Maatschappelijk verslag Volledige klantfocus Tevreden klanten, daar is het ons allemaal om te doen. Alleen door de klant echt centraal te stellen, kunnen we dit doel bereiken. In 2015 zijn we steeds beter gaan luisteren naar onze klanten. Hun inbreng vormde menigmaal het startpunt voor de stappen die we zetten, de deals die we sloten en de producten die we introduceerden. Op deze manier kunnen we onze naam waarmaken als klantgerichte coöperatieve bank met sterke online en offline services voor particulieren, huizen bezitters, ondernemers, boeren, starters en grote bedrijven. Met onze financieringsoplossingen en door het delen van kennis en netwerken, helpen we klanten vooruit en bevorderen we economische ontwikkeling. Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 1 Tevredenheid en vertrouwen Onze klanten laten weten dat ze hoge verwachtingen hebben van de Rabobank. Ze rekenen op betrokken adviseurs die persoonlijk contact met ze hebben, die denken in oplossingen en bereid zijn net even iets extra's te doen. Ook verwachten ze een behulpzame bank als het financieel tegenzit.Transparante producten en ondubbelzinnige voorwaarden zijn ook van groot belang. Aan ons de taak om deze verwachtingen waar te maken en zo het vertrouwen terug te winnen. In 2015 hebben we op die vlakken een belangrijk begin gemaakt. Scores De tevredenheid van onze Nederlandse klanten (gemiddelde van particuliere-, private banking-en bedrijvenklanten) steeg in 2015 naar een rapportcijfer 7,7 ten opzichte van een 7,6 in 2014 (gebaseerd op interne metingen, op een schaal van 1 op 10). We zien vooral dat de tevredenheid over de bankadviseur in 2015 sterk is verbeterd. De tevredenheid onder onze klanten meten we intern aan de hand van de Net Promotor Score (NPS) over onze adviseurs, de Customer Effort Score (CES) over het gemak waarmee de klant zaken bij ons kan regelen, en de Customer Advocacy Score (CAS) over de mate waarin de klant vindt dat we vanuit zijn belang handelen. Uit ons onderzoek blijkt dat de NPS over onze particulieren adviseurs in 2015 fors verder stijgt. Ook de CAS zet de positieve trend door. Klanten geven aan dat ze vooral tevreden zijn over de adviseur als het gaat om 'advies goed toelichten', 'mee denken'en 'deskundig zijn'. De CES kan schommelen tussen -100 en +100. Onze CES ligt hoog en is gedurende het jaar stabiel gebleven. Klanten ervaren dat vragen over dagelijkse bankzaken tijdig, adequaat en persoonlijk worden opgepakt. Klantfeedback De feedback van klanten gebruiken we om onze dienst verlening te verbeteren. Klanten geven bijvoorbeeld aan dat er verbeterpunten liggen op het vlak van heidereen duidelijke communicatie. We zijn bezig om onze communicatie te ver beteren, zodat deze beter aansluit op de situatie van de klant. We gaan ook duidelijker communiceren wat de klant kan ver wachten en wat de klant zelf kan regelen. We zien over 2015 een voorzichtige stijging in de klant tevredenheid over de behandeling van klachten. Over heel 2015 is de tevredenheidsscore een 7,5. Het streefcijfer van de Rabobank op dit vlak is een 8 of hoger, dus er is nog werk aan de winkel. We voeren continu verbeteringen door naar aanlei ding van feedback van klanten. Begin 2016 vergroten we de transparantie over klachtafhandeling door op www.rabobank.nl te publiceren welke verbeteringen er zijn doorgevoerd op basis van alle klantfeedback. Vertrouwensmonitor In 2015 publiceerde de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) voor het eerst de Vertrouwensmonitor Banken, een uitgebreid onderzoek naar de mening van klanten, aangevuld met cijfers van toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM). De scores logen er niet om: het algemene ver trouwen in de sector scoorde een onvoldoende. O Lees meer over de NVB Vertrouwensmonitor 73 Maatschappelijk verslag

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 74