Maatschappelijk verslag Medewerkers in hun kracht Een van de strategische pijlers van de bank is 'medewerkers in hun kracht'. Dit komt vooral tot uiting in aandacht voor de verankering van de ingezette cultuurbeweging, voor een geïntegreerde aanpak van talent- en managementontwikkeling en voor diversiteit. De resultaten van het cultuuronderzoek geven aan dat de medewerkers een begin zien van de gewenste verandering, maar dat we er nog niet zijn. Collega's zijn wereldwijd met elkaar in gesprek gegaan over dilemma's op de werkvloer tijdens de Week van Waarden in juni. In het streven naar continuïteit van de organisatie richt talentmanagement zich op voldoende poten tieel voor de sleutelposities. De ontwikkelingen binnen de Rabobank en op de arbeidsmarkt hebben geleid tot een vernieuwd global traineeship. Ook in een organisatie die krimpt is het noodzakelijk om jonge talenten te werven, die zich willen inzetten voor de strategische ambities van de bank. Het is daarvoor nodig om een aantrekkelijke werkgever te zijn. Medewerkers van wie de bank afscheid neemt wegens reorganisaties, worden begeleid bij het vinden van een nieuwe baan binnen of buiten de bank. Ter ondersteuning van het diversiteitsbeleid is een diversiteitsboard ingesteld. De bank wil geen talent onbenut laten: we zijn ervan overtuigd dat meer diversiteit bijdraagt aan een betere bank, zowel voor onze klanten als voor onze medewerkers. In 2015 is begonnen met de voorbereidingen voor de overgang naar de nieuwe coöperatie die sinds 1 januari 2016 een feit is. Werken vanuit één coöperatie betekent ook dat samenwerking een nog grotere rol gaat spelen. Vanaf 1 januari zijn alle medewerkers in dienst van dezelfde Rabobank. Dit zal de gezamenlijke ambitie, het blijven verbeteren van de dienstverlening aan klanten, nog meer onder steunen. Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Medezeggenschap Er wordt zowel formeel als informeel frequent overleg gevoerd met de medezeggenschap binnen de Rabobank. In het licht van de nieuwe governance per 1 januari 2016 is in het voorjaar van 2015 met de betrokken ondernemingsraden (OR Rabobank Nederland en Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken) een dialoog gestart om ook tot een nieuwe medezeggenschaps structuur te komen. Dit proces bevindt zich in de afrondende fase en implementatie zal naar verwachting halverwege 2016 plaatsvinden. Werkgelegenheid, personeelsreductie en sociaal plan Als gevolg van Visie 2016 zijn er bij de Rabobank in Nederland, tussen 2012 en 2016, circa 6.000 banen vervallen en zullen er nog 3.000 verdwijnen. In december werd bekendgemaakt dat in de periode tussen 2016 en 2018 het aantal arbeidsplaatsen met nog eens 9.000 zal dalen, hoofdzakelijk in de backoffice en ondersteunende diensten van de bank. Dit met het oog op de voorgenomen prestatieverbetering en de daaruit voortvloei ende efficiencyverbeteringen die alle bedrijfsonderdelen gaan doorvoeren. Eind 2012 waren er bij de Rabobank in Nederland 41.858 medewerkers in dienst, eind 2015 zijn dat er nog 34.105. Deze cijfers zijn exclusief externe medewerkers. Dit banenverlies is noodzakelijk om ook in de toekomst een krachtige bankte zijn. Een bank die anticipeert op het veranderend klantgedrag en die de Nederlandse economie blijft versterken. We willen daarbij onze medewerkers zo veel mogelijk perspectief bieden. De Rabobank heeft een eigen cao. Om de personeelsreductie zorgvuldig te laten verlopen, heeft de bank in 2013 in de cao 2013-2015 met de vakorganisaties een sociaal plan afgesproken. In 2014 is overeengekomen dat de cao wordt verlengd tot en met 2016, inclusief het sociaal plan. Daardoor hebben medewerkers die tot en met 2016 boventallig worden, duidelijkheid over de manier van begeleiden en de condities die gelden bij afscheid. 81 Maatschappelijk verslag

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 82