Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Het werkgerelateerde verzuim is in 2015 iets gedaald. Bij 28% van alle medewerkers die zich langdurig ziek melden, hing het verzuim samen met de werksituatie (2014: 29%1). Oorzaken van werkgerelateerd verzuim zijn onder meer mentale en psycho sociale factoren en verstoorde arbeidsverhoudingen. In 2015 is 68% (2014: 71%) van de vertrouwenspersonen benaderd; gemiddeld door 2,5 medewerker (2014: 2,2). Vitaliteit Vitaliteit is de basis van veerkrachtige medewerkers. Ook in 2015 zijn medewerkers gestimuleerd en gefaciliteerd om zelf verantwoordelijkheid te nemen voor hun vitaliteit. In dit jaar lag de nadruk op het 'goede gesprek'tussen medewerker en leidinggevende.Thema's in 2015 waren: Mantelzorg, Samen werken aan vitaliteit, Samen bewegen en Aandeel in elkaar. In de vitaliteitscampagnes is steeds verwezen naar voorlich ting en beschikbare hulpmiddelen. Op het HR Portaal vinden medewerkers een digitale vitaliteitsscan die inzicht geeft in de mate van vitaliteit en die tips geeft over het verbeteren van de vitaliteit. In 2015 is de vitaliteitsscan 3.047 keer ingevuld. Werkstress De oorzaak van werkstress ligt deels bij de organisatie van het werk en deels bij de wijze waarop medewerkers en leiding gevenden met werkdruk en onzekerheid omgaan. Een goede aanpak van werkstress richt zich daarom zowel op de organi satie en de leidinggevende als op de individuele medewerker. In 2015 is de Arbodienst gestart met gerichte advisering aan afdelingen/banken met piekscores op werkstress. Ook heeft de Rabobank meegedaan aan de landelijke campagne Check je Werkstress.Tijdens deze campagne zijn medewerkers en leidinggevenden van de Rabobank aangesproken op hun rol in de aanpak van werkstress. De raad van bestuur heeft bij gedragen aan de campagne door de hoge werkstress bij de Rabobank te (h)erkennen, verantwoordelijkheid te nemen voor de aanpak van werkstress, bijvoorbeeld door iedereen op te roepen om werkstress gezamenlijk aan te pakken en mede werkers en leidinggevenden uitte nodigen om met elkaar in gesprek te gaan. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Geschillenregeling Arbeidsverhoudingen De Geschillenregeling Arbeidsverhoudingen (GRA) biedt de manager en medewerker de mogelijkheid om een lastige situatie voor te leggen aan een onpartijdige en onafhankelijke derde partij. Doel van de adviseurs/mediators is verschillen van inzicht zoveel mogelijk op de werkplek zelf tot een oplossing te brengen, bij voorkeur in een open gesprek tussen banken medewerker. Als dit niet blijkt te lukken of als de kans bestaat dat de onderlinge verhoudingen teveel worden belast, kan aan de Geschillencommissie om een bindende uitspraak worden gevraagd. Het grootste deel van de geschillen in 2015 had betrekking op het functioneren van de medewerker, al dan niet in combinatie met organisatieveranderingen en/of twijfels over toekomst mogelijkheden. Bij veel medewerkers heerste onzekerheid, of de angst dat zij hun functie of de Rabobank als werkgever zouden kwijtraken. Ook speelden de onderlinge werkrelatie en toepassing van arbeidsvoorwaarden een belangrijke rol. In 2015 werden er 254 (2014: 243) geschillen door de Geschillenregeling Arbeidsverhoudingen (GRA) in behandeling genomen. Behandeling van de geschillen vond in 197 gevallen plaats door advisering; 24 keer heeft er bemiddeling plaats gevonden en 24 keer mediation. Aan de Geschillencommissie Arbeidsverhoudingen werden negen dossiers voorgelegd. De Commissie deed 8 keer een bindende uitspraak, na beide partijen zowel schriftelijk als mondeling geconsulteerd te hebben. Bij één dossier kwamen partijen - voorafgaand aan de zitting - alsnog met elkaar tot een oplossing. 1 Vanaf 2014 wordt werkgerelateerd verzuim op een iets andere wijze geregistreerd. Het percentage van 32% over 2014 komt na herberekening uit op 29%. 85 Maatschappelijk verslag

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 86