Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Verduurzaming van woningen Verduurzaming van de eigen woning levert een belangrijke bijdrage aan energiebesparing, zowel voor de samenleving als voor individuele woningbezitters. Het verlaagt de energie rekening en beïnvloedt de waarde van de woning. Als grote hypotheekverstrekker hebben we veel woningen als onder pand. We stimuleren daarom dat mensen investeren in de ver duurzaming van hun woning. Dat leidt tot lagere energielasten en een lagere C02-uitstoot. De C02-uitstoot van de gemiddelde woning met een definitief energielabel in Nederland (circa 35% van de woningen) bedraagt 3.051 kg. Bij woningen in onze leningenportefeuille met een definitief energielabel (circa 10% van onze leningenportefeuille) is dat gemiddeld 2.638 kg. In 2015 zijn er 20 'Slim Verbouwen'-informatiebijeenkomsten georganiseerd.Tijdens deze bijeenkomsten wordt de vraag om woningen te verduurzamen samengebracht met het aanbod van onze zakelijke klanten. Ongeveer 3.200 particuliere klanten hebben zo'n bijeenkomst bezocht, waar 315 ondernemers hun diensten en producten konden aanbieden. De doelstelling voor 2016 is om bij 50% van de lokale Rabobanken een 'Slim Verbou- wen'-event te organiseren. Om onze klanten extra te stimuleren om te investeren in energiebesparende maatregelen, is in 2015 een speciaal finan cieel product ontwikkeld om begin 2016 in de markt te zetten voor de aankoop van energiezuinige woningen. Daarnaast levert de Rabobank een actieve bijdrage aan de 'Stroomversnel ling Koopwoningen', door mee te denken over het versnellen van het concept Nul op de Meter-woning (NOM). Wij nemen deel aan de taskforce financieren, stuurgroep woningwaarde en hebben vijf pilots opgezet om de eerste NOM-renovaties te financieren. Maatschappelijk verantwoord beleggen Maatschappelijk verantwoord beleggen wordt wereldwijd steeds belangrijker. Hierbij kijken we hoe bedrijven en landen presteren op het gebied van mens, milieu en goed (onder- nemings)bestuur en besteden we daar aandacht aan in het beleggingsproces. De Rabobank wil deze verduurzaming van de kapitaalmarkt faciliteren en een katalyserende rol spelen door het verstrekken van informatie aan klanten, door de dialoog aan te gaan met vermogensbeheerders waarmee zij samenwerkt en door bewuste keuzes te maken voor het beleg gingsassortiment. De aanpak van de Rabobank (Particulieren en Private Banking) steunt op drie pijlers: 1) het respecteren van internationaal erkende normen op het gebied van milieu, mens en goed bestuur, 2) de inpassing hiervan in het beleggings proces en 3) het vermijden van beleggingen in controversiële Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 wapens. De Rabobank monitort ook of fondshuizen waarmee ze samenwerkt voldoen aan de bovenstaande criteria en gaat de dialoog aan als dat niet het geval is. De Rabobank verwacht van fondsmanagers dat ze de Principles for Responsible Investment (PRI) onderschrijven. Daarmee geven ze aan rekening te houden met ESG-factoren (Environmental, Social en Governance) in hun beleggingsproces. Ook zeggen ze toe de ondernemingen waarin ze beleggen over deze onderwerpen aan te spreken, bijvoorbeeld als deze sterk achter blijven op een van de genoemde terreinen. Daarbij vraagt de Rabobank aan fondshuizen om de Global Compact-principes van de Verenigde Naties als referentiekader te gebruiken. Dat zijn tien uitgangspunten voorde omgang van bedrijven met mensenrechten, milieu, arbeidsrechten en corruptie. In 2015 bedroeg het vermogen in duurzame beleggings fondsen 1.915 miljoen euro en het vermogen under enga gement (dit zijn fondsen die voldoen aan onze criteria voor maatschappelijk verantwoord beleggen): 17.638 miljoen euro. Verder speelt de Rabobank actiefin op actuele thema's en klant behoeftes. Zo kunnen klanten die klimaatvriendelijker willen beleggen hun voorkeur steeds duidelijker laten meewegen bij de beleggingskeuze. Daarmee wil de Rabobank concreet gehoor geven aan de zorgen die er leven over klimaatverande ring en de risico's daarvan voor beleggers. Samenwerking met Sustainalytics De Rabobank werkt samen met Sustainalytics, een leverancier van ratings op het gebied van duurzaamheid, om de porte feuilles van instellingen en goede doelen (die daar prijs op stellen) door te lichten op C02-intensiteit. Aan een aantal van deze klanten is tijdens de klimaattop zo'n portefeuille-analyse aangeboden. Zodat ze, als ze dat willen, kunnen sturen op C02. Daar kunnen meerdere redenen voor zijn. Bijvoorbeeld omdat het past bij hun beleggingsfilosofie of omdat ze denken dat de meest vervuilende bedrijven op termijn slechter zullen renderen. De Rabobank heeft ook haar eigen assortimentslijst met aandelen laten doormeten. Daaruit blijkt dat de pool van aandelen waaruit onze beleggingsspecialisten portefeuilles samenstellen, nu al 47% minder C02-intensief is (per omgezette dollar) dan de wereldwijde referentiebenchmark (de MSCI Deve loped Markets Index). De score is mede het gevolg van het feit dat de Rabobank bij de samenstelling van de assortimentslijst in het verleden al rekening heeft gehouden met duurzaamheids criteria. Het streven is om deze pool volgend jaar minimaal 67 Maatschappelijk verslag

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 68