Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 De groei van de wereldeconomie blijft in 2016 net als vorig jaar relatief zwak. De groeivertraging in China zet verder door, terwijl enkele belangrijke grondstofproducerende landen zoals Brazilië, Argentinië en Rusland zich in een recessie bevinden. De economische groei in de eurozone blijft gemiddeld rond het niveau van 2015. Dit is een zeer bescheiden hersteltempo dat ook nog eens belangrijke verschillen tussen landen maskeert. Met name in Zuid-Europa is de extreem hoge werkloosheid een bron van zorg. Het VK en de VS laten nog relatief hoge groei cijfers zien. De Nederlandse economie profiteert hiervan aan gezien het gaat om voor ons land belangrijke exportmarkten. De vooruitzichten voor de uitvoer zijn echter wel met een groot aantal onzekerheden omgeven. De Europese samenwerking staat onder druk door de uitdagingen van de grote immigratie golf, waarbij het gevaar bestaat dat de Europese binnengrenzen weer (tijdelijk) dicht gaan. De discussie over een eventuele Brexit nadert zijn hoogtepunt. En op de financiële markten heerst een forse onrust, waarbij de indruk groeit dat marktpar tijen er steeds minder vertrouwen in hebben dat de monetaire autoriteiten de situatie nog in de hand hebben. Dit alles maakt dat de financiële omgeving naar verwachting turbulent zal blijven. Als dit zich vertaalt in een verslechterend vertrouwens- klimaat moet worden gevreesd dat de economische vooruit zichten neerwaarts moeten worden bijgesteld. De Rabobank zal in 2016, met de nieuwe coöperatieve organisatie en een solide financiële basis als fundament, met grote snelheid invulling geven aan haar strategische doelen: excellente klantbediening, een flexibele en sterkere balans en een verbetering van de financiële resultaten. Wiebe Draijer Voorzitter raad van bestuur 5 Bericht van de voorzitter

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 6