Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Bewegingen in de VaR waren beperkten hoofdzakelijk veroor zaakt door volatiliteit in de financiële markten, in het bijzonder in de eerste helft van 2015. Het hele jaar bleef de VaR ruim binnen de interne limiet van 40 miljoen euro. De rente-delta geeft aan hoe de waarde van posities verandert als de rentecurve, parallel, met 1 basispunt (oftewel 0,01 pro centpunt) stijgt. De tabel rente-delta geeft de gevoeligheid voor veranderingen in de rentecurve van de belangrijkste valutasoorten weer. Per jaareinde kwam de rente-delta uit op 1,4 miljoen euro negatief. De rente-delta bleef tijdens het verslagjaar ruim binnen de daarvoor geldende limiet van 2,5 miljoen euro. Rente-delta in miljoenen euro's 31-12-2015 Euro -1,2 Amerikaanse dollar -0,4 Britse pond 0,1 Overig 0,1 Totaal -1,4 Het event risk, dat gemeten wordt door gevoeligheidsanalyses en stresstesten, bleef ook in het verslagjaar ruimschoots binnen de daarvoor vastgestelde limiet van 200 miljoen euro. Renterisico in de bankomgeving De Rabobank beschouwt het transformeren van geld naar omvang en looptijd als een belangrijke bron van resultaat en economische waarde. Om aan de behoeften van klanten te voldoen, biedt de bank bovendien opties en producten met optionaliteit aan. Als gevolg van deze factoren staat de bank bloot aan renterisico in de bankomgeving. Daaronder verstaan we het risico dat het financiële resultaat en/of de economische waarde van bankboeken, beleggingsboeken en kapitaalboeken negatief wordt beïnvloed door bewegingen in de geld- en kapitaalmarktrentes. Dit renterisico vindt bij de Rabobank voor namelijk zijn oorzaak in vier factoren: Looptijdverschillen tussen leningen en toevertrouwde middelen. De Rabobank verstrekt hypotheken en zakelijke financieringen met een lange rentevastperiode. Deze verstrekkingen worden onder meer gefinancierd met door klanten ingelegde spaargelden, uit tegoeden die klanten aanhouden op betaalrekeningen en in rekening courant en met funding van professionele geld- en kapitaal marktpartijen. Offerterisico. Bij een groot deel van de particuliere woning hypotheken krijgt de klant met een offerte het laagste van twee tarieven: het geoffreerde tarief en het tarief bij opname van de geldlening. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Vervroegd aflossingsrisico. Als klanten hun leningen vervroegd willen aflossen, hoeven ze niet in alle gevallen een vergoedingsrente te betalen. Opnamerisico. Een groot deel van de klanttegoeden op rekening-courant, betaalrekeningen en spaarrekeningen is direct opvraagbaar. Een belangrijke determinant van renterisico in de bankom geving is het gedrag van klanten. Deze factor is zelfs de belangrijkste onderscheidende factor tussen renterisico in de bankomgeving en renterisico in de handelsomgeving. Het risico dat klanten lopen doordat hun financiële verplichtingen toenemen ten gevolge van rentebewegingen heeft geen invloed op de mate waarin de Rabobank aan renterisico bloot staat, maar kan er wel toe leiden dat de bank met een hoger kredietrisico te maken krijgt. Risicomanagementraamwerk De Rabobank accepteert een zekere mate van renterisico in de bankomgeving, omdat dit een wezenlijk onderdeel van bankieren is. Tegelijkertijd streeft de bank naar het vermijden van materiële onverwachte fluctuaties in het financiële resultaat en de economische waarde als gevolg van rentebewegingen. Daarom stelt de raad van bestuur, onder toezicht van de raad van commissarissen, jaarlijks de Risk Appetite voor renterisico vast, evenals de daarmee corresponderende renterisico- limieten. Rapporten over de omvang van het renterisico in de bankomgeving worden maandelijks aangeboden aan de verantwoordelijke asset liability management- en risicoma- nagementcommissies. De asset liability managementcommis- sies zijn verantwoordelijk voor het strategische management van het renterisico in de bankomgeving, terwijl de risicoma- nagementcommissies de omvang van dat risico monitoren en bewaken. De verschillende treasury-afdelingen binnen de bank zijn belast met het operationele management van het renterisico in de bankomgeving. Ze voeren die taak uit door het afsluiten van afdektransacties. De mate waarin en het moment waarop wordt overgegaan tot afdekking, is onder andere afhan kelijk van de rentevisie en de verwachte balansontwikkeling. Bedrijfsonderdelen hebben daarbij beperkte vrijheid om binnen de gestelde limieten hun eigen keuzes te maken. Renterisico in de bankomgeving wordt niet alleen gemeten en gestuurd op basis van einddata en renteherzieningsdata van contracten; de renterisicomodellen van de bank houden ook rekening met klantgedrag. Zo wordt bijvoorbeeld rekening gehouden met de vervroegde aflossing van hypotheken. Vrij opneembare deposito's (zoals saldi op direct opvraagbare variabelrentende spaarrekeningen en tegoeden op betaalreke ningen en zakelijke rekeningen-courant) worden gemodelleerd volgens de 'replicating portfoliomethode'. Met deze methode 94 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 95