Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance door te rekenen. Het integrale beeld van de belangrijkste risico's, de veranderingen hierin en de genomen maatregelen zijn regelmatig onderwerp van gesprek in de raad van bestuur en de raad van commissarissen. Bankieren is risico's nemen. Als we marktkansen zien, moge lijkheden verkennen, besluiten nemen, dan maken we tege lijkertijd een afweging van de risico's. De Rabobank neemt dagelijks weloverwogen risicobeslissingen over bijvoorbeeld kredietverlening en het aangaan van rentecontracten en in haar overige dienstverlening aan klanten. Om de materiële risico's te beheersen, zijn er risicobeheersingsprocessen ingericht die borgen dat de risico's die aangegaan worden, passen binnen de Risk Appetite van de bank en dat het rendement in verhouding is met het risico. Hiermee zijn de reguliere bancaire risicotypes begrensd: kredietrisico, marktrisico, renterisico, liquiditeitsrisico en de niet-fïnanciële risico's inclusief compliance. Desondanks onderkent de Rabobank een aantal fundamentele resterende risico's: Voortdurende historisch Deze is nadelig voor de rentabiliteit van de Rabobank lage rentestand en de marges in het rentebedrijf. Langdurige Deze beïnvloeden de Value at Risk (VaR) en vergen uitzonderlijke continu bijsturing van de marktrisicopositie op basis marktontwikkelingen van strakke I im ieten Onverwachte Ondanks een goed gediversifieerd businessmodel kredietverliezen en prudente verstrekkingsnormen kunnen de kredietverliezen hoger uitvallen dan verwacht. Balansverstoring Fundingkosten kunnen onwenselijk stijgen door de afhankelijkheid van de kapitaalmarkt en significant hogere kapitaalseisen door veranderende wet en regelgeving. Toename en De optelsom van nieuwe regelgeving heeft directe complexiteit impact op beschikbare strategische alternatieven en regelgeving legt intensief beslag op de interne organisatie. Negatieve publieke Herstel van vertrouwen in de financiële sector is een opinie belangrijke voorwaarde om een gezonde klantenbasis te behouden. Geopolitieke en Geopolitieke onrust binnen de eurozone en in economische opkomende markten en voortdurende economische instabiliteit instabiliteit leiden tot onzekerheid in de financiële markten. IT-systemen en Technologie en digitalisering dragen bij aan beveiliging efficiëntere bedrijfsprocessen en verbeterde service maar leiden tegelijkertijd tot een grotere afhankelijkheid van IT-systemen. Cybercrime is hierbij een belangrijk aandachtspunt. Nieuwe aanbieders en Deze leiden tot toenemende concurrentie op disruptieve technologie het gebied van bijvoorbeeld betalingsverkeer en kredietverlening. De bovengenoemde risico's hangen inherent samen met het bedrijfsmodel van de Rabobank. De recente veranderingen in de governancestructuur en de aangekondigde besparings operatie zijn onderdeel van de herijkte strategie. Succesvolle implementatie van deze strategie is belangrijk voor de toekomst van de Rabobank. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Kredietrisico edtf27 Kredietrisico is het risico dat de bank economisch verlies lijdt als een tegenpartij niet in staat is om con tractuele of andere financiële verplichtingen uit hoofde van ver kregen krediet na te komen. Krediet is iedere rechtsverhouding op grond waarvan de Rabobank in de uitoefening van het bankbedrijf een vordering heeft of kan krijgen op een debiteur door het verstrekken van enig product. Behalve leningen en faciliteiten (al dan niet gecommitteerd) vallen ook garanties, accreditieven, derivaten en dergelijke onder de verzamelnaam krediet. De Rabobank beschikt over een robuust raamwerk van beleid en processen om kredietrisico's te meten, te managen en te mitigeren. Risicomanagementraamwerk Kredietacceptatie Het prudente kredietacceptatiebeleid van de Rabobank kenmerkt zich door een zorgvuldige beoordeling van de klant en diens mogelijkheden tot terugbetaling van het verstrekte krediet (continuïteitsperspectief). Daardoor heeft de krediet portefeuille ook in minder gunstige economische omstandig heden een aanvaardbaar risicoprofiel. Het doel van de Rabobank is een langetermijnrelatie met de klant aan te gaan die zowel de klant als de Rabobank tot voordeel strekt. Over de grotere kredietaanvragen wordt in commissieverband besloten. Daarbij is een structuur aangebracht op diverse niveaus, waarbij de hoogte van de financiering bepaalt welke commissie erover mag beslissen. Over de grootste financieringsaanvragen besluit de raad van bestuur zelf. Een belangrijk uitgangspunt bij het acceptatiebeleid voor zakelijke kredieten is het 'ken uw klant'-principe. Dit houdt in dat de bank alleen kredieten verstrekt aan bedrijfsklanten waarvan de Rabobank het management integer en deskundig acht. Daarnaast is de Rabobank uitstekend op de hoogte van de ontwikkelingen in de bedrijfstak waarin de klant opereert en kan ze de financiële prestaties van haar klanten goed beoordelen. Bovendien wordt nagegaan of kredieten passen binnen de Risk Appetite. Duurzaam ondernemen betekent ook duurzaam financieren. Daarom zijn er duurzaamheidsrichtlijnen vastgesteld voor toepassing in het kredietproces. Risicometing Kredietmonitoring en reporting Met de komst van het Basel li-raamwerk heeft de Rabobank de Rabobank Risk Rating (RRR) master scale ontwikkeld, met 21 performing ratings (R0-R20) en 4 default ratings (D1-D4). De performing ratings zijn gekoppeld aan de kans op default van de klant binnen een termijn van één jaar (PD), waarbij de rating in principe cyclisch neutraal wordt vastgesteld. De D1-D4 87 Risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 88