Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance latR 31-12-2015 31-12-2014 Eurorentes 2 basispunten daling 2 basispunten daling latR in miljoenen euro's 19 15 In 2015 was de rentewinst van de Rabobank gedurende het hele jaar gevoelig voor een rentedaling. Op 31 december 2015 beliep de latR 19 miljoen euro. Deze lage stand is vooral toe te schrijven aan het uitgangspunt dat rentes niet meer sterk zullen dalen als ze al (gedeeltelijk) negatief zijn. Daarom werd voorde eurorentes per 31 december slechts een daling van maximaal 2 basispunten in plaats van een daling van 200 basispunten ver ondersteld. Per 31 december 2014 werd eveneens een daling van maximaal 2 basispunten toegepast. Valutarisico in de bankomgeving Valutarisico is het risico dat het financiële resultaat en/of de economische waarde van de bank negatief wordt beïnvloed door veranderingen in wisselkoersen. De Rabobank is blootgesteld aan het effect van fluctuaties in de valutakoersen op haar financiële positie en kasstromen. In de handelsomgeving wordt het valutarisico, net als andere marktrisico's, beheerst op basis van door de raad van bestuur vastgestelde VaR limieten. In de bankomgeving is sprake van valutarisico in de bankboeken en translatierisico. Valutarisico in de bankboeken is het risico dat zich manifesteert op het moment dat vorderingen en verplichtingen niet zijn afgedekt, waardoor valutaschommelingen een negatief effect kunnen hebben op de financiële resultaten van de bank. De Rabobank heeft als beleid dat het valutarisico in de bank boeken volledig wordt afgedekt. Translatierisico uit zich bij het opstellen van de geconsoli deerde balans en resultaten van de bank, waarbij alle posten in vreemde valuta moeten worden gewaardeerd in euro's. Hierdoor zijn de financiële cijfers gevoelig voor valutakoers schommelingen.Translatierisico manifesteert zich op twee manieren binnen de bank: Veranderingen in vreemde valuta kunnen invloed hebben op de waarde van geconsolideerde entiteiten waarvan de functionele valuta niet gelijk is aan euro's. Valutakoersschommelingen kunnen invloed hebben op de solvabiliteitsratio's van de bank als gevolg van verschillen in de valutasamenstelling van het kapitaal en de risico gewogen activa. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Risicomanagementraamwerk Translatierisico en valutarisco's in de bankboeken worden bewaakt en beheerst door het beleid zoals dit in de 'Foreign Exchange Risk Policy Rabobank Group' staat beschreven. Deze policy is opgesteld met als voornaamste doel om de Common Equity Tier 1 ratio te beschermen tegen negatieve effecten van valuta volatiliteit. Groepsonderdelen dienen hun open posities in andere valuta's dan hun functionele valuta af te dekken. Dit gebeurt onder andere door het afsluiten van valutatermijncontracten of het aangaan van spot-transacties in combinatie met cross-currency swaps met de handelsdesks binnen de handelsomgeving. Binnen de handelsomgeving worden deze valutarisico's gema naged binnen de marktrisicolimieten voorde betreffende handelsboeken. Liquiditeitsrisico edtf 18 Liquiditeitsrisico is het risico dat een bank niet tijdig aan al haar (terug)betalingsverplichtingen kan voldoen, maar ook het risico dat de bank de groei van de activa op enig moment niet, of niet tegen een redelijke prijs, kan financieren. Deze situatie kan zich voordoen als klanten of professionele partijen plotseling meer geld opvragen dan verwacht, terwijl de bank niet genoeg geld in kas heeft en ook het verkopen of belenen van activa of het lenen van geld van derden geen uitkomst biedt. Een ruime liquiditeitspositie en het behoud van vertrouwen van zowel de professionele marktpartijen als de particuliere klanten zijn de afgelopen jaren cruciaal gebleken. Hierdoor bleef onbelemmerde toegang tot de publieke geld en kapitaalmarkt voor de Rabobank verzekerd. Risicomanagementraamwerk Binnen de Rabobank is liquiditeitsrisico reeds lang onder kend als een belangrijk risicotype. Het beleid is gericht op het financieren van illiquide activa met stabiele funding, zijnde toevertrouwde middelen van klanten en langetermijn- wholesalefunding. De verantwoordelijkheid voor het dagelijkse beheer van de liquiditeitspositie, het aantrekken van professio nele funding in de geld- en kapitaalmarkt en het beheer van de structurele positie is belegd bij de treasury-afdeling. De beheersing van het liquiditeitsrisico is gebaseerd op een drietal pijlers. De eerste pijler stelt strikte limieten aan de maximale uitgaande kasstromen binnen het wholesale bank bedrijf. Onder meer wordt er dagelijks gemeten en gerappor teerd welke inkomende en uitgaande kasstromen de eerste twaalf maanden te verwachten zijn. Voor deze uitgaande kasstromen zijn limieten bepaald, per valuta en per locatie. 96 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 97