Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Beoordelaar RobecoSAM Sustainalytics Transparantiebenchmark Eerlijke Bankwijzer Beschrijving In samenwerking met S&P Dow Jones Indices publiceert RobecoSAM de wereldwijd hoog aangeschreven Dow Jones Sustainability Indices (DJSI). Op basis van een eigen Corporate Sustainability Assessment bij 3.000 beursgenoteerde en niet-beursgenoteerde ondernemingen, heeft RobecoSAM een van de meest uitgebreide databases ter wereld opgebouwd van financieel relevante duurzaamheidsinformatie. Sustainalytics is een wereldwijde leider op het gebied van duurzaamheidsonderzoek. Sustainalytics ondersteunt beleggers bij de ontwikkeling en uitvoering van verantwoorde beleggingsstrategieën. Beleggers gebruiken de onderzoeken van Sustainalytics om milieu-, sociale en governancefactoren in hun investering te integreren. De Transparantiebenchmark is een jaarlijks onderzoek in Nederland naar de inhoud en kwaliteit van maatschappelijke verslaggeving bij Nederlandse ondernemingen. De Eerlijke Bankwijzer is een jaarlijks onderzoeksrapport in opdracht van de volgende maatschappelijke organisaties: Amnesty International, Dierenbescherming, FNV, Milieudefensie, Oxfam Novib en PAX. De Eerlijke Bankwijzer vergelijkt de belangrijkste Nederlandse aanbieders van particuliere betaal- en spaarrekeningen op door haar geselecteerde maatschappelijke onderwerpen. Het rapport beoordeelt het investerings- en financieringsbeleid van acht Nederlandse bankgroepen en kijkt bijvoorbeeld naar 'klimaatverandering', 'arbeidsrechten', 'wapens'en 'dierenwelzijn'. Het doel van de Eerlijke Bankwijzer is om MVO te bevorderen bij banken die in Nederland actief zijn. Prestatie Rabobank Groep in 2015 De Rabobank ontving 87 punten in 2015 en kwam daarmee op de 5e plaats in de ranglijst van de categorie banken. Dit is een stijging ten opzichte van 2014 toen de Rabobank op de 12e plek stond, met 83 punten. De Rabobank scoort in 2015 80 punten. Dit zijn 10 punten meer dan vorig jaar. De Rabobank steeg met deze score naar de 11e plaats in een peer group van 422 financiële instellingen wereldwijd in de sector banken (40 in 2014). Dat is een plaats in de top 5% en hiermee is de Rabobank geclassificeerd als een 'Industry Leader'. De Rabobank scoort 169 punten op de Transparantie benchmark met het geïntegreerde jaarverslag 2014. Dit is 1 punt meer dan vorig jaar. De Rabobank staat met deze score op plaats 34 (22 in 2014). De Eerlijke Bankwijzer-score van de Rabobank is flink verbeterd in 2015. Eerlijke Bankwijzer geeft de Rabobank 'voldoende' tot 'goed' op het merendeel van de achttien beoordeelde onderwerpen, maar vindt dat de Rabo op 6 punten de lat hoger zou moeten leggen. Lees hier het volledige rapport De rapporten van de ratinginstituten vormen feedback op de manier waarop de Rabobank duurzaamheid integreert in haar bedrijfsvoering en hoe succesvol we daarin zijn ten opzichte van andere partijen. We nemen de aanbevelingen serieus en werken aan verbetering van in deze rapporten geconstateerde zwakkere punten. Deze verbeteringen hebben zich in 2015 gemanifesteerd in een stijging van de Rabobank op de meeste ranglijsten van ratinginstituten. Maatschappelijke dialoog De Rabobank is voortdurend in dialoog met maatschappelijke organisaties. Deze gesprekken gaan meestal over de stand punten van de bank. In biilaae 2 bij dit verslag staat een tabel met de onderwerpen die we met maatschappelijke organisaties bespraken en de uitkomsten daarvan. Tijdens de gesprekken van 2015 werden diverse duurzaamheidsvraagstukken besproken, onder andere met betrekking tot landrechten, vee houderij en de palmolieketen. De Rabobank onderhoudt contact met politici en ambtenaren in Den Haag en Brussel, evenals met financiële toezichthouders. Zo heeft de Rabobank in 2015 deelgenomen aan rondetafel gesprekken die de Tweede Kamer organiseerde over bijzonder beheer, duurzaam bankieren en het pachtstelsel. De vaste kamercommissie van Financiën kwam op bezoek bij bestuurs voorzitter Wiebe Draijer. Met kamerleden van de verschillende fracties heeft de Rabobank geregeld overleg. In 2015 parti cipeerde de Rabobank in verschillende staatsbezoeken en handelsmissies in het buitenland. De standpunten van de bank staan vastgelegd in position papers, die ook op onze corporate website staan. 72 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 73