Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Cultuurenquête In aansluiting op de eerste cultuurmeting van begin 2014 onder alle medewerkers van de bank is in juni 2015 een cultuur enquête gehouden ondereen representatieve steekproef van medewerkers wereldwijd. Uit de resultaten bleek dat er eerste stappen van bewustwording zijn gezet in eigen houding en gedrag. De resultaten geven ook aan dat medewerkers na een periode van reflectie weer vooruit lijken te willen kijken om invulling te geven aan de toekomstige rol van de Rabobank als innovatieve, efficiënte en maatschappelijke bank. Jaarlijks zal er via een cultuurenquête gemeten worden hoe medewerkers de cultuurervaren en beoordelen. Toekomst In 2016 zal er opnieuw volop aandacht zijn voor de cultuur binnen de Rabobank. Er komen nieuwe bijeenkomsten die aansluiten bij de strategische thema's van de uitvoeringsagenda IJzersterke bank Medewerkers in hun kracht en Betekenisvolle coöperatie. Ook worden er verschillende momenten georga niseerd, waaronder de Week van Waarden en de Week van de Coöperatie, waarop we over domeinen en hiërarchische niveaus heen met elkaar in gesprek gaan over onze waarden en ons eigen gedrag. Daarnaast verankeren we de cultuurbeweging bewuster in bestaande interne programma's, bijeenkomsten en structuren. Diversiteit, een kwestie van doen Het diversiteitsbeleid was vanaf 2012 sec gericht op gender- diversiteit, maar is in 2015 verbreed. De Rabobank streeft naar een cultuur waarin we niemand uitsluiten, waar iedereen zich gewaardeerd voelt en waar alle talenten benut worden, ongeacht iemands gender, culturele achtergrond of seksuele voorkeur. Door meer diversiteit worden we in alle opzichten een betere bank, zowel voor de klanten als voor de medewerkers. Om commitment en betrokkenheid van de top te waarborgen, is een diversiteitsboard ingesteld. Die bestaat uit een tweetal leden van de raad van bestuur en een aantal directeuren van centrale eenheden en van lokale Rabobanken. De diversiteits board ziet toe op de uitvoering van het diversiteitsbeleid. Voor het aandeel vrouwen in de top zijn streefcijfers vastgesteld. In 2020 dient de top van de Rabobank voor 30% uit vrouwen te bestaan en de subtop voor 40%. Hoewel we hierin nog flinke stappen moeten zetten, is er in 2015 een positieve trend zicht baar in de benoeming van vrouwen in de top. Op executive kaderniveau is het aandeel vrouwen licht gestegen van 12% naar 14%. Dat is het gevolg van gerichte maatregelen, zoals de deelname van vrouwen aan bijeenkomsten over management- en talentdevelopment, de afspraak dat er altijd 20% vrouwen op de shortlist moeten staan en de sponsoring van vrouwelijke talenten. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Ook over de inzet van mensen met een arbeidsbeperking zijn afspraken gemaakt. Volgens de afspraken die sociale partners hebben gemaakt om 100.000 banen beschikbaar te stellen voor mensen met een arbeidsbeperking, is binnen de Rabobank afgesproken dat elke lokale Rabobank en elke centrale afdeling in de komende jaren minimaal één baan invult door de inzet van een medewerker met een arbeidsbeperking. Tot slot streven we er ook naar om in cultureel opzicht een afspiegeling te zijn van de samenleving. Met een aantal ambas sadeurs van lokale Rabobanken en centrale eenheden is daarom eind 2015 het initiatief genomen voor een meerjaren plan. In 2016 wordt dit plan in uitvoering genomen. Op 12 oktober was er aandacht voor Coming Out Day, georga niseerd door het Rainbow-netwerk voor lesbische, homosek suele, biseksuele en transgender (LHBT-) medewerkers binnen Rabobank Groep. Vitaliteit, veerkracht en verzuim Een goede organisatie heeft belang bij gezonde medewerkers. De Rabobank richt daarom veel aandacht op verzuim, veer kracht en vitaliteit. In 2015 zagen we bij de medewerkers van de lokale Rabobanken een daling van bevlogenheid en een stijging van werkstress. We bieden daarom verschillende hulp middelen aan om medewerkers in hun kracht te zetten. In 2015 gaf 64% van de medewerkers van de Rabobank in Nederland aan zich vitaal te voelen (67% van de collega's noemt zich 'bevlogen'). 59% van de medewerkers heeft stappen onder nomen om de loopbaan actief vorm te geven. In 2015 heeft 46% van de medewerkers van de Rabobank zich niet ziek gemeld (2014:45%). Van degenen die zich hebben ziek gemeld, was 80% binnen een week weer hersteld (2014: 80%). Relatief veel medewerkers liepen in 2015 het risico om uitte vallen door ervaren werkdruk of werkstress. Bij 31% van de medewerkers van de Rabobank in Nederland is er sprake van een verhoogde werkdruk. Bij 18% is er sprake van werkstress. Beide kengetallen overschrijden de normen die in het arbobe- leid zijn vastgesteld (25% respectievelijk 15%). Opvallend zijn de grote verschillen tussen afdelingen en functies. Adviseurs en medewerkers in de commerciële functies scoren ongunstig op werkdruk, werkstress en bevlogenheid. Het verzuimpercentage van medewerkers van de Rabobank steeg in 2015 met 0,03% ten opzichte van 2014 (3,69%). Deze 3,72% is marginaal hoger dan de norm van 3,7%. 46% van het langdurige ziekteverzuim betreft psychische klachten (2014:46%). 84 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 85