Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance De doelstelling van bijzonder beheer is om bedrijven in zwaar weer te laten overleven, in het belang van klant en bank. O Lees ook: Klanten in het nauw Rentederivaten Ongeveer 8.000 van de 800.000 zakelijke Rabobankklanten in Nederland hebben een rentederivaat. Dat is een afgeleid finan cieel product waarmee renterisico's kunnen worden afgedekt. De rentederivaten zijn gedurende 2014 en 2015 onderwerp geweest van een herbeoordelingstraject. In de loop van 2014 heeft de Rabobank, mede op aangeven van de AFM, de kwaliteitseisen aan de herbeoordeling van de rentederivaten aangescherpt. De individuele herbeoordeling van de 8.000 rentederivaten is in december 2015 vrijwel afgerond, conform de afspraken met de AFM. Ruim 90 procent van de uitkomsten van de herbeoordeling is voor jaareinde 2015 per brief toege stuurd aan onze klanten. Het restant volgde in januari 2016. In december 2015 heeft de Rabobank kennisgenomen van de conclusie van de AFM dat de herbeoordelingen van rente derivaten door de banken onvoldoende is en dat zij tekort komingen heeft geconstateerd bij haar eigen toetsing van de herbeoordelingen. De Rabobank is op dit moment in overleg met de AFM om samen tot een passende oplossing te komen voor de ontstane situatie. 2 Online bankieren De Rabobank zet in op het digitaliseren van financiële diensten. Steeds meer klanten bankieren via mobiel of tablet, contact met een bankmedewerker loopt vaker via chat. Het jaar 2015 bracht verbeteringen, uitbreidingen en innovaties op dit gebied. Vernieuwde app: opkrabbelen na kritiek De Rabobank introduceerde in 2015 de vernieuwde Rabo Bankieren App voor haar Nederlandse klanten. In korte tijd stapten ruim anderhalf miljoen Nederlandse klanten (particulieren en bedrijven) over naar deze geactualiseerde versie van de app. Voorafgingen we in gesprek met 1.500 klanten van elf lokale Rabobanken om hun wensen in kaart te brengen. Deze infor matie gebruikten we in het maakproces. Helaas verliep de intro ductie toch niet zonder slag of stoot: van verschillende kanten klonk kritiek. Enkele belangrijke verbeteringen zijn in 2015 al doorgevoerd, zoals zoeken in transacties, een ander overzicht van rekeningen en inzage in belegd vermogen. Ook in 2016 wordt doorontwik keld op basis van de feedback van klanten. O Lees meer over de Rabo Bankieren App Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Chat neemt een vlucht Op www.rabobank.nl was chatten al enige tijd mogelijk, maar in 2015 maakte een nog groter publiek kennis met deze laag drempelige manier van persoonlijk advies. De chatfunctie blijkt een regelrechte hit. Dagelijks zijn er circa 6.000 chats, waarbij het merendeel van de gebruikers dit positief waardeert. Vooral in de avonduren weten klanten de chatfunctie te vinden. De bank is op deze manier 'one touch away'. Lees ook: Klant omarmt virtueel bankieren Online oplossingen voor ondernemers De ondernemer kan steeds meer bankzaken zelf via zijn mobiel uitvoeren, op het moment dat dit hem het best uitkomt. Ook in 2015 hebben we weer vele functionaliteiten toegevoegd aan onze online services, zoals het aanvragen van leaseproducten en financieringen, het openen van spaarrekeningen en het een voudig doorsturen van jaarcijfers. O Lees meer over online bankieren Rabo Wallet: contactloos betalen In februari 2015 introduceerden we de Rabo Wallet, een digitale portemonnee waarmee onze Nederlandse klanten via hun smartphone kunnen afrekenen in winkels. Ze halen hun mobieltje simpelweg langs een apparaat bij de kassa; een pincode intoetsen is niet langer nodig. Via de Rabo Wallet kunnen zij ook hun banksaldo checken en klantkaarten bij de hand houden. Deze app was eind 2015 beschikbaar op drie veelverkochte modellen van het merk Samsung. In 2016 zullen we deze service uitbreiden, zodat veel meer klanten er gebruik van kunnen maken. Omdat de meeste mobiele telefoons nog niet geschikt zijn om te betalen met de Rabo Wallet, hebben we in 2015 ook een groot deel van onze pinpassen voorzien van een chip die con tactloos betalen mogelijk maakt. 1,8 miljoen klanten hebben inmiddels zo'n pas waarmee ze bedragen tot 25 euro kunnen betalen zonder een pincode in te toetsen. Ongeveer eenderde van alle betaalautomaten in Nederland is hiervoor al geschikt. O Lees meer over de Rabo Wallet op www.rabowallet.nl Beschikbaarheid systemen Veruit de meeste van onze klanten regelen hun bankzaken online. Daarom zijn de beschikbaarheid en stabiliteit van onze online systemen van het grootste belang. We zetten alles op alles om de beschikbaarheid van bankieren via internet, mobiel en Rabofoon te garanderen. Dat lukt niet altijd voor 100 procent, maar de verbeteringen die we in 2015 75 Maatschappelijk verslag

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 76