Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Drie grote verbeterpunten kwamen bovendrijven in de NVB- rapportage: klantcontact, het afhandelen van klachten en omgaan met betalingsachterstanden bij hypotheken. In de klantonderzoeken van de Rabobank kwamen dezelfde thema's naar boven. Op basis van de onderzoeksuitkomsten van de NVB en de aanbevelingen van een onafhankelijke adviesraad richtte de Rabobank zich in 2015 op deze drie verbeterpunten. Klantcontact Onze digitale hulpmiddelen maken we steeds persoonlijker, zodat we een nog beter beeld krijgen van de financiële situatie van de klant en de keuzes die daarmee samenhangen. We stimuleren bijvoorbeeld klanten om online in het Rabobank Hypotheekdossier meer informatie te delen, zodat we ons tijdens het adviesgesprekzo goed mogelijk kunnen inleven in hun situatie. Ook de vernieuwde Bankieren App (lees ook: Online bankieren) is hierbij een belangrijk instrument. Natuurlijk willen we onze service goed laten aansluiten bij wat er speelt. Daarom houden we trends nauwlettend in de gaten. Sparen levert nu bijvoorbeeld weinig rendement op, dus oriënteren veel Nederlandse consumenten zich op beleggen. Ruim tachtig lokale Rabobanken organiseerden in 2015 bijeenkomsten over 'de zin en onzin van beleggen', speciaal voor klanten die zich afvragen hoe ze meer met hun spaargeld kunnen doen, maar die de stap naar beleggen nog te groot vinden. Onder beleggers groeit intussen de behoefte aan transparantie: ze willen meer achtergronden weten over hun aandelen en fondsen. Daarom hebben we de Rabo Beleggen App in 2015 uitgebreid, zodat klanten nog meer inzicht in hun portefeuille hebben. Daarnaast is duurzaam beleggen van toenemend belang. Zo kunnen klanten die klimaatvriendelijker willen beleggen hun voorkeur steeds duidelijker laten meewegen bij de beleg gingskeuze. Daarmee wil de Rabobank concreet gehoor geven aan de zorgen die er leven omtrent klimaatverandering en de risico's daarvan voor beleggers. O Lees hier meer over beleggen Beter omgaan met klantfeedback De Rabobank heeft het haar klanten in de loop van 2015 een stuk eenvoudiger gemaakt om klachten, tips en compli menten door te geven. De pagina 'contact'op onze website is vernieuwd: hier kunnen klanten online klachten, tips of compli menten indienen, die zo direct op de juiste plek binnenkomen. Wij analyseren alle klachten om hiervan te leren en onze dienst- Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 verlening te verbeteren. De focus ligt op een goed gesprek met de klant waarin we luisteren naar zijn kant van het verhaal. Vervolgens proberen we zijn probleem zo goed mogelijk op te lossen. Hulp bij financiële tegenslag De Rabobank wil financiële tegenslagen bij klanten liefst voor komen. Daarom spannen we ons in om mogelijke betalings problemen beter te kunnen voorspellen, zodat we eerder samen met klanten aan oplossingen kunnen gaan werken. We benaderen onze hypotheekklanten regelmatig om te toetsen of ze financiële rust hebben of zich toch zorgen maken over hun financiële situatie. In geval van tegenslag biedt de bank hulp, bijvoorbeeld door een budgetcoach in te zetten. Tegelijkertijd werken we aan betere en heldere communicatie, zodat de klant weet wat hij van ons kan verwachten. Bedrijven in zwaar weer De AFM verrichtte in 2015 een verkennend onderzoek naar de manier waarop banken omgaan met mkb-klanten in bijzonder beheer, de afdeling die bedrijven begeleidt die betalingspro blemen hebben. De conclusie luidde dat er bij de vier grote banken in Nederland geen structurele misstanden waren. Wel benadrukte de toezichthouder dat de informatievoorzie ning en omgang met klanten beter moesten. O Lees meer over het AFM-onderzoek De Rabobank werkt al een tijd aan verbetering van de werkwijze en communicatie rond bijzonder beheer. Door te luisteren naar de klant en de (soms harde) kritiek serieus te nemen en door ons beleid daaraan aan te passen, hebben we in 2015 wederom belangrijke stappen gezet. In onze communicatie geven we duidelijkere uitleg over het proces. Ook staan we meer stil bij de emoties die komen kijken bij dit soort trajecten. In 2015 organiseerden we verschillende 'klantarena's', waarin we het gesprek aangingen met ondernemers die in financiële problemen zitten. We verbeterden onze klachtenprocedure, gaven een brochure uit over de afdeling Bijzonder Beheer en we lieten een film maken waarin ondernemers aan het woord komen over hun ervaringen met Bijzonder Beheer. Op onze corporate website (www.rabobank.com) staan verschillende verhalen uit de praktijk. Daarnaast gingen we met Tweede Kamerleden in gesprek tijdens een rondetafel over bijzonder beheer en hebben we met de andere banken binnen de NVB een handreiking voor bijzonder beheer opgesteld. 74 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 75