Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 duurzame sectoren (met 177 miljoen euro ten opzichte van 2015). Wanneer we de methodewijziging voor het meten van kredieten met een duurzaamheidskeurmerk eruit filteren, betekent dit dat het totaalbedrag aan duurzame financiering ten opzichte van 2015 met 273 miljoen euro steeg. Het totaal aan duurzame financiering groeide tot 2,5 miljard euro, omdat de Rabobank haar eerste groenobligaties ter waarde van 500 miljoen euro bij institutionele beleggers onderbracht. De opbrengsten investeren we in hernieuwbare zonne- en windenergieprojecten. Rabo Groen Bank B.V. Rabobank GroenSparen realiseert de funding van Rabo Groen Bank. Particuliere beleggers met een groene spaarrekening pro fiteren van een belastingvermindering. Dit betekent goedkope funding voor Rabo Groen Bank. Dit voordeel dragen we over via een rentekorting op de groene leningen naar bedrijven die duurzame investeringen doen. Hierdoor stimuleren we groene investeringen. Sinds de introductie eind 1995 zijn beide pro ducten, GroenSparen en Groenfinancieringen, populair. In 2015 gaf Rabo Groen Bank nieuwe Groenfinancieringen uit, ter waarde van 342 miljoen euro. Deze groene leningen gaven we voornamelijk uit aan biologische landbouw, duurzame woning bouw, kassen met een groen label, natuurbehoud, zonne- energie, windenergie en bodemenergie. Onze eigen inspanningen om emissies terug te dringen De Rabobank werkt er hard aan om de C02-uitstoot per fte met 10% te verlagen. Sinds 2016 doen we mee aan het Carbon Disclosure Project om gegevens openbaar te maken over onze emissies en onze inspanningen om het verbruik terug te dringen. We voerden ook onze afname van groen gas op. KPI: Door hogere energie-efficiëntie, vermindering en verduur zaming van mobiliteit en overige diensten, streven we ernaar de C02-uitstoot per fte per jaar in 2020 met 10% te verlagen ten opzichte van 2013. Resultaten Klimaatvoetafdruk 2016 2015 2014 Doel 2020 Totaal C02-uitstoot in tonnen C02 180.263 182.066 198.275 Totaal C02-uitstoot per fte 3,7 3,5 3,6 3,2 De Rabobank was in 2016 opnieuw klimaatneutraal. De bank werkt verder actief aan het reduceren van de C02-uitstoot met betrekking tot haar eigen activiteiten.Tussen 2009 en 2013 reduceerde de Rabobank haar C02-uitstoot met 20% per fte. Het doel van de bank was een extra reductie van 10% per fte tot 2020. Op die manier zou de C02-uitstoot per fte van de Rabobank in 2020 met 28% zijn gereduceerd. Dit jaar week de Rabobank af van het doel. De oorzaak hiervan is de grote afname van het aantal medewerkers in de loop van 2016. Daardoor was er weliswaar een verdere reductie in C02-uitstoot, maar steeg de C02-uitstoot per fte. De Rabobank compenseert haar resterende voetafdruk. Onze doelstelling blijft ambitieus. In de komende jaren wil de Rabobank dichter bij haar klanten komen, zowel fysiek als virtueel. Tegelijkertijd verwachten we dat het aantal vestigingen van de Rabobank de komende tijd afneemt. De toegenomen digitalisering in combinatie met de (mogelijk) grotere fysieke afstand tussen de bank en haar klanten kan leiden tot een grotere behoefte aan elektriciteit en mobiliteit (per fte). Deze twee onderdelen vertegenwoordigen bijna 70% van de totale klimaatvoetafdruk van de Rabobank. Een andere trend die we signaleerden, is de toenemende ambitie en de maatschap pelijke dialoog over het opnemen en doorrekenen in de balans van de emissie-uitstoot van onze klanten. Bij toezichthouders staat dit onderwerp in toenemende mate op de agenda; de Rabobank neemt actief deel aan de relevante werkgroep. Wij monitoren en leggen onze eigen C02-uitstoot nauwkeurig vast. Daarnaast volgen wij ook de ontwikkelingen op het gebied van rapportagestandaarden over openheid over C02-uitstoot en rapportages over klimaatverandering. De Rabobank onderkent dat de mogelijke invloed van klimaatverandering en rappor tages over C02-uitstoot via ons klantenbestand veel groter is dan onze eigen voetafdruk. Klimaatvoetafdruk DLL DLL ligt op koers om haar doelstelling voor reductie van C02- uitstoot te realiseren: een reductie van 10% per fte voor 2020 ten opzichte van de cijfers van 2013. Op basis van de officiële doorrekening voor het Rabobank Jaarverslag, realiseerde DLL tot op heden een reductie van 19% (totale C02-uitstoot) en 24% (C02-uitstoot per fte). Groene mobiliteit Mobiliteit is een belangrijk thema voor zowel Bankieren voor Nederland als voor DLL. Reductie van de C02-uitstoot is ook een KPI in ons programma Samen Duurzaam Sterker. Daarom koos de Rabobank voor een milieuvriendelijk mobiliteitsbeleid om bij te dragen aan de reductie van C02-uitstoot. Dit vertaalde zich in twee regelingen voor medewerkers: één voor autoleaserijders en één voor forenzen. De Rabobank werkt al langer aan een reductie van de (persoon lijke) mobiliteitsuitstoot. In 2016 drongen we de C02-uitstoot van ons wagenpark in Nederland terug met 2,4% C02 per kilo meter. Om een verdere reductie van de C02-uitstoot op dit vlak 100 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 101