Particuliere klant Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance gebaseerd op 40 van de 102 deelnemende banken. We rappor teren over het percentage klanten dat de stelling 'De Rabobank is een goede gesprekspartner voor duurzaam/maatschappelijk ondernemen' waardeert met 'zeer goed'of'uitstekend'. Tevredenheidscijfers over duurzaamheid van onze klanten in het buitenland zijn nog niet beschikbaar. Het is onze ambitie om de meting verder uitte breiden, een bredere klantengroep te bereiken en hem nog nauwkeuriger te laten aansluiten bij de KPI. Daarbij is ons doel een jaarlijks toenemend tevredenheids- cijfer. Klantfoto De Rabobank brengt de duurzaamheidsprestaties van zakelijke klanten in beeld, met als doel hen te helpen de volgende duurzame stap te zetten. Daarnaast beoordelen we de duur zaamheidsprestaties van onze zakelijke klanten en rangschikken deze in vijf categorieën. Zo krijgen zowel de klant als de bank inzicht in de duurzaamheidsprestaties van het bedrijf. We stimu leren de klanten om hun prestatie stapsgewijs te verbeteren. Dit draagt bij aan hun zakelijke succes en verbetert tegelijkertijd het risicoprofiel van onze kredietportefeuille. De inhoudelijke KPI-data over de klantfoto's rapporteren we voor het eerst in het jaarverslag over 2015. Daarbij geldt dat nog niet van alle klanten een klantfoto gemaakt is en dat de beoordeling mogelijk nog niet in alle gevallen de gewenste diepgang heeft. De komende periode zullen we onverminderd doorgaan met het trainen en begeleiden van accountmanagers die verantwoordelijk zijn voor de vaststelling van de duurzaam heidscategorie, om zo deze beoordeling verder te objectiveren. De lokale Rabobanken hebben klantfoto's gemaakt van bijna 54 duizend Nederlandse klanten met een zakelijk obligo groter dan 1 miljoen euro. 94% van hen houdt rekening met duur zaamheid. Dit zijn de klanten die we beoordeeld hebben met een rating A of B. Een deel daarvan behoort tot de actiefste bedrijven op het gebied van duurzaamheid. Minder dan 0,3% van de eerdergenoemde groep voldoet niet aan de eisen van het duurzaamheidsbeleid van de Rabobank. Met deze klanten gaan we afspraken maken over hoe zij hieraan wél kunnen gaan voldoen. Wanneer dat niet lukt, of wanneer de klant de afspraken niet nakomt, zullen we afscheid nemen van de klant. Voor DLL, Rabo Vastgoed en onze internationale activiteiten zijn nog geen kwantitatieve klantfotogegevens beschikbaar. We werken er sinds 2015 aan om ook de internationale klantfoto inzichtelijk te maken; in 2016 verwachten we de eerste resultaten. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Controverses In 2015 was de centrale afdeling Duurzaamheid betrokken bij dialogen met klanten over 74 kwesties op het gebied van milieu, mensenrechten, werkomstandigheden en governance. Een belangrijk deel van deze gesprekken wordt decentraal gevoerd en resultaten worden gerapporteerd voor zover de centrale afdeling Duurzaamheid niet ook zelf aan tafel zit. Noemenswaardige resultaten dit jaar waren uitsluiting door onze klanten van toeleveranciers die hun gedrag niet naar wens willen aanpassen en een eerste publicatie van een CSR-rapport. We zijn of waren in gesprek met 48 (moederbedrijven van) klanten. (Zie biilaae 2 voor meer details). Onze ambitie in 2020 We helpen onze particuliere klanten bij het verwezenlijken van hun ambities door ons met professioneel financieel advies te richten op het verminderen van onzekerheid over geldzaken. We geloven dat financiële onafhankelijkheid voor iedereen is weggelegd of je nu veel geld hebt of niet. Datje zelf bewust keuzes kunt maken zonder dat een gevoel van onzekerheid je belemmert. Hoe we hierbij ondersteunen, verschilt van klant tot klant. Voor kwetsbare groepen, zoals mensen met dementie of visueel gehandicapten, zetten we ons in om de toegang tot passende financiële dienstverlening te garanderen. Bij onze advisering bieden we eenvoudig te begrijpen, transparante pro ducten en diensten. Voor klanten met een specifieke interesse bieden we een onderscheidend producten- en dienstenpakket voor duurzaam beleggen en duurzaam wonen. Zo combineren we optimaal financieel advies met een positieve bijdrage aan duurzame ontwikkeling. De onderstaande KPI's dragen bij aan deze ambities. Voortgang 2015 Dit jaar hebben we het thema duurzaamheid in de financiële dienstverlening aan particuliere klanten verder ontwikkeld. Er was veel aandacht voor energiebesparing in de woning markt en het aanbod van duurzame beleggingsproducten is uitgebreid. Zo willen we onze producten en diensten laten aansluiten bij de duurzaamheidswensen van onze klanten; de klanttevredenheid hierover hebben we in 2015 voor het eerst gemeten. Daarnaast helpen we klanten in kwetsbare groepen. We zijn in 2015 gestart om de kennis en capaciteit voor onze dienstverlening aan klanten in kwetsbare groepen uitte breiden; ook hun klanttevredenheid zijn we gaan meten. 65 Maatschappelijk verslag

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 66