Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance In de lopende cao 2013-2015 was al overeengekomen dat er in die jaren geen collectieve loonsverhoging plaatsvindt. In de verlengde cao 2016 is bepaald dat de lonen ook in 2016 niet collectiefstijgen. We hebben weloverwogen en in overleg met de vakbonden deze keus gemaakt. Zorgvuldig afscheid nemen van medewerkers die zich vaak vele jaren voor de bank hebben ingezet, vinden we van groot belang. De collectieve 'nullijn' past bovendien in de wens van de Rabobank om de arbeidsvoor waarden te versoberen. Het sociaal plan heeft als doel om boventalligheid en gedwongen vertrek zo veel mogelijk te voorkomen. Daartoe biedt het sociaal plan een fase van 'actieve mobiliteit'waarin medewerkers van wie de functie (op termijn) verdwijnt, extra mogelijkheden krijgen om in- of extern een andere baan te vinden. Voor de medewerkers die boventallig worden, voorziet het sociaal plan in begeleiding door een mobiliteitsbureau. Het plan specificeert ook de vergoeding bij vertrek. Ontwikkeling van talent en management De Rabobank investeert in de loopbaanontwikkeling van alle medewerkers. Management en Talent Development (MTD) focust op de identificatie en ontwikkeling van talenten en managers om de strategische ambities van de Rabobank te kunnen waarmaken. Het ontwikkelen van talent en manage ment is de primaire verantwoordelijkheid van het lijn management. Hierbij faciliteert HR door advisering en door het beschikbaar maken van de juiste processen, ontwikkei- programma's en systemen waarin medewerkersgegevens worden vastgelegd. De beste mensen op de juiste plek De doelstelling van talentmanagement is dat we proberen de beste mensen op de juiste plekken te krijgen. Dat gebeurt via een groepsbreed, uniform proces van talentidentificatie, talentontwikkeling, talentmanagement, opvolgingsplanning en benoemingen. Deze input komt aan bod bij onze talent- en rotatietafels. Op de agenda van deze tafels wordt periodiek ruimte vrijgemaakt voor het bespreken van de 'talent pipeline' en het opvolgingsmanagement op korte en lange termijn. Ook is er aandacht voor de diversiteit in de samenstelling van directie-en managementteams. Management Het opleidingsaanbod voor deze groep medewerkers wordt regelmatig herzien. Dit jaar is er gewerkt aan herontwerp van het managementprogramma, waarin een groep managers in een periode van negen maanden werkt aan de verbetering van de managementvaardigheden in hun huidige functie. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Het geboden opleidingsaanbod sluit aan bij de strategie en de vier thema's van de managementagenda van de Rabobank. Voor nieuwe instroom in de pool van directeuren bij de lokale Rabobanken wordt al jaren succesvol gebruikgemaakt van het interim-managementprogramma. Het uitvoeren van interim opdrachten en ontwikkeling gaan in het IM-traject hand in hand. De leden van de raad van bestuur en van de raad van commis sarissen hebben diverse bijeenkomsten gehad rond inhoude lijke thema's (waaronder klant, innovatie, risk en IT) in het kader van Permanente Educatie. Daarnaast heeft de raad van bestuur in een aantal offsites specifiek aandacht besteed aan cultuur. Trainees Behalve aan het aanbieden van de huidige traineeprogramma's is ook gewerkt aan het opzetten van één internationaal pro gramma voor potentieel toptalent. Het vernieuwde programma sluit beter aan bij de doelgroep en bij toekomstige eisen van de bank. Hierbij is nog meer aandacht voor aspecten als rotatie, doorstroom binnen de diverse onderdelen van de bank, gerichte loopbaanbegeleiding en matching na afloop van het eerste jaar traineeship. De markt voor young graduate talenten is zeer competitief, dus verdere professionalisering van de campus-recruitment- activiteiten is gewenst. Met diverse initiatieven proberen we het toptalent al in de bachelorfase enthousiast te maken voor de Rabobank. Denk aan de RaboBattle, gastcolleges van Rabobank- medewerkers en 'dealteams' met collega's die hun voormalige universiteitsstad bezoeken om toekomstige collega's te werven. Het beleid van de Rabobank is erop gericht om ook talenten te werven van minder voor de hand liggende studierichtingen. Bovendien streeft de bank ernaar evenveel mannen als vrouwen aan te trekken om een diverse medewerkerspopulatie op te bouwen. Strategische Resource Planning De Rabobankorganisatie verandert sterk en daarom is sturing op de kwantitatieve en kwalitatieve personele bezetting steeds belangrijker. Gebaseerd op de strategie van de organisatie is het noodzakelijk om op basis van een langere-termijnperspectief zicht te krijgen op de medewerkers van de toekomst en een analyse te maken van het mogelijke hiaat dat er is met de huidige personele bezetting. In 2015 is er veel aandacht geweest voor de veranderende Rabobankorganisatie. Medewerkers van lokale Rabobanken zijn gunstiger gaan oordelen over het tijdsverloop van de ver anderingen en de manier waarop ze erbij worden betrokken. 82 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 83