Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Alinea Omschrijving Belangrijkste risico-indica toren Monitoring Marktrisico handelsomgeving Marktrisico voortkomend uit de handelsactiviteiten van de bank. De handelsactiviteiten zijn klantgedreven often behoeve van het balansmanagement van de bankzelfen bevinden zich binnen de afdelingen Markets en Treasury. Value at Risk, Event Risk, rente-delta Dagelijks Renterisico bankomgeving Renterisico voortkomend uit de niet-handelsactiviteiten van de bank. Bevindt zich grotendeels binnen het Retail bankbedrijf als gevolg van het verschil in rentetypische looptijd tussen de activa en passiva en impliciete opties in diverse klantproducten. Equity at Risk, Income at Risk, Basispuntgevoeligheid Wekelijks/maandelijks Valutarisico bankomgeving Valutarisico voortkomend uit de niet-handelsactiviteiten van de bank. Met name translatierisico dat wordt gelopen op kapitaal dat is geïnvesteerd in buitenlandse activiteiten. Value at Risk Maandelijks EDTF22 Een groot gedeelte van de rente- en valutarisico's in de bankomgeving wordt door middel van interne deriva- tentransacties doorgezet naar de handelsomgeving. Vanuit de handelsomgeving worden deze risico's vervolgens in de markt afgedekt. Het is niet mogelijk om een directe koppeling te leggen tussen de balansposten van de bank en de verschillende marktrisicocijfers. Dit komt doordat de balans van de bank alleen transacties bevat met derde partijen. De gepubliceerde marktrisicocijfers voor de handelsboeken zijn zowel op trans acties met derde partijen gebaseerd als op transacties met interne partijen uit de bankomgeving. Hetzelfde geldt voor de gepubliceerde rente- en valutarisicocijfers voor de boeken in de bankomgeving. Deze zijn zowel op transacties met derde partijen gebaseerd als op transacties met interne partijen uit de handelsomgeving. Marktrisico in de handelsomgeving EDTF23 Bij marktrisico in de handelsomgeving gaat het om veranderingen in de waarde van de handelsboeken als gevolg van onder andere veranderingen in de rentes, credit- spreads, vreemde valuta's en grondstoffen- en aandelenprijzen. De handelsboeken bevinden zich voornamelijk binnen de afdelingen Markets en Treasury. Risicomanagementraamwerk Voor de beheersing van het marktrisico is een passend limietenstelsel opgezet. Eik jaar bepaalt de raad van bestuur, onder toezicht van de raad van commissarissen, de totale Risk Appetite en de bijbehorende limieten. Deze limieten worden vertaald naar limieten op boekniveau en dagelijks gemonitord door de marktrisicoafdelingen. Risicometing edtf 24 Op geconsolideerd niveau wordt het risico weer gegeven door de VaR, de rente-delta en het Event Risk. De VaR geeft op basis van één jaar historische marktontwikke lingen aan wat het maximale verwachte verlies is bij een gegeven betrouwbaarheidsniveau en horizon onder'normale' marktomstandigheden. Voor de dagelijkse sturing wordt een betrouwbaarheidsniveau van 97,5% gebruikt en een horizon van één dag. Door de wijze van berekenen is de hoogte van de VaR het gevolg van zowel historische marktontwikkelingen als de ingenomen posities. De VaR bewoog in 2015 tussen 2,5 miljoen euro en 8,7 miljoen euro, met een gemiddelde van 4,8 miljoen euro. Dit betekent dat het verwachte verlies op één dag onder normale omstandigheden en meteen betrouwbaarheid van 97,5% maximaal 8,7 miljoen euro bedroeg. Per jaareinde kwam de VaR uit op 5,1 miljoen euro. Value at Risk naar groepsonderdeel in miljoenen euro's 31-12-2015 31-12-2014 Markets 4,4 2,8 Treasury 1,0 1,1 Overig 0,0 0,0 Diversificatie -0,3 -0,7 Totaal 5,1 3,2 Value at Risk in miljoenen euro's 50 40 30 20 10 0 jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec 93 Risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 94