Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance hebben doorgevoerd, hebben hun vruchten afgeworpen. Het aantal verstoringen daalde van 152 in 2014 naar 84 in 2015. De beschikbaarheid nam in 2015 verder toe ten opzichte van 2014. Beschikbaarheid systemen 2015 2014 Internetbankieren 99,8% 98,9% Mobielban kieren 99,8% 99,0% Rabofoon 99,9% 99,7% We plaatsen de beschikbaarheidscijfers maandelijks op www.rabobank.nl. Daarnaast publiceren we de cijfers voor internetbankieren en mobiel bankieren op de site van de Betaalvereniging Nederland. Maximale beschikbaarheid blijft ons hoofddoel. Om dat te bereiken, investeren we ook in 2016 verder in systemen en in de kennis en de kunde van onze medewerkers. Fraude Cybercriminelen blijven proberen om fraude te plegen via inter netbankieren. Wij zien hierbij dat de aandacht van criminelen steeds meer verschuift naar zakelijke klanten. We kregen veel meldingen van klanten binnen over internetoplichting en fac tuurfraude. De schade is in 2015 niet gestegen. Dat is vooral te danken aan onze maatregelen op het vlak van fraudedetectie en de uitrol van de Rabo Scanner (de opvolger van de Random Reader, het apparaatje waarmee klanten kunnen inloggen om online te bankieren). Internationaal is de schade als gevolg van fraudepogingen op onze internetkanalen marginaal. Het Security Operations Center van de Rabobank zag een flinke stijging van het aantal aanvallen op de infrastructuur van de bank zelf. We zien cybercrime als een blijvende en toenemende dreiging, die een direct gevolg is van de toenemende digitali sering van de maatschappij. Door zorgvuldig handelen en tijdig investeren kunnen we de dreigingen het hoofd bieden. Privacy De Rabobank hecht een groot belang aan de privacy van klanten en medewerkers en de veiligheid van persoonsgegevens. We verwerken persoonsgegevens in overeenstemming met de bepalingen van de Wet Bescherming Persoonsgegevens en overige toepasselijke wet- en regelgeving op het gebied van privacy. We voeren een wereldwijd verplichtend intern privacybeleid voor zowel klant als medewerker. Dit geldt voor alle bedrijfsonderdelen waarover wij meer dan 50 procent zeg genschap hebben. Binnen de bank opereert de Chief Privacy Officer als een onafhankelijke functionaris. Hij houdt toezicht Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 op naleving van de privacyvereisten en het hanteren van een goede balans tussen alle andere wet- en regelgeving. Maatwerk voor grootzakelijke klanten Voor onze grootzakelijke klanten (omzet 30 tot 250 miljoen euro) en large corporate klanten (omzet meer dan 250 miljoen euro) introduceerden we in 2015 een nieuwe online omgeving voor corporate banking: Rabo Corporate Connect. Via dit portaal hebben ze toegang tot hun rekeningen en betalingsverkeer en een overzicht van rente- en valutaposities, koersinformatie en andere relevante kennis. Het platform is bedoeld voor klanten die in Nederland gevestigd zijn, inter nationaal actief zijn of een complexe productbehoefte hebben. Denk aan vervoersbedrijven, retailers, voedingsbedrijven en detacheringsorganisaties. De Rabobank is de eerste Nederlandse grootbank die op één corporate klantenplatform financieel inzichten overzicht aanbiedt. O Lees meer over Rabo Corporate Connect Directbanken gooien hoge ogen Niet alleen in Nederland staat online bankieren volop in de aandacht. Onze internetspaarbank RaboDirect onderhoudt al jaren de dagelijkse relatie met internationale spaarders enkel via e-mail, online media, social media en telefoon. Dat gebeurt in België, Duitsland, Ierland, Australië en Nieuw-Zeeland. Ook in 2015 behaalden onze online spaarbanken zeer goede scores. Zo bleek uit een steekproef onder duizend klanten van RaboDirect Duitsland dat 94 procent tevreden is over de dienstverlening. RaboDirect Ierland werd zelfs uitgeroepen tot een van de meest geliefde merken van het land. Complimenten waren er vooral over het klantgemak, de menselijke toon in de service en het vermijden van ingewikkeld financieel taalgebruik. O Lees verder: Weinig contact, toch klantenbinding 3 Dichtbijbank Onze klanten maken steeds meer gebruik van online bankieren. Hierdoor kwamen minder klanten naar een kantoor en daarom heeft de Rabobank de laatste jaren veel vestigingen gesloten in Nederland. Het persoonlijk contact met medewerkers neemt dus af en we verwachten dat deze trend ook de komende tijd doorzet.Toch hebben we de ambitie om op verschillende manieren dichter bij de klant te komen: maatschappelijk: als betrokken bank waar de klant op kan rekenen; 76 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 77