Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance in 2015 de verantwoordingsrapportage over inkooptrajecten uitgebreid naar CVRS: verantwoording op Cost, Value, Risk en Sustainability. Dit streven naar duurzaamheid verwacht de Rabobank ook van elke onderneming waarmee ze zakendoet, zoals leveranciers en partijen waarmee de Rabobank samenwerkingsverbanden aangaat. We streven naar een meerjarige relatie met onze 6.000 leveranciers, gericht op het actief delen van kennis, het per manent verhogen van onze duurzaamheidsprestaties en het stimuleren van samenwerking voor een duurzame economie. In contracten met leveranciers nemen we randvoorwaarden voor duurzaamheidsprestaties op. De Rabobank verwacht dat de partijen waarmee ze zakendoet de verplichtingen naleven die voortvloeien uit nationale en internationale wet en regelgeving. Deze verplichtingen zijn vastgelegd in een Duurzaamheidsverklaring, die elke leverancier moet onderte kenen. We beoordelen al onze leveranciers van substantiële omvang op hun duurzaamheidsprestaties aan de hand van de onderwerpen van IS026000 welke op het FIRA platform een inhoudelijke beoordeling krijgen en gaan het gesprek aan met toeleveranciers die (nog) niet aan de eisen voldoen. In deze beoordeling betrekken we hun keten van leveranciers en maken we een analyse van de relevante duurzaamheidsrisico's. Verder stimuleren we onze leveranciers actief tot duurzame productinnovatie, onder meer op het gebied van logistiek en documentservices. De Rabobank is inkooppartner van het FIRA-platform. Dat is een digitaal register gebaseerd op IS026000, waar bedrijven (leveranciers) hun MVO-prestaties zichtbaar maken aan klanten (inkopers). FIRA verifieert alle duurzaamheidsinformatie van leveranciers, zodat de Rabobank in staat is de leveranciers op duurzaamheid te beoordelen. Het FIRA-platform en de Rabobank bevorderen daarmee transparantie in de keten en dragen bij aan een groeipad van leveranciers op dit gebied. De Rabobank heeft zelf ook haar prestaties opgevoerd in het FIRA-platform en ontving voor haar rapportage de hoogst haalbare status (Platinum). De Rabobank werkt verder aan het reduceren van de C02- uitstoot perfte met 10% en opereert klimaatneutraal. De focus ligt op energieverbruik in huisvesting, ICT en mobiliteit. In 2015 bleek echter dat de uitdaging om deze doelstelling te behalen groter wordt. Onder meer door de (voorziene) daling van het aantal medewerkers en door de virtualisering. Door laatstge noemde ontwikkeling neemt de energiebehoefte toe om onze digitale dienstverlening te ondersteunen. In 2016 kijken we verder naar mogelijkheden om te besparen op de ITenergie, bij voorbeeld door zuinigere apparatuur en applicaties. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Associatie van het Nederlandse publiek De Rabobank laat haar perceptie in Nederland onder andere meten via de Maatschappelijke Imago Monitor - een initiatief van bureau Hope Glory, dat het onderzoek uitvoert in samen werking met Motivaction. Deelnemers aan het onderzoek in 2015 kregen met betrekking tot de Rabobank de volgende doelen voorgelegd met de vraag in hoeverre zij die passend of herkenbaar vinden voorde Rabobank: Hoofddoel: Bijdragen aan duurzame ontwikkeling in Nederland. Vier subdoelen met betrekking tot duurzame landbouw en voedselvoorziening'en 'vitale gemeenschappen', namelijk: 1 stimuleren dat de landbouw en voedselvoorziening in de wereld duurzamer wordt; 2 bedrijven op het gebied van landbouw en voedsel die klant zijn van de Rabobank helpen economisch succesvol te zijn; 3 het ondersteunen van lokale en maatschappelijke initia tieven met menskracht, kennis en geld; 4 het ondersteunen van boeren en kleine bedrijven in ont wikkelingslanden. Het hoofddoel werd dit jaar voor het eerst gemeten en met het uitsluiten van het antwoord 'weet niet'gaf 42,3% aan dit herkenbaar te vinden. Het uiteindelijke doel in 2020 ligt op 80%. Het percentage respondenten dat minstens één van de vier doelen met betrekking tot de maatschappelijke thema's passend en/of herkenbaar vond (met uitsluiting van het antwoord 'weet niet') is toegenomen in 2015 ten opzichte van het jaar ervoor. Een tweederde meerderheid geeft aan minstens één van de vier doelen herkenbaar te vinden en dit percentage neemt toe. Maar liefst 84,8% vindt minstens één van de vier doelen passend. Dit sterkt ons in de gedachte dat de gekozen maatschappelijke thema's in Samen Duurzaam Sterker de juiste zijn voorde Rabobank. Een uitdaging bij het creëren van de positieve associatie van het publiek met de Rabobank bij het thema duurzaamheid is het feit dat die associatie wordt beïnvloed door andere onder werpen die de bank raken. Als men in algemenere termen positief is over de Rabobank, dan is men ook positiever over het onderwerp duurzaamheid en vice versa. Door specifiek te vragen naar de duurzaamheidsonderwerpen willen we dit effect zoveel mogelijk tegengaan. Duurzaamheid in werving en selectie In onze wervingsuitingen benadrukken we de competenties 'samenwerken' en 'klantfocus' en schetsen we een beeld van onze bank waarin onze coöperatieve identiteit centraal staat. 70 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 71