Risicomanagement De Rabobank voert een risicobeleid dat gericht is op een gematigd risicoprofiel. De risicostrategie is gericht op continuïteit en bewerkstelligt de bescherming van de winst en winstgroei, het behoud van solide balansverhoudingen en de bescherming van de identiteit en reputatie. Dit komt bijvoorbeeld tot uitdrukking in de ruime liquiditeitspositie en de sterke vermogenspositie, onder andere zichtbaar in de maatstaven kapitaalratio en liquidity coverage ratio. Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Risicostrategie edtf6 De risicostrategie van de Rabobank ondersteunt het management in het uitvoeren van de bedrijfsstrategie door grenzen vast te stellen waarbinnen de bank moet opereren. Een belangrijk vertrekpunt van de risicostrategie is dat risico's nemen een inherent onderdeel is van bankieren. Zonder risico's zijn geen (winstgevende) bankactiviteiten mogelijk. Daarom is het vanzelfsprekend om een bepaalde mate van risico niet alleen te accepteren, maar ook na te streven. De risicostrategie is gericht op een gezonde rendement-risicoverhouding; bescherming van winst en winstgroei; de bedrijfsstrategie van de Rabobank is gestoeld op haar coöperatieve achter grond, waarbij niet wordt gestreefd naar winstmaximalisatie; behoud van solide balansverhoudingen; solide balansratio's zijn essentieel om continuïteit in de dienstverlening aan klanten te bieden tegen duurzame en gunstige condities; bescherming van de identiteit en de reputatie; de Rabobank wil het vertrouwen van 'stakeholders' beschermen. De missie van de afdeling Risicomanagement is zorgdragen voor financiële stabiliteit en continuïteit van de Rabobank door het bewaken van het risicoprofiel. De afdeling Risico management zorgt voor een juiste uitvoering van het risicomanagement, in lijn met wetgeving en best practice in de markt. Risicocultuur Elke medewerker is risicomanager. De Rabobank verwacht van alle medewerkers dat ze bijdragen aan een gezonde risico cultuur gericht op langetermijnrelaties met klanten en het centraal stellen van het belang van de klant. Van medewerkers wordt expliciet verwacht dat ze verantwoordelijk omgaan met risico's en dilemma's, zorgvuldige afwegingen maken in belangen van stakeholders, altijd integer en betrouwbaar zijn en hun verantwoordelijkheid nemen. Elke individuele mede werker draagt bij aan het risicoprofiel van de Rabobank en de manier waarop risico's beheerst worden. Gewenst gedrag wordt aangemoedigd en ongewenst gedrag gecorrigeerd. Een belangrijk uitgangspunt is dat een omgeving ontstaat waarin risico's vrijuit worden besproken en waarin openheid bestaat over dilemma's die ontstaan in het werk.Tijdens de beoordeling van risico's moet tunnelvisie vermeden worden. Het is belangrijk om van fouten te leren en om herhaling te vermijden door oorzaken weg te nemen en leerervaringen te delen. Risicomanagementactiviteiten zorgen ervoor dat risico's binnen de gestelde Risk Appetite blijven en ondersteunen de beoordeling van mogelijke consequenties van keuzes, zorgvul dige risicorendementafwegingen en gepaste maatregelen op basis van actuele risicoanalyses. De risicocultuur is nader uitgewerkt in de codes voor verschil lende thema's zoals integriteit, kredietrisico, informatiebeveili ging, privacy en duurzaamheid. Risk Appetite edtf 7 De Rabobank hanteert een integraal risicomanagement- model en een duidelijk gedefinieerde risicomanage- mentcyclus, zowel op groepsniveau als binnen de groepsonderdelen. Die bestaat uit het bepalen van de Risk Appetite (risicobereidheid), het opstellen van integrale risico analyses en het meten en monitoren van risico's. De Risk Appetite is in lijn met de risicostrategie en geeft inzicht in de soorten en het niveau van risico's die de Rabobank bereid is te nemen bij het realiseren van de bedrijfsdoelstellingen. Belangrijke risico's en ontwikkelingen De Rabobank volgt de externe ontwikkelingen en bewaakt nauwgezet de risico's die het behalen van de organisatie doelstellingen in de weg staan. Regelmatig vinden top-down en bottom-up risicoanalyses plaats om verschillende soorten risico's gestructureerd in kaart te brengen en er vinden speci fieke stresstesten plaats om de impact van nadelige scenario's 86 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 87