Onze inzet Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance 50% minder C02-intensief te maken dan de benchmark. Via een speciale indicator kunnen klanten met behulp van hun adviseur in individuele aandelen beleggen die het goed doen op het gebied van C02-uitstoot. Dialoog en samenwerking met fondshuizen Uit een inventarisatie van Rabobank Private Banking onder dertig fondshuizen waarmee de bank samenwerkt, bleek dat het onderwerp klimaatverandering bij de meeste fonds managers inmiddels op de radar staat.Toch zijn er nog grote verschillen in de implementatie. De Rabobank gaat hierover in dialoog met de vermogensbeheerders. Inzet daarbij is het thema klimaatverandering verankerd te krijgen in hun beleg gingsproces. Dat kan vele vormen aannemen: bijvoorbeeld het formuleren van een klimaatbeleid, het meten van de C02- intensiteit van portefeuilles of het aangaan van de dialoog met bedrijven die erg achterblijven met hun inspanningen om hun milieubelasting te reduceren. Onze ervaring is dat alleen al het stellen van dit soort vragen leidt tot bewustwording en nieuwe initiatieven bij fondshuizen. De Rabobank blijft daarnaast actief zoeken naar mogelijk heden om het assortiment te verduurzamen. Zo was de bank in 2015 'launching customer' van een aantal verantwoorde indexfondsen van Actiam en Northern Trust. Deze fondsen bieden klanten de mogelijkheid om goedkoop en op een maatschappelijk verantwoorde manier passief te beleggen. Deze indexfondsen sluiten bijvoorbeeld fabrikanten van controversiële wapens uit, evenals bedrijven die de UN Global Compact-principes met betrekking tot verantwoord onder nemen ernstig schenden. Ook zocht de Rabobank afgelopen jaar de samenwerking metTriodos, wat resulteerde in het Triodos Multi Impact Fund. Het fonds biedt klanten laagdrem pelig toegang tot impact investing: daarbij streeft de belegger expliciet naar een maatschappelijk rendement, naast een finan cieel rendement. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Onze ambitie in 2020 Onze bijdrage aan duurzame ontwikkeling komt tot stand door professionele medewerkers voor wie dit onderwerp een vanzelfsprekend onderdeel vormt van de klantbediening. We stimuleren en ondersteunen onze medewerkers om zich hierin voortdurend te ontwikkelen en zich zo te onderscheiden in de dagelijkse samenwerking met onze klanten. We integreren duurzaamheid in onze interne bedrijfsvoering en communi ceren transparant over onze visie en activiteiten. Zo leggen we publieke verantwoording af en dragen we bij aan het maat schappelijke debat over duurzame ontwikkeling. Onderstaande KPI's dragen bij aan deze ambities. Voortgang 2015 Voor het thema Onze inzet kijken we naar de inspanningen die de Rabobankzelf verricht op het gebied van duurzame ont wikkeling. Dit omvat de verduurzaming van onze eigen bedrijfs voering, bijvoorbeeld bij inkoop en energieverbruik, maar ook hoe de inwoners van Nederland onze inspanningen beoor delen. Daarnaast willen we het thema borgen, zowel in werving en selectie als in training van onze medewerkers. Vervolgens vragen we ook naar hun mening over de identiteit van de Rabobank en tot slot vermelden we de externe waardering die we voor duurzame activiteiten ontvangen. Deze onderwerpen worden hierna in deze volgorde toegelicht in dit hoofdstuk. In 2015 zijn we gestart met het meewegen van duurzaam heidsprofielen op basis van IS026000 van onze leveranciers bij inkooptrajecten. Zelf hebben we ons ook laten beoordelen. Dat gebeurde door FIRA, het onafhankelijke platform om duur zaamheidsprestaties van Nederlandse bedrijven zichtbaar te maken. We zien wel een uitdaging ontstaan in de gewenste C02-reductie per fte gezien de aangekondigde daling van het aantal medewerkers en de toenemende virtualisering. Daarnaast zijn we begonnen met het meten van de waardering van het Nederlands publiek over onze bijdrage aan duurzame ontwikkeling en vroegen we medewerkers naar hun tevreden heid over coöperatieve kenmerken. We ontvingen erkenning van onafhankelijke beoordelingsinstituten die ons waarderen voor onze duurzame inspanningen. 68 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 69