Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Kredietportefeuille commercieel vastgoed per 31 -12-2014 in miljoenen euro's - Beleggingsvastgoed binnenlands retail bankbed rijf - Beleggingsvastgoed segment vastgoed Totaal beleggingsvastgoed - Projectontwikkeling binnenlands retailbankbedrijf - Projectontwikkeling segment vastgoed Totaal projectontwikkeling Netto Bruto n iet- krediet- presterende portefeuille leningen2 Voorzieningen 8.586 1.509 673 15.099 3.394 1.098 23.685 4.903 1.771 1.062 586 342 1.211 146 43 2.273 732 385 Kosten krediet- verliezen Afboekingen 249 152 544 333 793 485 23 26 8 2 31 28 In de afgelopen jaren resulteerden de marktontwikkelingen in een forse druk op de kwaliteit van de portefeuille, wat zicht baar werd in een hoger niveau van de kosten kredietverliezen. Het jaar 2015 wordt gekenmerkt door een duidelijke tweedeling in de portefeuille. Enerzijds zorgt onder andere de toename van de interesse van investeerders ervoor dat in sommige deel markten momenteel de bodem bereikt is of dat er zelfs een verbetering plaatsvindt. De al getroffen voorzieningen op dit deel van de portefeuille bleken toereikend. Anderzijds zorgen structurele problemen in andere deelmarkten voor blijvende hogere kosten kredietverliezen. Vrijwel de gehele vastgoedportefeuille in het buitenland is verstrekt door ACC Loan Management. Dit is een portefeuille die geleidelijk wordt afgebouwd. De aanvullende dotaties aan de voorziening voor kredietverliezen voor deze portefeuille waren in 2015 beperkt (40 miljoen euro). Ook in 2016 worden nog enkele aanvullende dotaties verwacht, zij het op een lager niveau dan in de afgelopen jaren. Landenrisico Bij het landenrisico wordt onderscheid gemaakt tussen collectief debiteurenrisico en transferrisico. Collectief debiteurenrisico is het risico dat een groot aantal debiteuren in een land niet aan de verplichtingen zal kunnen voldoen vanwege dezelfde oorzaak. Bijvoorbeeld door oorlog, natuurrampen, politieke of sociale onrust, maar ook door overheidsbeleid dat er niet in slaagt macro-economische en financiële stabiliteit te realiseren. Transferrisico betreft de mogelijkheid dat een buitenlandse overheid beperkingen oplegt aan het overmaken van gelden aan buitenlandse crediteuren door debiteuren in het betreffende land. De Rabobank hanteert een landenlimietensysteem ter beheersing van het collectieve debiteurenrisico en het transferrisico. Relevante landen krijgen na zorgvuldig onderzoek een interne landenrisicorating, waarna algemene limieten en transferlimieten worden vastgesteld. De transferlimieten zijn ingesteld op het zogenoemde netto-transferrisico. Dat is gelijk aan de totale uitzettingen verminderd met de uitzettingen in lokale valuta's, de verkregen garanties en andere dekkingen voor het transferrisico en een aftrek voor verlaagde weging van bepaalde producten. De limieten zijn toegewezen aan de kantoren die zelf verantwoordelijk zijn voor de dagelijkse bewaking van de uitzettingen en die daarover rapporteren aan de Risicomanagementafdeling. Op het niveau van de Rabobank wordt per kwartaal het uitstaande landenrisico gerapporteerd aan de RMC Groep en aan de Landenlimietencommissie. Sinds de verhoogde onrust rond de euro wordt het uitstaande landenrisico en daarbinnen het debiteurenrisico op overheden ('sovereign risk') van relevante landen op maandbasis gerap porteerd. Bij de berekening van het additionele vermogens- beslag voor transferrisico wordt gebruik gemaakt van speciale Basel li-parameters, te weten EATE (Exposure atTransfer Event), PTE (Probability ofTransfer Event) en LGTE (Loss Given Transfer Event). Deze berekening vindt plaats op grond van interne richtlijnen en heeft betrekking op alle landen waar sprake is van transferrisico. Marktrisico Markrisico is het risico dat het financiële resultaat en/of de economische waarde van de bank negatief wordt beïnvloed door veranderingen in rentes of marktprijzen. Blootstelling aan een zekere mate van marktrisico is inherent aan bankieren en biedt een mogelijkheid tot het creëren van resultaat en waarde. Bij het sturen en monitoren van marktrisico wordt een onder scheid gemaakt naar marktrisico in de handelsomgeving en marktrisico in de bankomgeving. De verschillende marktrisico's worden besproken in de volgende alinea's. 92 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 93