Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance KPI8 Het percentage particuliere en private bankingklanten dat aangeeft dat ze goed geadviseerd zijn over mogelijkheden om hun financiën bij hun ambities te laten aansluiten en bediend zijn met de daarbij passende producten, neemt jaarlijks toe. Tevreden particuliere en private banking klanten1 aantallen klanten in Tamelijk goed'en 'Redelijk goed' 2015 De Rabobank geeft mij goed advies hoe ik mijn financiële zaken kan regelen zodat deze optimaal aansluiten bij mijn wensen 44 De producten die de Rabobank mij adviseert passen goed bij mijn persoonlijke wensen 52 1 bron: Landelijke NPS benchmarkmeting, n=2000. We meten de voortgang na klantgesprekken, maar er zijn nog te weinig onderzoeksresultaten beschikbaar om daar nu al conclusies aan te verbinden. KPI 9 In 2020 vindt meer dan 80% van de particuliere klanten uit kwetsbare groepen dat ze bij hun Rabobank hun bankzaken goed kunnen afhandelen. Tevreden klanten uit kwetsbare groepen2 aantallen klanten in Tamelijk goed'en 'Redelijk goed' 2015 Bij de Rabobank kunt u uw bankzaken moeiteloos en zonder problemen afhandelen 73 2 bron: Miles Research. KP110 Het percentage van de particuliere en private bankingklanten dat geïnteresseerd is in duurzaamheid en aangeeft dat dit onderwerp naar tevredenheid is besproken in het klantgesprek neemt jaarlijks toe. Tevreden particuliere en private banking klanten3 aantallen klanten in 'ja' 2015 Het onderwerp duurzaamheid is in het afgelopen jaar tijdens een adviesgesprek met de klant besproken (32 van 650) 6 aantallen klanten in Tamelijk goed'en 'Redelijk goed' Hoe tevreden bent u over de wijze waarop dit onderwerp met u is besproken (28 van 32) 88 3 bron: Landelijke NPS benchmarkmeting, n=650. Toelichting Klanttevredenheid In 2015 hebben we in het landelijke klantloyaliteitsonderzoek voor het eerst de tevredenheid gemeten van particuliere en privatebankingklanten ten aanzien van duurzaamheid. We doen dat voortaan elk halfjaar, alleen in Nederland. In deze meting geven 650 klanten hun mening aan de hand van stellingen over de Rabobank en over de manier waarop we duurzaamheid aan de orde stellen in het klantgesprek. We meten daarmee de waardering van de klant van de betrokkenheid en financiële adviezen van de Rabobank en van de manier waarop we de klant met passende producten helpen bij het verwezenlijken van zijn ambities en persoonlijke financiële doelen. We ambiëren Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 een jaarlijks toenemend tevredenheidscijfer. Van de meting in 2015 zijn nog te weinig onderzoeksresultaten beschikbaar om daar nu al conclusies aan te verbinden. In 2015 hebben we ook voor het eerst de klanttevredenheid onder kwetsbare klanten gemeten. Deze meting geldt als nulmetingen ook deze meting gaan we tweemaal per jaar uitvoeren. Samen Bankieren De Rabobank stelt dat iedereen recht heeft op financiële onafhankelijkheid. Met het beleid 'Kwetsbare klanten' borgen we de toegankelijkheid voor deze klantengroep, zodat ze zo lang mogelijk zelf bankzaken kunnen regelen en zelfverzekerd financiële keuzes kunnen maken. Wanneer ze dat toch niet meer kunnen, bieden we oplossingen waardoor zij hun bankzaken (deels) uit handen kunnen geven. In 2015 zijn we begonnen met het programma Samen Bankieren, dat invulling geeft aan het beleid 'Kwetsbare klanten'. De implementatie loopt van oktober 2015 tot eind maart 2016. In december 2015 was 95% van de lokale Rabobanken ermee gestart. Elke lokale Rabobank stelt een coördinator Samen Ban kieren aan die verantwoordelijk is voor de dienstverlening aan kwetsbare klanten en voor de contacten met de maatschap pelijke partners, zoals WeHelpen, of met ouderenverenigingen. Voor zorgvuldige en optimale dienstverlening aan kwetsbare klantgroepen is specifieke kennis vereist. De kwalificatie Samen Bankieren is daarom opgenomen in het vereistenprofiel van de accountmanager PB en de coördinator Samen Bankieren. In Nederland hebben ongeveer 4 miljoen mensen een fysieke beperking. Daarnaast zijn er ongeveer 150.000 mensen met een verstandelijke beperking en ongeveer 260.000 mensen met dementie. De groep ouderen bestaat momenteel uit 2,9 miljoen mensen. Ook laaggeletterdheid beperkt mensen in hun toegang tot digitaal bankieren; deze groep omvat 1,3 miljoen mensen. De uitdaging waar we tegen aanliepen in 2015 is dat er overlap is tussen de genoemde groepen; een oudere die moeite heeft met digitaal bankieren kan daarnaast bijvoorbeeld ook een fysieke beperking hebben. Duidelijk is dat een behoor lijk aantal Nederlanders een vorm van ondersteuning nodig heeft bij het regelen van de bankzaken. Een scherpere definitie van de omvang van de doelgroep kunnen we mogelijk in 2016 vaststellen. We onderscheiden de volgende groepen kwetsbare klanten: oudere klanten die moeite hebben om de ontwikkelingen bij te houden en digitaal zelfstandig te bankieren; klanten met een fysieke beperking: visueel, auditief, motorisch, mobiel; klanten met een verstandelijke beperking; laaggeletterde klanten; dementerende klanten. 66 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 67