. De Verrekijker is het grootste Rabobank-kantoor in Utrecht. Daarnaast vervingen we de conventionele buitenverlichting op deze locatie door ledverlichting. Bewustzijn medewerkers Naast een verantwoordelijk beheer van gebouw en systemen richt de Rabobank zich in het proces van verbetering van een duurzame bedrijfsvoering op haar medewerkers. Zo lanceerden we bijvoorbeeld een aantal kleurrijke campagnes om mede werkers bewuster te maken van energie-effïciëntie. Tijdens deze campagnes vestigden we de aandacht op het bevorderen van afvalscheiding en hergebruik van kartonnen bekers. De afdeling Inkoop van de Rabobank nam duurzaamheid op in de Standaard voor Duurzaam Inkopen. We namen Duurzaam heidsdoelen op in de tools die wij gebruiken in het inkoop traject. Daarnaast moeten onze leveranciers voldoen aan de gestelde duurzaamheidseisen. Inkoop Een onderdeel van ons duurzaam inkoopbeleid is dat we overgingen op C02-neutrale koffie, waardoor we een indruk wekkende hoeveelheid C02 besparen. Dit draagt weer bij aan de reductie van onze klimaatvoetafdruk met in totaal 9.835 ton. We plaatsten nieuwe energiezuinige koffiemachines die beduidend minder energie verbruiken dan de oude machines. Daarnaast zien we een sterk verminderd papiergebruik bij de lokale Rabobanken vanwege de voortdurende digitalisering en het feit dat klanten hun gegevens zelf online kunnen ver werken. We constateerden dat er een reductie is in de hoeveel heid papier die we gebruiken, zowel op de werkplek als in de postlogistiek. Bij catering en logistiek sloten we in 2016 verschillende nieuwe contracten met duurzame bedrijven en diverse maatschap pelijke organisaties. De afdeling Inkoop van de Rabobank selecteerde FIRA als verifïcatiebureau voor duurzaamheid. Het FIRA-platform is belast met het controleren en verifiëren van de nauwkeurigheid van de bedrijfsgegevens van onze leve ranciers. De verbeterde toegang tot betrouwbare informatie en de mogelijkheid om leveranciers te beoordelen, helpen ons en onze leveranciers om de duurzaamheid van de toeleverings keten te verbeteren. Energie In 2016 maakten we in toenemende mate gebruik van her nieuwbare energie door de aankoop van certificaten voor Europese wind- en zonne-energie. Hernieuwbare energie was in 2016 ook goed voor 15% van het gasverbruik van de Rabobank. 101 Onze output en impact: Uitbreiden circulaire economie

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 102